T-portal je istražio kako je lani poslovalo sedam vodećih kompanija u djelatnosti koja prednjači po stvaranju dodane vrijednosti u proizvodnom sektoru.
Perjanice hrvatske farmaceutske industrije prošle godine su ozbiljno podbacile u poslovanju, o čemu svjedoči pad prihoda od 10,3 posto i znatno slabiji izvozni rezultati u odnosu na godinu ranije. Doduše, svi vodeći farmaceuti poslovali su pozitivno, ali zarada je prepolovljena u odnosu na 2017. godinu.
Vodeće tvrtke uglavnom su okrenute izvoznom tržištu zbog problema s naplatom u Hrvatskoj, ali i zato što im kapaciteti znatno premašuju potrebe domaćeg tržišta.
U visokotehnološkom sektoru, u kojem su plaće znatno iznad hrvatskog prosjeka, djeluje tridesetak poduzeća, ali sedam najvećih s prihodima iznad 100 milijuna kuna ostvaruje više od devedeset posto prometa.
Poredak vodećih pet tvrtki ostao je nepromijenjen u odnosu na prethodnu godinu, pri čemu su glavni igrači (Pliva, Belupo, JGL) pretrpjeli pad prihoda dok su izazivači (Genera, Pharmas) zabilježili snažan rast.
Najveći skok napravila je tvrtka Pharmas u vlasništvu Luke Rajića, čiji je prihod uzletio gotovo 50 posto, a dobit je porasla nekoliko puta. Rajićeva kompanija, koja proizvodi lijekove u tvornicama u Popovači i Zrenjaninu (Srbija), raste zahvaljujući brzom širenju asortimana generičkih lijekova na recept, ali i brojnim bezreceptnim farmaceutskim proizvodima, piše t-portal.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu