Tijekom ovog ljeta, svjedoci smo kako se većina područja SAD-a, Meksika, Kanade, Europe i Azije susreće s devastirajućim valovima vrućina. Široko rasprostranjeni požari u Kanadi alarmirali su sustave kontrole kvalitete zraka ne samo u njihovoj zemlji, nego i u istočnoj polovici SAD-a. Slični događaji zbog ekstremnih vrućina diljem Azije uzrokovali su padove mreža električne energije, dok Europa bilježi rekordne vrućine kao kontinent koji se najviše zagrijava od svih. Stručnjaci za hlađenje podatkovnih centara tvrtke Vertiv (NYSE: VRT), globalnog dobavljača kritične digitalne infrastrukture i kontinuiranih rješenja, danas su objavili dopunjeni vodič za upravljanje podatkovnim centrima u uvjetima ekstremnih vrućina.
Klimatske promjene učinile su zadnjih osam godina rekordnima po pitanju vrućina, međutim, zbog El Niño meteorološke pojave koja utječe na globalnu klimu, mnogi meteorolozi očekuju najveće temperature dosad za 2023. godinu. Visoke vanjske temperature i njihove posljedice stvaraju značajne izazove operaterima podatkovnih centara koji već vode svakodnevnu bitku s toplinom proizvedenom u svojim pogonima. Ipak, postoji nekoliko koraka koje organizacije mogu poduzeti kako bi ublažile rizike povezane s ekstremnim vrućinama. To uključuje:
Čišćenje i promjena filtara zraka: magla jezive narančaste boje koja je okružila New York snažno je svima vizualno pokazala najneposrednije i najozbiljnije utjecaje klimatskih promjena. Situacija operaterima podatkovnih centara može poslužiti kao podsjetnik da očiste ili promijene zračne filtre u svojim sustavima podatkovnih centara, kao i HVAC sustavima. Filtri pomažu u zaštiti osjetljivih elektroničkih komponenti od čestica u zraku, uključujući dim od udaljenih šumskih požara.
Ubrzanje procesa planiranog održavanja i servisa: ekstremne vrućine i loša kvaliteta zraka utječu na više toga od same infrastrukture podatkovnih centara. Dobavljači električne energije imaju izazova u zadovoljavanju porasta potražnje koja dolazi s višim temperaturama, što uzrokuje česte prekide mreže. Takvi događaji nisu vrijeme za učenje metoda rješavanja problema tijekom korištenja sustava za neprekidna napajanja (UPS) ili jedinica za hlađenje. Čišćenje zavojnica kondenzatora i adekvatno upravljanje razinom punjenja rashladnim sredstvima primjeri su proaktivnog održavanja koji mogu pomoći u sprječavanju neočekivanih kvarova.
Aktivacija dostupnih alata za učinkovitost: mnogi moderni UPS sustavi opremljeni su visokoučinkovitim ekološkim načinima rada koji mnogu smanjiti količinu energije koje sustavi crpe iz mreža. Toplinski valovi poput onih kojima smo nedavno svjedočili guraju mreže do krajnjih granica kapaciteta, što znači da svako smanjenje potražnje čini razliku između kontinuirane isporuke energije ili potpunog prekida mreže.
Korištenje alternativnih izvora energije: nemaju svi podatkovni centri pristup održivoj alternativnoj energiji, ali oni koji imaju trebaju moći iskoristiti takve resurse koji su izvan energetske mreže. Navedeno uključuje solarne panele izvan ili na samoj lokaciji podatkovnih centara, kao i druge alternativne izvore poput vjetroelektrana te litij-ionskih baterija koji omogućuju prilagodbu i ograničenje potražnje. Korištenje generatora nije preporučljivo tijekom toplinskih udara, osim u slučajevima nestanka struje. Dizelski generatori proizvode više stakleničkih plinova i emisija povezanih s klimatskim promjenama za razliku od rezervnih opcija koje koriste alternative oblike energije. Štoviše, organizacije bi trebale odgoditi planirana testiranja generatora u kontekstu rasta temperatura.
“Ovi toplinski udari postaju sve češće i ekstremniji, što stvara intenzivan pritisak distributerima električne energije, kao i operaterima podatkovnih centara na globalnoj razini. Organizacije moraju znati odgovoriti na ovaj izazov usklađivanjem svojih intenziteta te se proaktivno pripremiti na očekivani pritisak ne samo na sustave napajanja i hlađenja, već i na cijelu mrežu. Postavljanje prioriteta na usluge preventivnog održavanja te suradnja s dobavljačima električne energije za upravljanje potražnjom mogu pomoći u smanjenju vjerojatnosti bilo kakvog kvara opreme povezane s toplinom”, izjavio je John Niemann, viši potpredsjednik za globalno poslovanje – termalni menadžment u tvrtki Vertiv.
“Ponovno ove godine svjedoci smo rekordnim vrućinama diljem Europe, a našem području vidimo specifičan utjecaj na podatkovne centre. Postavljanje prioriteta na termalnu redundantnost te stvaranje partnerstva s pružateljima servisnih usluga sa širokom lokalnom prisutnošću te mogućnostima obnove prve klase mogu činiti tu razliku u dostupnosti podatkovnih centara. Brzo vrijeme odgovora te proaktivno održavanje mogu pomoći organizacijama održati svoje poslovne operacije dok efektivno optimiziraju svoju kritičnu digitalnu infrastrukturu”, dodala je Flora Cavinato, globalna direktorica servisnog portfelja, tvrtka Vertiv.
Navedene preporuke služe kao dopuna prethodnom vodiču tvrtke Vertiv, čije smjernice uključuju:
Korištenje što većeg broja jedinica za hlađenje kako bi se smanjilo opterećenje svake pojedinačne jedinice i uštedjela energija kroz kontrolu rada.
Razmotriti različite vrste rashladnih sustava, uključujući tekuće hlađenje, hlađenje rashlađenom vodom u zatvorenom krugu te sustave hlađenja isparavanjem, koji su svi dizajnirani za uvjete visokih temperatura.
Korištenje prediktivne analitike termalnog utjecaja naspram povijesnih podataka. Kako ekstremne vrućine postaju sve češće pojava, povijesne metrike često nisu u mogućnosti odgovoriti na moderne rizike.
Za više informacija o podatkovnim centrima i metodama hlađenja, kao i preventivnom održavanju i podatkovnih centara tijekom ekstremnih vrućina, posjetite Vertiv.com.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu