Zaštitarstvo, građevinarstvo, naftna ili plinska industrija, solarne i vjetroelektrane… Djelatnosti su to u kojima Bitahon, nova zaštitarska firma na hrvatskom tržištu, uspješno koristi bespilotne letjelice pokretane umjetnom inteligencijom. Kao tvrtka koja je među prvima u EU certificirana za upravljanje bespilotnim letjelicama nedavno su izveli i prvi automatizirani let drona koji može hvatati sumnjivce i brzo reagirati u kriznim situacijama.
“Dron samostalno leti i snima određeno područje, a njegova posebnost je što omogućuje Dojavnom centru, koji može biti bilo gdje u RH, da donosi odluke potkrijepljene provjerenim informacijama i to pomoću softvera koji te informacije obrađuje uz pomoć umjetne inteligencije”, kaže Damir Golenko, predsjednik Uprave Bitahona.
Riječ je o jedinstvenom softveru Mogen koji dronom upravlja, a osmišljen je u Bitahonu. Obradom raznih informacija Mogen može razlikovati je li se alarm na terenu upalio zbog potencijalnog prekršitelja zakona, životinje ili primjerice automobila i uključiti sustav prepoznavanja registarskih pločica i lica. Kad se ustanovi da je riječ o stvarnoj prijetnji diže se automatizirani dron koji na sebi može imati mikrofon, alarm ili bljeskalicu i kojeg se usmjeri prema mjestu gdje se oglasio radar te snima situaciju na terenu u realnom vremenu. Ako i dron na terenu potvrdi sumnjivu aktivnost šalje se interventni tjelesni tim.
U praksi, primjerice ako je u pitanju gradilište, upotreba Bitahonovih dronova pokretanih umjetnom inteligencijom omogućila je povećanje sigurnosti radnika i nadzor nad svim aktivnostima na gradilištu.
“Potreba ovog projekta koji smo proveli bila je prepoznavanje svakog pojedinca koji ulazi i izlazi sa gradilišta te detekcija potencijalnih prijetnji poput penjanja na konstrukcije ili nepoštivanje sigurnosnih pravila. Sustav je posložen tako da u slučaju detekcije neovlaštenih osoba ili opasnih situacija, dronovi odmah šalju upozorenja sigurnosnom osoblju, što im omogućuje bržu intervenciju i rješavanje potencijalnih problema. Također, dronovi mogu pratiti sve osobe koje su neovlašteno ušle u gradilište i ako je potrebno prijaviti problem nadležnim službama”, opisuju stručnjaci iz Bitahona.
S inovativnim rješenjima Bitahon je predvodnik u zaštitarskoj industriji tako da nije iznenađujući ni sljedeći korak koji su nedavno objavili, a to je suradnja s poznatom izraelskom tvrtkom Gilat koja pruža širokopojasnu satelitsku komunikaciju na više od 1500 lokacija.
“Cilj nam je unaprijediti sve usluge koje nudimo u suradnji s Gilatom, a u ponudi imamo satelitske mreže, antene, radare, dronove i mobilne jedinice koje se mogu koristiti na terenu. Suradnja s tvrtkom Gilat omogućuje višestruku primjenu u raznim industrijama poput privatnih tvrtki, vojske, vlade i ostalih sektora koji trebaju sigurnosna rješenja. Potrebe vojske i policije mogu biti nešto specifičnije pa iz tog razloga nudimo samo njima dostupnu tehnologiju koja koristi ometače kao prevenciju od mogućih prijetnji i napada, a sama tehnologija je primjenjiva na osobe, vozila, plovila i objekte”, objašnjavaju u Bitahonu.
Efikasna rješenja za klijente glavni su pokretači za menadžere i članove projektnog tima unutar Bitahona koji su temelje tvrtke izgradili svojim dugogodišnjim iskustvom u sigurnosnoj industriji te su svoja specifična znanja i vještine stekli u renomiranim ustanovama u Izraelu i SAD-u.
“Vjerujemo da su konstantna unapređenja naših sigurnosnih rješenja i suradnje s tvrtkama poput Gilata put ka sigurnijoj budućnosti i boljim cjelovitim rješenjima u području tehničke i tjelesne zaštite te u segmentu intervencija i VIP zaštite”, kaže predsjednik Uprave Damir Golenko.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu