Nadzorni odbor Ine na ovotjednoj se sjednici bavio financijskim izvješćima za 2022. te se, uz ostalo, suglasio s prijedlogom Uprave da se najveći dio dobiti usmjeri, kao i lani, u isplatu dividende. Od 1,84 milijarde kuna odnosno 243,7 milijuna eura iskazane dobiti društva dioničarima će se kroz dividende isplatiti 200 milijuna eura, što znači više od četiri petine. Ostatak će se rasporediti u zakonske rezerve (12,2 mil. eura) i zadržanu dobit (31,5 mil.eura).
Uz najavu 20 eura dividende po dionici, iz kompanije su poručili da će cjelovito godišnje izvješće biti objavljeno do kraja travnja.
Stanje na tržištu energenata u 2022. rezultiralo je značajnim rastom poslovnih prihoda (s 22,7 na 35,5 milijardi kuna), operativne dobiti (s nepunih 2,5 na 3,2 milijarde) i neto zarade (sa 1,28 na 1,9 milijardi). Tako i odluka da se 80-ak posto dobiti isplati dioničarima znači znatno veće isplate. U odnosu na lani isplaćenu dividendu od 98 kuna (13 eura) po dionici ili ukupno 980 milijuna kuna, ovogodišnji iznos veći je za 54 posto ili ukupno za 527 milijuna kuna, tj. za 70-ak milijuna eura.
Molu će s obzirom na njegov vlasnički udjel otići nešto više od 98 milijuna eura, u državni proračun slit će se gotovo 90 milijuna, a preostalih 12 ostalim dioničarima, među kojima prednjače mirovinski fondovi.
Međutim, rast poslovnih rezultata Ine državi donosi izdašnije prihode po više osnova, a ove godine specifično i slijedom jednokratnog dodatnog poreza na dobit. On je, podsjetimo, za ovu godinu uveden kao svojevrsni solidarni doprinos za velike kompanije i banke koje su u godini energetske krize i cjenovnih udara ostvarile bruto zarade za najmanje petinu veće od prethodnog četverogodišnjeg prosjeka .
Lanjskih 3,08 milijardi kuna bruto zarade Ine osjetno premašuje taj prosjek, pa su iz Ine već ranije najavili kako računaju da će slijedom pravila koja je Vlada postavila za jednokratno dodatno oporezivanje dobiti državnom proračunu na ime tog ekstra poreza uplatiti 80-ak milijuna eura. Prema godišnjem financijskom izvješću društva, stavka poreza na dobit za 2022. iznosi oko 1,18 milijarde kuna ili 156 milijuna eura. Usporedbe radi, trošak poreza na dobit za 2021. iznosio je 267 milijuna kuna.
Sve u svemu, efekt snažnog rasta dobiti nacionalne naftne kompanije kroz (redovno i dodatno) oporezivanje dobiti i isplatu glavnine dobiti dioničarima za državni proračun očituje se u čak 152 milijuna eura više prihoda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu