Što zadnjih 50 godina povezuje hrvatski APIS IT i globalni IBM?

Autor: Poslovni.hr/Hina , 24. travanj 2014. u 15:22
Press foto

Suradnjom su zadovoljni i u IBM-u Hrvatska, čiji je poslovni direktor Damir Zec naglasio da je odluka IBM-a i stvaranje prvog mainframe računala 1964. revolucionirala dotadašnji svijet obrade i pohranjivanja podataka

Informatičke tvrtke APIS IT i IBM Hrvatska na današnjoj konferenciji za novinare skrenuli su pažnju na dva jubileja koja ih povezuje i obilježavaju ove godine – 50 godina od osnivanja APIS-a te 50 godina IBM-ovog mainframe ili središnjeg računala/servera System 360 kojeg je APIS odnosno tadašnji Biro za mehanografiju pri Centru za ekonomski razvoj Grada Zagreba instalirao 1969. kao četvrti na svijetu.

Podsjećajući na godinu osnivanja, 1964., član Uprave APIS IT-a (Agencija za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama) Denis Hrestak istaknuo je važnost suradnje s IBM-om koji je tada ne samo isporučio računalo za tadašnjih oko 250 tisuća američkih dolara nego pomagao i u transferu znanja sudjelujući i u razvoju nekih aplikacija na mainframe sustavu, poput onih za porezne i druge prijave te jedinstvenih matičnih brojeva građana za cijelu bivšu državu (Jugoslaviju).

Kasnije se APIS odnosno taj Biro nastavio baviti sličnim stvarima, a danas su poznati kao tvrtka koja je razvila kompletan porezni i carinski sustav, kazao je Hrestak dodavši i da naziv APIS IT nose od 2005. kada je država ušla u vlasništvo temeljem ugovora između hrvatske Vlade i Grada Zagreba. U godini osnivanja 1964. imali su jednog zaposlenog koji je sve trebao organizirati, a danas ih je 380.

U zadnje vrijeme APIS se okrenuo i prema razvoju umrežene uprave u 'oblaku' (cloud) čiji je cilj da građani izbjegnu nošenje silne dokumentacije od jedne do druge lokacije, a u svemu i dalje dosta surađuju s IBM-om čiji su se procesori i druga oprema pokazala jednom od pouzdanijih i sigurnijih, napomenuo je.

Suradnjom su zadovoljni i u IBM-u Hrvatska, čiji je poslovni direktor Damir Zec naglasio da je odluka IBM-a i stvaranje prvog mainframe računala 1964. revolucionirala dotadašnji svijet obrade i pohranjivanja podataka, a System 360 upravljao je i prvim polijetanjem i slijetanjem na mjesec 1969. kada je to računalo tada najnaprednije tehnologije nabavio i APIS kao četvrti u svijetu.

To je računalo preteča današnje IBM-ove zMainframe serije za koju se govori da je najsigurnije u svijetu, na čemu IBM globalno neprekidno i radi te su i ove godine najavili milijardu dolara ulaganja u razvoj te serije, dodao je Zec.

Iznio je i zanimljive povijesne i razvojne mogućnosti IBM-ovog mainframea, odnosno da je od prvog 1964. do današnjeg procesna snaga ili performanse tog računala povećana 76 tisuća posto, a memorijski kapacitet za 768 tisuća puta. Naveo je i da se u relativno bliskoj mogućnosti može očekivati veliki napredak procesorskih znanja povezano s nanotehnologijom te tzv. kognitivnim računarstvom koje će objedinjavanjem svih znanja o nekoj temi iz društvenog ili života prirode na jednom mjestu ili mainframe-u moći bolje nego do sada utjecati na prevenciju raznih oblika ponašanja pa i danas neizlječivih bolesti i drugo.

Komentirajte prvi

New Report

Close