Kako bi tvornica kamene vune ROCKWOOL Adriatic mogla početi s recikliranjem kamene vune s gradilišta pokrenula je postupak ishođenja dozvole kod Istarske Županije za obavljanje djelatnosti gospodarenja otpadom. Ostaci kamene vune s gradilišta koji u skladu s regulativom imaju status građevinskog otpada, vraćanjem u proizvodni proces postaju korisna sirovina. Koliko je ponovno korištenje građevinskih materijala važno i korisno ilustrira činjenica da čak trećinu ukupnog svjetskog otpada čini građevinski otpad.
Očekuje se da će postupak ishođenja dozvole biti gotov do kraja godine kada bi prvi kamion s ostacima kamene vune mogao biti zaprimljen u tvornicu.
Direktor tvornice Aleks Fonović je naglasio: “Važno je napomenuti da se recikliranjem kamene vune tehnološki proces ne mijenja te samim time vraćanje već korištene kamene vune u proizvodnju ne utječe na kvalitetu emisije u zrak, a proizvodi zadržavaju iste visoke standarde. Kako je izrađena od kamena, prirodnog materijala, kamena vuna može se reciklirati nebrojeno puta.“
Budući da je kamena vuna inertan i neopasan materijal, može se odlagati na deponijima građevinskog otpada, no recikliranjem će se postići višestruka korist: pridonijeti će se kružnom gospodarstvu, boljem upravljanju resursima te će se štititi okoliš. Sve se ovo uklapa u značajne europske i nacionalne strategije kojima se želi zaustaviti klimatske promjene.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu