Radi se o pozivu MF- 2024-1-1 kojim se dodjeljuje potpora iz Modernizacijskog fonda, a bespovratni iznos koji se može dobiti po projektnom prijedlogu iznosi između 100.000 i maksimalno 5 milijuna eura.
Sredstva se dodjeljuju za projekte izgradnje integriranih i/ili neintegriranih fotonaponskih elektrana u mrežnom pogonu, izgradnju elektrana na biomasu, izgradnju elektrane na bioplin te postavljanje sustava za skladištenje električne energije uz projektantski nadzor, stručni nadzor građenja, kao i koordinaciju zaštite na radu.
Pravo prijave imaju trgovačka društva i obrtnici koji pripadaju djelatnostima Prerađivačke industrije i Opskrbe parom i klimatizacija (temeljem Odluke NKD), koji potporu mogu ostvariti za provedbu više projekata. Svrha poziva je potaknuti poduzeća u Hrvatskoj da sama proizvode što više energije za vlastite potrebe koristeći obnovljive izvore energije, pridonoseći tranziciji prema klimatski neutralnom gospodarstvu i ostvarivanju hrvatskih klimatskih ciljeva.
Poziv za podnošenje projektnih prijedloga otvoren je do 9. rujna 2024. godine, što znači da zainteresirani poduzetnici i obrtnici imaju još nešto više od mjesec danas za prijavu svog projekta.
Iako to zvuči kao dovoljno vremena, važno je uzeti u obzir da je prijava na sufinanciranje dugotrajan proces koji zahtijeva opsežnu dokumentaciju te izuzetnu posvećenost detaljima. Drugim riječima, i najmanji previd može odužiti postupak odobravanja, pa čak i dovesti do toga da kompanija ostane bez sredstava za sufinanciranje. Upravo se zato sve više poduzetnika okreće provjerenim kompanijama s iskustvom u pripremi projektne dokumentacije kako bi bili sigurni da će njihov projekt dobiti tražena sredstva.
Vodeća tvrtka u Hrvatskoj
Kada su u pitanju sunčane elektrane, E.ON EIS, vodeća je tvrtka u Hrvatskoj za projektiranje i izgradnju sunčanih elektrana po principu ključ u ruke. Do sada su projektirali, instalirali i u trajni pogon pustili više od 230 sunčanih elektrana u Hrvatskoj i regiji, a njihovi klijenti imaju više od 90 posto uspješnosti sufinanciranja projekta iz različitih fondova.
– Ponekad i najmanja greška može odužiti postupak ili čak biti razlog za odbijanje zahtjeva, što je scenarij koji nijedna firma ne želi doživjeti. Kako biste na vrijeme ostvarili pravo na sufinanciranje i ubrzali povrat investicije, E.ON EIS nudi svim svojim klijentima sveobuhvatan, temeljit, kvalitetan i pouzdan pristup u pripremi dokumentacije projekta solarne elektrane – navodi Ivan Hren, Head of Customer solutions Delivery.
E.ONovi vrhunski stručnjaci i inženjeri bit će na raspolaganju klijentu od prvih analiza solarnog potencijala do uspješnog stavljanja u pogon fotonaponskog sustava. Kako navodi Ivan, oni pružaju end to end podršku tijekom cijelog procesa koja pokriva sve faze projekta, uključujući i izradu sve potrebne dokumentacije za prijavu na fondove za dobivanje bespovratnih sredstava.
– Energetska tranzicija u punom je zamahu, a primjeri dobre prakse poticaj su poduzećima u Hrvatskoj da i sama proizvode što više energije za vlastite potrebe koristeći obnovljive izvore, pridonoseći nacionalnoj tranziciji prema klimatski neutralnom gospodarstvu. E.ON želi biti partner svim dionicima, uz naša rješenja koja pomažu pojedincima i tvrtkama da ostvare više, uz fleksibilne energetske opcije – istaknuo je Ivan Hren.
Sve detalje moguće je doznati na E.ON web stranici Poticaji za solarne panele i elektrane za tvrtke (eon.hr).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu