Realizacija prodaje Cemexa Hrvatska njemačkim proizvođačima cementa HeidelbergCement i Schwenk preko njihove zajedničke tvrtke DDC, prema neslužbenim porukama iz Bruxellesa postaje sve upitnija.
Iako se službena odluka o tome u Europskoj komisiji treba donijeti tek u travnju, izvori iz Europske komisije agenciji Reuters potvrdili su da europski regulator tržišnog natjecanja namjerava zaustaviti prodaju, zbog zabrinutosti da bi se time ugrozilo konkurentske odnose na hrvatskom i tržištu susjednih zemalja i rezultiralo povećanjem cijene sivog cementa.
Kompanije, kako navodi Reuters, nisu Komisiji predočile dovoljne dokaze da će dodatnim mjerama supstituirati potencijalno narušavanje tržišne utakmice, poput davanja terminala na dalmatinskoj obali u najam konkurentu.
Razgovori u Bruxellesu oko prodaje Cemexa, kako se čuje, još uvijek se vode, pa upućeni objavu prvih neslužbenih informacija vide kao lobiranje i pripremu terena za odbijenicu njemačkih kupaca pogona nekadašnjeg Dalmacijacementa, koju ne žele ni vlasnici iz Meksika, ni Heidelberg i Schwenk, ni lokalne vlasti.
Cemex je u hrvatskim okvirima važan proizvođač, koji izravno zapošljava 500 radnika, a prihodi tvrtke veći su od 800 milijuna kuna. Iako postoji mogućnost da u slučaju negativne odluke Komisije sadašnji vlasnik odluči i zatvoriti proizvodnju, takav razvoj događaja malo je izgledan.
Vjerojatnije je da bi se meksički Cemex u tom slučaju odlučio tražiti novog kupca. Međutim, za razliku od postojećih njemačkih ponuđača koji predviđaju ulaganja i dugoročan razvoj proizvodnje u Hrvatskoj, novo natjecanje povlači i neizvjesnost za daljnji razvoj i širenje vodećeg hrvatskog proizvođača cementa. Na negativnu odluku Komisije, naravno, moguće je i pokretanje žalbenog postupka, no takav scenarij značio bi i za sudionike i samu tvrtku dodatno odugovlačenje rješavanja slučaja i daljnju neizvjesnost.
Vijest o mogućoj zabrani prodaje Cemexa s ciljem zaštite potrošača u Hrvatskoj zasad ne izaziva nervozu, no neslužbeno se čuju kritike kako se u slučaju Cemexa primjenjuju kriteriji kojih Bruxelles dosad držao u sličnim slučajevima, te da se Komisija u ovom predmetu u najmanju ruku neobično ponaša.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu