Prihodi Saponije rasli sedam posto, na 672,8 milijuna kuna

Autor: Agencija VLM , 13. veljača 2014. u 15:54
Predsjednik uprave Damir Skender, Foto: Davor Javorovic/VLM/PIXSELL

Revitalizacija Saponijinih pasti za zube pod brendom Kalodont izazvala je brojne pozitivne reakcije na tržištu

Unatoč poslovanju u kompleksnom i dinamičnom okruženju obilježenom nizom nepovoljnih gospodarskih kretanja, Saponia Osijek u 2013. je ostvarila poslovne prihode u iznosu od 672,8 milijuna kuna, što je rast od 7% u odnosu na 2012., priopćili su iz kompanije.

Damir Skender, predsjednik uprave kaže kako zadovoljan je rezultatima. Rast od 2,4% u Hrvatskoj posebnoje značajan ako se uzme u obzir da je financijski volumen tržišta deterdženata široke potrošnje pao za 5% u odnosu na 2012. 

– U izvozu, kojim ostvarujemo gotovo polovicu poslovnih prihoda, prošle je godine ostvaren rast od čak 12,5% prvenstveno zahvaljujući otvaranju novih kanala prodaje na tržištu Srbije te prilagođavanjem prodajnog portfelja zahtjevima tržišta – kaže Skender te objašnjava kako je protekla godina za Saponiju bila bitna i zbog obilježavanja 45 godina Faks helizima, brenda koji je definirao noviju povijest kompanije i koji je, i danas, jedan od nositelja prihoda.

Revitalizacija pasti za zube pod brendom Kalodont izazvala je pak brojne pozitivne reakcije na tržištu i potvrdila da je i tradicija bitan pokretač razvoja, objasnio je Skender. Tvrtka ove godine slavi 120 godina od osnutka, otkako je startala kao zanatska radionica za proizvodnju krutih sapuna.

– U tom smo duhu lani, u sklopu investicijskog programa vrijednog 2,6 milijuna eura, u rad pustili novu automatiziranu liniju za proizvodnju sapuna. Time smo na simboličan način obilježili ulazak u jubilarnu godinu u kojoj planiramo daljnji rast i jačanje tržišnih pozicija. S planiranom proizvodnjom od čak 10 milijuna komada, želja nam je potvrditi se kao najznačajniji proizvođač krutih sapuna u regiji – rekao je Skender.

Komentari (6)
Pogledajte sve

Ne vidim ništa sporno u zahtjevu iz preuzimanja 2004. da management Brodomerkura proda svoje dionice. Nakon toga g. Grbešić nije dalje povećavao koncentraciju kao što uostalom nije poduzimao korake prema istiskivanju manjinskih dioničara u niti jednoj svojoj firmi (SAPN, KOES, MRSK, BDMR), iako je imao mnogo vremena i prilika za to, u svakoj od njih ima visoku koncentraciju i nije mu bio problem skupiti 95%. Moja procjena je da je u pozadini korektan odnos prema malim dioničarima, a ne škrtost ili pokvarenost.

Moje pitanje je bilo usmjereno na odnos prema malim dioničarima, nisam ulazio u raspravu o sposobnosti g. Grbešića kao biznismena. U tom smislu imam pozitivno mišljenje o njemu, mislim da je vrlo dobar biznismen i da su firme u kojima ima vlasništvo povećale intrinzičnu vrijednost od njegovog preuzimanja, iako je imao i neke loše poteze (špekulacije s dionicama 2006./2007., ulazak u neke nekretninske projekte…), ali mislim da pri tome nije radio na štetu malih, naime posljedice loših poslovnih poteza išle su na štetu g. Grbešića kao i na štetu malih. Jedna od uspjelih špekulacija je bila prodaja IPKK u portfelju KOES na vrhu tržišta 2007., taj novac je ostao u Koestlinu, a isplaćena je i izdašna dividenda.

Ukratko gdin. Grba se dočepao vrijednih tvrtki ali nije imao uspjeha, znanja i sposobnosti da ih digne na jednu višu razinu. Mislim da mu je glavni cilj bio kako se domoći što većeg udjela u svakoj tvrtki. Kako inače protumačiti naredbu da je tražio od članova Uprave Brodomerkura da mu prodaju svoje dionice kako bi razdvojio upravljanje od vlasništva. Čak su njegovi prethodnici bili uspješniji u poslovanju. Blackstone je to odlično opisao i potpuno se slažem s njegovom ocjenom.


Nema kruha za ostale dioničare tamo gdje se Grbešić pojavi. Vuk dlaku mijenja ali ćud nikada. Zbog toga iole pametniji ulagač u širokom luku zaobilazi tvrtke u kojima se Grba dočepao većinskog vlasništva. Mali ulagači gube vrijeme, energiju i novac ukoliko se guraju tamo gdje ih "veliki" ne žele.

Kako ovo ne bi ostalo samo na insinuaciji, molio bih g. vodoinst-a ili nekog drugog upućenog znalca da elaborira primjerom kad je g. Grbešić u prošlosti zakinuo manjinske dioničare (pri tome ne mislim na eventualne loše poslovne poteze kojima je štetio jednako sebi i malima). Prema mojim spoznajama toga u prošlosti nije bilo, moguće da nisam informiran. I neugodne informacije su vrijedne, ali samo ako su istinite, pa bih molio za dokaz. Unaprijed hvala.

moram se pohvaliti da sam otkrio sapn davnih dana dok su se još kupovale dionice od radnika sapn i ispratio je do all time higha i evo moje recenzije.

grbešić nema motiva ni znanja a imao je priliku se etablirati kao broj 2 iz todorića sa odličnim portfeljem kompanija u vlansištvu.

sapn
koes
mrsk
bmrk
bdmr
ipkk

umjesto da je nastavio akvizicije u komplementarnim sektorima po bivšj jugi,i traio put kroz izdavanje dionica i plasiranje izdanja preko burze,

on je zaglavio u građevini,izgubio špekluantski lovu na bosanskoj burzi,ima loš managemant,nema nasljednika u biznisu,družio se sa kerumom.

sapn je odlična kompanija ali je očekuje stagnacija jer se nije pozicionirala ,a za dioničare je irelevantna jer umjesto da je u 1. kotaciji sa market makerima i izlistana na još nekoj burzi,recimo beču ,ona ovisi o napucavanju i blogu druga blogera.

New Report

Close