Već i prije aktualne energetske krize uzrokovane ratom u Ukrajini zelena tranzicija postala je nezaobilazno načelo poslovanja svake tvrtke, a posebice turizma koji sve više mora biti održiv. Energetska učinkovitost i obnovljivi izvori energije među najvažnijim su fokusima toga principa te na tom tragu sve više turističkih i hotelijerskih tvrtki ulazi u energetski biznis tako da sami osiguravaju energiju, a i vodu, za svoje potrebe.
Sada su na 6 posto
Najdalje je u tome otišao Valamar gdje su do sada u projekte energetske učinkovitosti uložili ukupno 400 milijuna kuna, a trenutačno dobivaju oko 6% električne energije iz vlastite proizvodnje. Kako su pojasnili u samom Valamaru, koji je u taj projekt išao s E.ON-om, radi se o tehnički vrlo zahtjevnom projektu koji obuhvaća 26 lokacija sa 68 objekata.
“Plan je do 2025. do 20 posto naše potrošnje bude iz vlastitih izvora. Jasno je da tu ima dosta administrativnih i tehničkih prepreka, no cilj je ambiciozan i nadamo se da ćemo ga realizirati. Tu se ne radi sve više o kombinaciji ekologije, ali isto tako i sigurnosti opskrbe te same cijene”, kazao je Alen Benković, viši potpredsjednik Valamara za tehnologiju.
Najnoviji primjer sinergije turizma i energetike je novigradski Kempinski Hotel Adriatic koji također radi na korištenju sunčeve energije za proizvodnju struje. Visina investicije u projekt iznosi im oko pola milijuna eura te iz hotela očekuju povrat uloženih sredstava u najkraćem roku uzimajući u obzir da je ulaganje u proizvodnju električne energije putem solarnih panela brzo isplativo zahvaljujući povoljnom geografskom položaju Kempinski Hotela Adriatic i klimi u ruralnom okruženju sjeverozapadne Istre. Ukupna snaga solarne elektrane iznosi 400 kW s tendencijom da se u budućnosti ostvari i kapacitet veći od 600 kW.
Solarni paneli su strateški postavljeni na hotelu, kongresnom centru te na Kempinski vilama u cilju prikupljanja što veće količine energije. Postavljanje solarnih panela pridonosi i smanjenju troškova operativnog poslovanja hotela. Budući da se energija dobiva iz obnovljivih izvora smanjuju se ukupni troškovi potrošene energije u hotelu, a s obzirom na koronavirus i ekonomsku krizu koji su pogodili svijet, navode, ova investicija mnogo znači i za budućnost poslovanja hotela i održivi razvoj. Iz Kempinskog ističu da su od srpnja ove godine, temeljem novosklopljenog ugovora o opskrbi električnom energijom, dio programa “ZelEn – prijatelj prirode”, te od opskrbljivača primaju isključivo električnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora.
Željko Stašević, generalni menadžer Kempinski Hotela Adriatic, naglašava da prepoznaju važnost ekološke održivosti te u skladu s tim nastoje razvijati poslovanje. S obzirom na trenutnu globalnu situaciju, ističe, naglasak na ekološkoj održivosti je sve jači.
Kišnica za golf terene
“Potaknuti globalnim trendovima ovom investicijom odlučili smo uložiti u dugoročni razvoj i na najbolji mogući način iskoristiti položaj našega hotela uz istovremenu zaštitu prirodnih bogatstava koji nas okružuju. Ovim projektom želimo se pozicionirati kao jedan od vodećih pokretača ekološke osviještenosti u sektoru hotelijerstva i turizma”, ističe Stašević.
Dodaje da Kempinski Hotela Adriatic oduvijek nastoji primjenjivati ekološki održiva rješenja, te osim posljednjeg investiranja u solarne panele, za navodnjavanje natjecateljskog golf igrališta s 18 rupa koriste vodu iz umjetnog jezera koji se puni kišnicom te se nadopunjava vodom iz podzemlja temeljem koncesija prema ukazanoj potrebi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu