OTP banka je u 2013. ostvarila dobit nakon oporezivanja u iznosu od 65 milijuna kuna, što je pad od 35 posto u odnosu na godinu prije, izvijestili su danas iz te banke.
Napominju pritom kako je OTP banka i u protekloj godini ostvarila rezultat bolji od tržišta, s obzirom da je ukupna dobit kreditnih institucija u Hrvatskoj u 2013. u odnosu na prethodnu godinu smanjena za gotovo 70 posto.
Nastavak provođenja oprezne i stabilne politike upravljanja rezultirao je i repozicioniranjem na tržištu pa je tako OTP banka sa 7. mjesta iz 2012. napredovala do 5. mjesta u ukupnom sustavu mjereno prema ostvarenom rezultatu.
Banka je za 2013. ostvarila povrat na aktivu (ROaA) u visini 0,48 posto, odnosno na kapital (ROaE) 4,14 posto, što je dva do tri puta iznad ostvarenih pokazatelja za ukupan sustav (ROaA 0,19 posto, ROaE 1,32 posto).
Na smanjenje profitabilnosti, kako navode, najveći su utjecaj imale dodatne rezervacije za kreditne rizike (rast troškova oko 38 posto), što nije značajno uzme li se u obzir da se pad profitabilnosti sustava uglavnom može pripisati osiguranju novih rezervacija.
Banka je u 2013. izvršila potrebne rezervacije za sudske sporove u skladu s propisima HNB-a.
U priopćenju se navodi kako je unatoč izrazito negativnim trendovima u okruženju (porast nezaposlenosti, pad BDP-a, pad kamatnih marži) OTP banka uspjela održati operativnu dobit na razini 2012.
Pad na strani kamatnih prihoda ublažen je manjim troškovima financiranja pa je neto kamatni prihod smanjen za svega 2 posto, dok je neto prihod od naknada ostvario rast od 2 posto, a prihodi od kupoprodaje deviza rasli su gotovo 6 posto.
OTP banka je ostvarila tržišni rast u više različitih segmenata pa je tako u kreditima ostvaren rast od 6,4 posto, što je rezultiralo povećanjem tržišnog udjela do 3,43 posto.
Povećanje tržišnog udjela ostvareno je i u dijelu kreditiranja stanovništva gdje banka je ostvarila udjel od 4,72 posto.
U depozitima je OTP banka održala tržišnu poziciju, nastavivši politiku financiranja prije svega na bazi primljenih depozita građana s tržišnim udjelom većim od 5 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu