Kriza na svjetskoj tehnološkoj sceni itekako se odrazila na velike igrače kao što je Microsoft. Dobar je dio kompanija stoga, pa tako i Microsoft, ove godine “dijelio” otkaze i tako smanjivao svoje troškove. No, ova je kriza, kaže u intervjuu za Poslovni dnevnik Vedran Bajer, direktor Microsofta Hrvatska, domaći IT sektor samo “okrznula”. Bajer koji je na funkciju direktora Microsofta Hrvatska došao u listopadu prošle godine, nakon dugogodišnje karijere u Googleu, kaže da je trenutno najveći izazov domaćim kompanija – pronaći zaposlenike. U intervjuu govori i o tome kako napreduje proces digitalizacije u Hrvatskoj, i to u javnom i privatnom sektoru te kako gleda na razvoj umjetne inteligencije, u čemu je Microsoft danas jedna od predvodnika. A o tome je li umjetna inteligencije prilika ili prijetnja govorit će u listopadu na Kongresu menadžera “Lideri budućnosti”, kojeg organizira Hrvatsko udruženje menadžera i poduzetnika (CROMA).
Poznato je da je početkom godine Microsoft, zbog krize u tehnološkom sektoru, konkretno zbog smanjenja potrošnje u segmentu tehnološke opreme, a što se reflektiralo i na rezultate poslovanja Microsofta, otpustio 10 tisuća ljudi – nešto manje od 5% svoje radne snage. Je li bilo otpuštanja u Microsoftu Hrvatska? Hoće li ih biti?
Microsoft je već ranije redovito provodio manje organizacijske i kadrovske prilagodbe, jer su one neizbježan i redovit dio upravljanja svakim poslovanjem. Nastavit će to činiti prema potrebi kako bi udovoljio strateškim zahtjevima poslovanja. Važno je istaknuti da posebnu pozornost posvećujemo prioritetima u koje nastavljamo ulagati – to su prije svega strateška područja rasta i podrška našim klijentima i partnerima.
Početkom godine, kao i cijela industrija, suočili smo se s globalnim ekonomskim izazovima. IT industrija u Hrvatskoj je financijski i poslovno stabilna, te se ovi izazovi ne reflektiraju u tolikoj mjeri. Vjerujem da će se tržište brzo oporaviti i nastaviti rasti. Microsoftov fokus je na dugoročno održiv poslovni pristup, a taj princip uključuje, kako prilagodbu tržišnim uvjetima, tako i upravljanje resursima kako bismo očuvali stabilnost i kontinuitet našeg poslovanja u Hrvatskoj.
Osjeća li se u Hrvatskoj kriza u tehnološkom sektoru – je li smanjena potražnja za vašim uslugama i proizvodima?
Zahvaljujući našim prilagodljivim rješenjima koja su adekvatno odgovorila na promjenjive zahtjeve tržišta, rezultati su pozitivni. Tijekom prethodnih godina ostvarili smo i nastavili uspješne suradnje s partnerima u Hrvatskoj iz različitih sektora te ponudili tehnološka rješenja koja su im pomogla da optimiziraju poslovanje i ostvare uštede. Primjerice, surađujemo s tvrtkom Rimac Technology, vodećim hrvatskim proizvođačem u automobilskoj industriji. Uvođenjem Microsoft Azure HPC-a (High-Performance Computing) prešli su s malih na velike proizvodne serije, što je omogućilo optimizaciju simulacija i brži razvoj tisuća komponenti.
IT sektor u Hrvatskoj je jedan od najzdravijih, zato su ga ekonomski izazovi samo “okrznuli”. Vjerujem u brzi oporavak te očekujem još velikih uspjeha hrvatskih IT kompanija.
Kakvi su bili poslovni rezultati Microsofta 2022., a kakvi su u prvoj polovici ove godine?
U fiskalnoj godini, koja je u Microsoftu završila 30. lipnja, ostvaren je prihod od 211,9 milijardi dolara na globalnoj razini, što predstavlja povećanje od 7% u usporedbi s prethodnom fiskalnom godinom. Operativna i neto dobit također bilježe rast.
Microsoft kontinuirano ulaže u Hrvatsku i podržava različite projekte koji potiču digitalni razvoj i inovacije. Želimo pomoći svim organizacijama na partnerski način, s puno međusobnog poštovanja. Naša zemlja je Microsoftu iznimno bitna, o čemu govori i činjenica da ured u Zagrebu imamo više od 25 godina.
Hrvatske tehnološke tvrtke iznimno su važne za gospodarstvo, dok IT sektor značajno doprinosi BDP-u zemlje te potiče digitalni razvoj, jer upravo tehnološke tvrtke iniciraju uvođenje digitalnih alata i inovacija u poslovne procese. Poduzetnički talent Hrvatske odražava se u broju startupova koji su iznad prosjeka za srednju i istočnu Europu. Spomenuo bih tvrtke poput Make IT Easy – tehnološkog startupa čije je rješenje mobilityONE, bazirano na oblaku, kao i CircuitMess, koji je već poznat kao hardverska tvrtka, koja dizajnira i proizvodi edukativne i zabavne elektroničke uređaje poput STEM igračaka koje su također dostupne u trgovinama diljem Amerike.
Iz pozicije direktora jedne od najvećih tehnoloških kompanija kako biste ocijenili tehnološki napredak Hrvatske – i što se tiče digitalizacije javne uprave, a onda i privatnog sektora?
Procjena tehnološkog napretka Hrvatske podrazumijeva promatranje različitih aspekata, što naravno uključuje i digitalizaciju javne uprave i napredak privatnog sektora. Postoje određeni koraci koje je Hrvatska poduzela u ovim područjima, ali također postoji i veliki prostor za razvoj. Tehnologija se brzo razvija i u skladu s tim moramo prilagođavati i naše planove, postati agilniji, brži u procjeni i primjeni tehnoloških rješenja. Važno je da kao društvo budemo otvoreni prema promjenama i učimo.
Primjetno je ubrzanje digitalnog rasta tijekom posljednje tri godine, kao i da građani sve više komuniciraju s javnim institucijama putem digitalne tehnologije, no Hrvatskoj je potrebno više digitaliziranih javnih usluga. Naš odnos i s realnim i s javnim sektorom je izvrstan. Na primjer, za „smart city“ rješenja ili „big data“ projekte, Grad Zagreb je izabrao Microsoft kao strateškog partnera. Grad je, koristeći Azure, naš cloud servis, značajno pojednostavio upis djece u vrtić, dok je proračunsko planiranje i izvještavanje sada brže, jednostavnije i transparentnije. Kada je u pitanju privatni sektor, on ima znatno veću slobodu da brže i agilnije uvodi tehnologiju u poslovanje, što dijelom potvrđuju brojni uspjesi IT sektora i startupova u Hrvatskoj, ali i uspješni procesi digitalizacije u brojnim kompanijama.
Koje su naše “bolne” točke i kako ih riješiti?
“Bolne” točke variraju ovisno o specifičnim izazovima koje tehnologija treba riješiti. Zato je potrebno ulagati u istraživanje i razvoj, edukaciju i zadržavanje zaposlenika, kao i stvaranje partnerstava s ključnim dionicima u državi.
Danas je pronaći zaposlenike jedan od glavnih izazova za sve tvrtke u Hrvatskoj. Postaje sve teže privući, educirati i zadržati talente, jer je postalo iznimno lako raditi bilo gdje u svijetu, te je ključno podržavati stalno učenje i spremno prihvaćati nove stvari.
U Hrvatskoj je nužna brza digitalizacija da bi tvrtke bile globalno konkurentne.
Microsoft surađuje s našim tvrtkama, savjetuje ih i podržava tijekom tog procesa. Kroz naš program Microsoft za startupe podržavamo mlade tehnološke tvrtke koje se suočavaju s izazovima u rastu i skaliranju poslovanja. Osiguravajući mentorstvo, obuku i tehničku podršku pomažemo njihovim timovima da razviju inovativne proizvode i usluge.
Ekosustav partnera s kojima razvijamo brojne projekte pomaže ubrzanju digitalne transformacije društva. Na primjer, koristeći Azure Bot Service (AI) i vlastitu Azure-based WhatsApp Business platformu, Infobip se tijekom pandemije povezao s gotovo dvije trećine svjetske populacije. Njihov bot za informacije o virusu pružao je najnovije informacije o pandemiji i pomogao vladama diljem svijeta.
Microsoft je kao svoje ključno strateško područje odredio razvoj umjetne inteligencije. U konačnici imate gotovo polovicu vlasništva u OpenAI-u, kompaniji koja je razvila ChatGPT. Sada se govori o implementaciji AI-a u gotovo sve Microsoftove aplikacije i alate – gdje ste s tim procesom?
Razvoj umjetne inteligencije je jedno od ključnih strateških područja za Microsoft, a suradnja s OpenAI-om je potvrda naše predanosti ovom cilju. Nedavno smo najavili treću fazu našeg dugoročnog partnerstva, što omogućuje da oba partnera nezavisno razvijaju rješenja temeljena na tehnologiji umjetne inteligencije. Kroz ovo partnerstvo, Microsoft ima jedinstvenu sposobnost prilagoditi OpenAI modele vlastitim proizvodima, kao što smo to, na primjer, učinili s Bingom.
Uvodimo snagu umjetne inteligencije sljedeće generacije na radno mjesto putem Microsoft 365 Copilota integriranog u Microsoft aplikacije koje stalno koristimo — Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams i mnoge druge — da bi se potakla kreativnost zaposlenika, poboljšala njihova produktivnost i unaprijedile vještine.
Očigledno je da će umjetna inteligencija dovesti do brojnih društvenih promjena. Hoće li one biti dobre ili loše i o čemu će to ovisiti?
Kada stvarate tehnologiju koja može promijeniti svijet, morate je koristiti odgovorno. U Microsoftu smo se obavezali stvarati odgovornu umjetnu inteligenciju već u fazi dizajna. Vođeni principima poput pravednosti, sigurnosti, privatnosti i zaštite, razvijamo i implementiramo tehnologiju koja pozitivno utječe na društvo.
Rad na Microsoftovim AI rješenjima se odvija globalno, što znači da su i naš input i rad na lokalnoj razini bitni. Konkretan utjecaj umjetne inteligencije na društvo ovisit će o načinu primjene i etičkom pristupu tehnologiji. Zato Microsoft aktivno promiče odgovornu i transparentnu upotrebu AI kako bismo osigurali da društvene promjene budu pozitivne, potičući inovacije, ali istovremeno štiteći prava i slobode pojedinaca.
Najveći strah u razvoju AI-a proizlazi iz činjenice da bi mogao zamijeniti ljude i oteti se kontroli – jesu li ti strahovi, po Vašem mišljenju, realni?
Strahovi vezani uz razvoj AI-a su potpuno razumljivi i ljudski, ali već danas ih stvarnost demantira. Umjetna inteligencija će automatizirati neke aspekte pojedinih poslova,, ostavljajući nam mogućnost da budemo inovativni i kreativni koristeći, između ostaloga, i umjetnu inteligenciju. Isto tako, otvorit će se nova radna mjesta koja do sada nisu postojala.
Kako ulazimo u ovo novo doba, svi mi koji gradimo, implementiramo i koristimo AI imamo zajedničku obvezu činiti to odgovorno. Jedna od naših inicijativa usmjerenih na etičku primjenu AI-a je Microsoftov etički okvir za umjetnu inteligenciju koji postavlja smjernice za njen razvoj i implementaciju. Mi smo optimistični u vezi budućnosti umjetne inteligencije i vjerujemo da će napredovanje na području AI-a rješavati mnogo više izazova nego što će ih stvoriti.
Pozivima za potrebu regulacije AI-a pridružio se i Microsoft. Zašto?
Microsoft podržava regulaciju AI-a vjerujući da jasni okviri i smjernice pomažu prije svega u stvaranju povjerenja u tehnologiju te potiču njenu odgovornu primjenu. Suradnja s vladama i regulatornim tijelima je ključna da bi osigurala usklađenost s važećim zakonodavstvom i postizanje održivog razvoja umjetne inteligencije. Također, vlade igraju važnu ulogu u definiranju smjernica napretka i Microsoft rado prihvaća priliku za suradnju kako bi unaprijedili inovativnu umjetnu inteligenciju koja donosi koristi cijelom društvu.
Vjerujemo da industrija, znanost, civilno društvo i vlade trebaju surađivati kako bi unaprijedili tehnologiju i učili jedni od drugih. Kako se tehnološke promjene ubrzavaju, rad na odgovornom upravljanju umjetnom inteligencijom mora ići u korak s njima. Microsoft je objavio dokument o upravljanju AI, pružajući time okvir za zakone, politike i regulative, kao i industrijske obveze, za odgovorno napredovanje u tom području.
Europska je unija u procesu donošenja zakona kojim bi umjetna inteligencija trebala bila regulirana. Nedavno je tako donesen Akt o umjetnoj inteligenciji – jeste li upoznati s njegovim sadržajem? Ako jeste, kako ga ocjenjujete? Ide li Europa u dobrom ili lošem smjeru u svojim namjerama regulacije umjetne inteligencije?
Europska unija je prepoznala važnost regulacije umjetne inteligencije te je donijela Akt o umjetnoj inteligenciji da bi osigurala sigurnost i povjerenje u tehnologiju. Smatram da je to korak u pravom smjeru. Microsoft je pozvan da sudjeluje u različitim fazama i tu priliku smo rado prihvatili i sudjelovali u mnogim konstruktivnim razgovorima tijekom cijelog procesa. Kao jedna od tvrtki koja potiče razvoj najnovijih tehnologija umjetne inteligencije, na nama je odgovornost i obveza surađivati s donositeljima politika. Ozbiljno shvaćamo svoju ulogu i s nestrpljenjem očekujemo nastavak rasprava kako zakonodavstvo bude napredovalo.
Koliko će regulacija AI-a pomoći ili odmoći Microsoftu?
Tehnologija ima sve veću ulogu u našem životu te je zato razumljivo da društvo u cjelini, kao i donositelji politika imaju visoka očekivanja i razmišljanja o tome što možemo bolje. Mi ćemo nastaviti tražiti načine kako bismo proaktivno sudjelovali u tom dinamičnom procesu. Značajno ulažemo u tu oblast te danas zapošljavamo gotovo 350 ljudi koji rade na odgovornoj umjetnoj inteligenciji.
Microsoft i LinkedIn pokrenuli su i besplatan uvodni generativni sadržaj za učenje umjetne inteligencije. Zainteresirani mogu savladati uvodne koncepte AI i po završetku dobiti certifikat Career Essentials – prvi online profesionalni certifikat o generativnoj umjetnoj inteligenciji.
Još jedan primjer koji ilustrira koliko nam je važna etička i odgovorna upotreba AI-a je naš program certifikacije AI-a. Njime želimo osigurati da naši partneri i razvojni programeri prate najviše standarde u razvoju i primjeni AI-a. To nam pomaže graditi povjerenje vezano za naše proizvode i usluge te zadržati povjerenje korisnika, što je ključno za uspjeh u svakom poslovanju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu