U sklopu sporazuma će MOL Grupa i KMG zajednički tražiti nove prilike za rast u područjima istraživanja i proizvodnje ugljikovodika, transfera tehnologije, opskrbe sirovom naftom i petrokemijskim proizvodima te će kao strateški partneri, podići svoju suradnju na višu razinu.
Ključni prioritet sporazuma je proširenje postojeće suradnje u istraživanju i proizvodnji te primjena MOL-ove tehnologije u Kazahstanu kako bi se povećala iskoristivost zrelih proizvodnih polja i omogućila prodaja proizvedenih ugljikovodika u Europi. Osim toga, partneri će istražiti mogućnosti razvoja petrokemijskih projekata u Kazahstanu te razmotriti mogućnost uvoza kazahstanske sirove nafte u Europu i Mađarsku.
Dokument su u Budimpešti, u sklopu posjeta kazahstanskog predsjednika Mađarskoj, potpisali predsjednik i glavni izvršni direktor MOL Grupe, Zsolt Hernádi, te predsjednik Uprave KMG-a, Askhat Khassenov.
„Sporazum koji smo potpisali dodatno jača naše 20-godišnje dobre odnose s partnerima u Kazahstanu. Uspješno smo razvijali plinsko polje Rožkovskoje te smo u Kazahstanu pronašli veliko stručno znanje, prijateljstva i prilike. Moram naglasiti da smo otvoreni za još ovakvih pothvata. Potpisivanje sporazuma otvara nove horizonte i uvjereni smo da ćemo s KazMunayGasom pronaći nove projekte. Želio bih zahvaliti vladama obje zemlje na podršci u realizaciji ovog sporazuma. MOL je odlučan dodatno unaprijediti kazahstansko-mađarske gospodarske odnose s novim ključnim projektima u energetskom sektoru’, izjavio je Zsolt Hernádi, predsjednik i glavni izvršni direktor MOL Grupe.
MOL Grupa ove godine obilježava 20. obljetnicu svog poslovanja u Kazahstanu. Tvrtka je do sada u kazahstanski naftni sektor uložila oko 200 milijuna američkih dolara, čime je postala najveći mađarski investitor u toj zemlji.
KMG i MOL Grupa uspješno surađuju na plinskom i kondenzatnom polju Rožkovskoje u Kazahstanu kroz međunarodni zajednički pothvat koji uključuje KMG iz Kazahstana (50%), MOL Grupu iz Mađarske (27,5%) i FIOC iz Kine (22,5%). Polje je otkriveno 2008. godine, a nakon istraživanja i provedenih analiza uspješno je ponovno aktivirano pet od devet izbušenih bušotina. Prva proizvodnja plina započela je u prosincu 2023. godine, a od tada se proizvodnja povećala na 1,35 milijuna kubičnih metara plina dnevno, što pridonosi MOL Grupi s 4,43 tisuće barela ekvivalenta nafte dnevno.
Sporazum potpisan s KMG-om uslijedio je nakon nedavno potpisanih sporazuma MOL Grupe s drugim strateškim partnerima, uključujući Državnu naftnu kompaniju Republike Azerbajdžan (SOCAR) i Tursku naftnu korporaciju (TPAO) u Turskoj.
MOL Grupa i kazahstanska nacionalna naftna kompanija KazMunayGas (KMG) potpisale su jučer sporazum o suradnji s ciljem zajedničkog istraživanja prilika u sektoru nafte, plina i petrokemije. Ovaj sporazum temelji se na uspješnom zajedničkom pothvatu u Kazahstanu, gdje MOL, KMG i kineski Sinopec proizvode plin i plinski kondenzat na nalazištu Rožkovskoje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu