Lafarge i Holcim imaju zeleno svjetlo za spajanje

Autor: Tomislav Pili , 05. prosinac 2014. u 16:52
Reuters

Stvaranje najvećeg svjetskog proizvođača cementa zahtijeva prodaju imovine u ukupno 11 država vrijedne do sedam milijardi eura.

Francuski Lafarge i švicarski Holcim vrlo su blizu dobivanja odobrenja Europske komisije za spajanje čime će biti stvoren najveći svjetski proizvođač cementa. Kako navodi Reuters pozivajući se na dva izvora upućena u problematiku, dvije kompanije izrazile su spremnost da prodaju imovinu koja predstavlja 12 posto njihovih zajedničkih prodajnih prihoda kako bi zadovoljile europske odredbe o zaštiti tržišnog natjecanja. Lanjski prodajni prihodi tih dviju kompanija iznosili su 31,5 milijardi eura, ali neke procjene govore da ta imovina vrijedi i do sedam milijardi eura.

Preliminirani paket ponuđene imovine uključuje imovinu u ukupno sedam europskih država, među kojima su Francuska, Njemačka, Mađarska, Rumunjska, Srbija, Slovačka i Velika Britanija. Vaneuropska imovina uključuje Kanadu, Brazil, Filipine i Mauricijus. Kako sada stvari stoje, neće biti problema za pronaći kupca ove imovine, barem u slučaju Holcima.

Naime, švicarska kompanija prošlog je mjeseca objavila kako je zaprimila više od 60 ponuda za kupnju njezine imovine koju treba dezinvestirati. Ponude su došle od konkurenata iz branše, ali i investicijskih fondova. Osim toga, prošloga su tjedna inozemni mediji objavili i tvrdnje upućenih izvora kako meksički Cemex te irski CRH pripremaju zajedničku ponudu za kompletnu imovinu koje se Lafarge i Holcim namjeravaju riješiti. K tome, i njemački HeidelbergCement te brazilski Votorantim Cimentos također su zajednički zainteresirani za kupnju cjelokupnog portfelja.

Kako se očekuje, europska povjerenica za zaštitu tržišnog natjecanja Margrethe Vestager u sljedećih će nekoliko dana objaviti svoju odluku u slučaju Lafarge-Holcim. Glasnogovornik Europske komisije Ricardo Cardoso odbio je komentirati navode Reutersa i kada bi se odluka mogla očekivati, a istovjetno su postupile i dvije kompanije. Valja podsjetiti kako je Komisija postavila krajnji rok od 15. prosinca za donošenje odluke o ovom slučaju. Ipak, glasnogovornica Lafargea je podsjetila kako je do sada osam različitih nacionalnih regulatora, uključujući Rusiju, Tursku i Južnu Afriku, dalo preliminarno odobrenje za sklapanje ovog cementnog megabraka.

Jedina zapreka za sada se pojavila u Indiji gdje je tamošnji regulator zatražio dodatne informacije izjavivši kako bi spajanje ove dvije kompanije moglo ugroziti tržišno natjecanje na tamošnjem tržištu. Podsjetimo, ako sve prođe u redu, buduća kompanija zvala bi se LafargeHolcim i godišnje bi zarađivala od prodaje čak 40 milijardi dolara.

Komentirajte prvi

New Report

Close