U prvom godišnjem izvješću EK o funkcioniranju vladavine prava za RH ‘zvoni’ podatak da 91% tvrtki smatra korupciju široko rasprostranjenom (prosjek EU 63%), te je za 57% poduzetnika ona problem u poslovanju (prosjek EU 37%). Iako je hrvatsko pravosuđe napredovalo u smanjenju broja neriješenih predmeta, i dalje postoje problemi glede učinkovitosti, neovisnosti i kvalitete, dok je stvar još složenija glede indeksa percepcije korupcije.
Prema onom od Transparency International za 2019. RH zauzima 18. mjesto u EU i 63. u svijetu, no najlošija je u istraživanju Eurobarometra 2020. po percepciji građana o korupciji: čak ih 97% smatra da je raširena (prosjek EU 71%) te ih se 54% osjeća osobno njome pogođenom u svakodnevici (prosjek EU 26%). U izvješću se ističe i da je u rujnu 2020. ministar pravosuđa i uprave najavio novu strategiju borbe protiv korupcije.
Zadnji strateški dokument, praćen s tri dvogodišnja akcijska plana i uvelike realiziran, manjkav je zbog odgode dijela inicijativa za jačanje etike i integriteta među najvišim izvršnim funkcijama i članovima parlamenta te za reguliranje lobiranja. Korupcija na lokalnoj razini razlog je zabrinutosti, zbog, navode, strukturnih slabosti i upravljanja lokalnim državnim poduzećima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.nažalost iz hrvatske od rata pa do sada izneseno iz firmi milijarde eura pa me interesira kako evropa nije prije reagirala nego kada je sve uništeno dali je to bio smišljeni scenarij
Uključite se u raspravu