Kninski solari za proizvodnju struje vode k preobrazbi Petrola

Autor: Darko Bičak , 22. veljača 2022. u 14:01
Grupa Petrol želi postati ključna karika koja povezuje aktere šireg ekosustava/R. Anić/PIXSELL

Slovenska kompanija ambiciozna u energetskoj tranziciji u RH.

Dok cijene energije lete u nebo, a politička nestabilnost u odnosima Rusije i Zapada najavljue mogućnost i puno dublje energetske krize, vlastiti energetski resursi, ponajprije oni u obnovljivim izvorima, čine se kao karta za budućnost koja nikako ne može izgubiti.

Iako gotovo da više nema niti jednog projekta gradnje ili rekonstrukcije poslovnog prostora koji ne uključuje i instaliranje sunačane elektrane na krovu, najdalje su otišle energetske tvrtke koje iz svojeg standardnog biznisa s fosilnim gorivima sve više idu prema zelenoj energiji.

Ina i HEP već godinama ulažu u energetsku tranziciju, a na hrvatskom tržištu je sve prisutniji i Petrol koji, iako bazično slovenska tvrtka, gotovo polovicu poslovnih aktivnosti ima preko svoje hrvatske tvrtke, što ga i postavlja u Top4 energetske tvrtke u našoj zemlji, posebno nakon prošlogodišnje akvizicije “Crodux derivata dva” čime su došli do ukupno 200 benzinskih crpki u Hrvatskoj.

Krajem prošlog tjedna je Nadzorni odbor Petrola odobrio projekt vrijedan 17 milijuna eura u tri sunčane elektrane u okolici Knina. Kako pojašnjavaju iz Petrola, radi se o tri velike solarne elektrane ukupne instalirane snage od 22 MW i očekivanom proizvodnjom električne energije u visini od 29 GWh, čiji je razvoj završen 2021. Solarne elektrane s proizvodnjom električne energije započet će početkom 2023. godine.

“Energetska tranzicija u niskougljično društvo i razvoj novih tehnologija donose preoblikovanje uvriježenih načina proizvodnje, prodaje i upotrebe energenata. Grupa Petrol želi postati ključna karika koja povezuje aktere šireg ekosustava ponudom energetskih izvora koji su prilagođeni tržištu i sudjeluju u njegovu oblikovanju.

698

milijuna eura uložit će Petrol do 2025. u energetsku tranziciju

Odluka je Petrola da postane suvremeno održivo energetsko društvo, stoga u tome posebnu stratešku ulogu ima proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora, što je jedna od ključnih aktivnosti za budući razvoj Grupe Petrol.

Obveza prijelaza na zelenu energiju znači da će Grupa Petrol u strateškom razdoblju 2021. – 2025. za investicije u energetsku tranziciju namijeniti 35 posto ukupnog investicijskog potencijala u iznosu od 698 milijuna eura, od čega najveći dio za investicije u proizvodnju energije iz obnovljivih izvora”, ističu iz Petrola kojem je na čelu predsjednica Uprave Nada Drobne Popović.

Grupa Petrol na području proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji te Bosni i Hercegovini prisutna je već dulje vrijeme, a trenutačno u portfelju imaju dvije vjetroelektrane, 30 manjih solarnih elektrana i šest malih hidroelektrana.

U okolici Šibenika je 2017. godine započela s radom prva vjetroelektrana Glunča koja s devet turbina ukupne nazivne snage 20,7 MW godišnje proizvede 45 – 50 GWh električne energije, što je dovoljno za 15 tisuća prosječnih kućanstava. Grupa Petrol prisutna je također u proizvodnji električne energije u pet malih hidroelektrana u Bosni i Hercegovini.

Mala hidroelektrana Jeleč nalazi se na rijeci Govzi u općini Foča, a s radom je započela 2017. Za svoj rad upotrebljava srednji dio toka rijeke, a ukupno postiže nominalnu snagu od 5MW, što je dovoljno za proizvodnju 14 – 18 GWh električne energije i potrebe četiri tisuća kućanstava.

Nada Drobne Popović, predsjednica Uprave Petrola/D. Puklavec/PIXSELL

Društvo Petrol Power u BiH bavi se proizvodnjom i distribucijom električne energije u četiri male hidroelektrane na rijekama Jezernica (MHE Jezernica i MHE Mujakovići) i Kozica (MHE Majdan i MHE Botun), a ukupna instalirana snaga iznosi 6,9 MW i očekivana godišnja proizvodnja 15 GWh.

Osim toga, Grupa Petrol prisutna je i u proizvodnji električne energije u manjim fotonaponskim elektranama na krovovima benzinskih servisa i drugim objektima. Prošla, 2021. godina, iako pandemijska, bila je izrazito bitna za Petrolov iskorak u OIE. Lani je s proizvodnjom električne energije započela vjetroelektrana Ljubač u Hrvatskoj s instaliranom snagom od 32,4 MW, devet vjetroagregata i predviđenom godišnjom proizvodnjom električne energije od 96 GWh, čime osigurava zelenu energiju više od 30 tisuća prosječnih kućanstava.

Krajem 2021. s radom je započela mala hidroelektrana Grajići, preko tvrkte STH Energy d.o.o., u Srbiji, koja će godišnje proizvesti 3,2 GWh električne energije, što je dovoljno za tisuću prosječnih kućanstava. Grupa Petrol je krajem 2021. godine imala ukupnu instaliranu snagu za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora u visini od 68,9 MW.

Isto tako, lani je završen razvoj projekata prvih triju velikih solarnih elektrana ukupne instalirane snage od 22 MW s očekivanom proizvodnjom električne energije u visini od 29 GWh. Projekt sadržava tri odvojene elektrane: Suknovci s 10 MW instalirane snage, Pliskovo s 6,3 MW instalirane snage i Vrbnik s 5,7 MW instalirane snage. Sve se nalaze na području Šibensko-kninske županije u Hrvatskoj.

22

MW očekivana je snaga projekata prvih triju velikih solarnih elektrana

Nada Drobne Popović, predsjednica Uprave Petrola ističe da je Petrol jedna od najvećih energetskih tvrtki u regiji, te se među prvima počela aktivno uključivati u energetsku tranziciju u niskougljično društvo.

“Investicije u izgradnju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora u skladu su i s vizijom Grupe Petrol ‘Postati integrirani partner u energetskoj tranziciji s odličnim korisničkim iskustvom’ te su uglavnom usmjerene na hrvatsko tržište. Potonje je za Grupu Petrol vrlo važno i u to usmjeravamo velik dio investicija.

U 2021. završili smo kupnju društva Crodux Derivati Dva, što će nam na hrvatskom tržištu omogućiti da putem prodajne mreže benzinskih servisa širimo portfelj klijenata u području energenata i usluga energetske tranzicije. Grupa Petrol ima u Hrvatskoj već dva vjetroparka – Ljubač i Glunča.

Važno je pritom napomenuti da je Ljubač prvi Petrolov projekt koji je u cijelosti proveden bez državne financijske potpore ili subvencija”, istakla je Drobne Popović. U Petrolu očekuju da će, nakon završetka tri elektrane u Hrvatskoj, do 2025. raspolagati s ukupno 160 MW proizvodne snage za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.

Komentirajte prvi

New Report

Close