INA ulaže u održive i inovativne, ali isplative projekte za budućnost

Autor: PD VL native tim , 26. ožujak 2025. u 22:00
Foto: PD

Ekološka odgovornost, ekonomska stabilnost i energetska sigurnost za buduće generacije.

Energetska tranzicija s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije postaje sve važnija tema, ključan faktor za održivost i ekonomski razvoj. Klimatske promjene, zagađenje i iscrpljivanje prirodnih resursa nameću potrebu za održivim rješenjima koja će zadovoljiti globalne energetske potrebe uz minimalan utjecaj na okoliš. Obnovljivi izvori energije, poput solarne, vjetroelektrana, hidroenergije, geotermalne i biomase, predstavljaju ključnu alternativu tradicionalnim izvorima kao što su ugljen, nafta i prirodni plin.

Premda tranzicija na obnovljive izvore donosi niz prednosti, poput značajnog smanjenja emisije ugljičnog dioksida i drugih štetnih plinova koji doprinose globalnom zatopljenju te povećanja energetske neovisnosti, ona ujedno predstavlja i izazov za stabilnost energetskih sustava. Kako bi se osigurao pouzdan i neprekidan dotok energije, ključno je pronaći ravnotežu između obnovljivih i tradicionalnih izvora. Postupni prijelaz na održiviji sustav omogućit će ekološku odgovornost, ekonomsku stabilnost i energetsku sigurnost za buduće generacije.

Temelj energetske sigurnosti

Kao vodeća energetska kompanija u regiji, INA kroz strateška ulaganja aktivno sudjeluje u oblikovanju održivije energetske budućnosti.

Osim što ulaže u održavanje konkurentnosti tradicionalnog poslovanja, kompanija ozbiljno investira u solarnu energiju, biometan, zeleni vodik i geotermalnu energiju.

Foto: PD

S obzirom na to da uspjeh zelene tranzicije uvelike ovisi o stabilnom regulatornom okviru i pristupu sredstvima iz nacionalnih i europskih fondova, kao i na globalnu energetsku situaciju koja zahtijeva oprezno planiranje, osiguravanje stabilne i sigurne opskrbe energijom ostaje temeljna misija Ine.

U posljednjih pet godina, kompanija je investirala 450 milijuna eura u istraživanje i proizvodnju nafte i plina, osiguravajući kontinuitet opskrbe hrvatskog gospodarstva i potrošača. Ulaganja u istraživanje naftnih i plinskih nalazišta, poput bloka Drava-03 i partnerstva s kompanijom Vermilion na području Sava-07, već su rezultirala novim otkrićima. Jačanjem konkurentnosti u tradicionalnim djelatnostima, INA paralelno stvara financijsku osnovu za razvoj obnovljivih izvora energije i provedbu održivih projekata.

Nova era energetike

Kako bi povećala energetsku učinkovitost Rafinerije nafte Rijeka, INA je uložila 58 milijuna eura u 2024. godini, dok u sljedeće četiri godine planira dodatna ulaganja od 40 milijuna eura. Ulaganja u energetsku učinkovitost rafinerije dodatna su Inina ulaganja uz kapitalno ulaganje u modernizaciju rafinerije, vrijedno gotovo 700 milijuna eura.

700 milijuna

eura ukupna je vrijednost strateških ulaganja koje provodi INA

Uz solarne elektrane SE Virje i SE Sisak, koje godišnje proizvode 16 GWh električne energije, INA planira nove solarne projekte u Banovoj Jarugi (8,8 MW) i Kostreni (48,3 MW), čije se puštanje u rad očekuje do 2027. godine. Također, unutar Rafinerije nafte Rijeka planira se izgradnja solarne elektrane snage 12,9 MW, koja će prvenstveno proizvoditi električnu energiju potrebnu za napajanje elektrolizatora u sklopu ambicioznog projekta proizvodnje zelenog vodika.

Osim što će osigurati održiv izvor energije za samu rafineriju, ova će elektrana biti ključna za smanjenje emisija CO2 u industrijskim procesima.

Zeleni vodik

Zeleni vodik jedan je od najperspektivnijih obnovljivih izvora energije i ključni element u dekarbonizaciji industrije, transporta i energetskog sektora. Njegova proizvodnja i uporaba ne emitiraju stakleničke plinove, a može se koristiti u teškoj industriji (proizvodnja čelika, cementa), gdje je smanjenje emisija CO2 posebno izazovno. Također, može zamijeniti prirodni plin te igrati ključnu ulogu u transportu, osobito u zrakoplovnoj i brodskoj industriji.

INA u Rafineriji nafte Rijeka planira razvoj postrojenja za proizvodnju zelenog vodika, koji će se primarno koristiti u rafinerijskim procesima, ali i u komercijalne svrhe.

Planirano je da elektrolizator snage 10 MW bude pušten u rad do 2026. godine, čime bi INA postala prvi proizvođač zelenog vodika na komercijalnoj razini u Hrvatskoj.

Osim toga, zeleni vodik može igrati ključnu ulogu u pohrani energije iz obnovljivih izvora, omogućavajući fleksibilnost energetskom sustavu. Integracija vodika u postojeće plinske mreže dodatno bi povećala njegovu iskoristivost i ubrzala proces tranzicije prema ugljično neutralnom gospodarstvu.

Energija budućnosti

Osim solarne energije i zelenog vodika, INA ulaže i u razvoj biometana. U Sisku se razvija postrojenje koje će koristiti poljoprivredne ostatke i biorazgradivi otpad za proizvodnju ovog ekološki prihvatljivog goriva. Biometan i zeleni vodik zajedno predstavljaju investiciju od gotovo 100 milijuna eura, s planiranim dovršetkom u narednim godinama.

Još jedan segment obnovljivih izvora energije u fokusu Ine je geotermalna energija. Kompanija je dobila dozvole za istraživanje geotermalnih voda na dva područja – Leščan i Međimurje 5, gdje su već provedena geofizička i seizmička mjerenja, a istražna bušenja na Lešanu kreću ovog petka. Cilj je identificirati izvore topline s dovoljnim protokom za proizvodnju električne energije. Zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu u upravljanju bušotinama, INA ima stručni kapacitet za implementaciju ovih projekata.

Foto: PD

Geotermalna energija predstavlja jedan od najstabilnijih obnovljivih izvora, budući da ne ovisi o vremenskim uvjetima. Njena upotreba u sustavima daljinskog grijanja može dodatno smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima te smanjiti emisije stakleničkih plinova.

Sigurnost opskrbe

U vremenu globalnih izazova, INA kroči putem koji vodi prema održivijoj, zelenijoj i inovativnijoj energetskoj industriji. Balansirajući između održivosti, konkurentnosti i energetske sigurnosti, kompanija kontinuirano inovira, modernizira svoje kapacitete i ulaže u nove tehnologije koje će oblikovati energetsku budućnost Hrvatske. Sve ove aktivnosti pridonijet će sigurnosti opskrbe, povećanju konkurentnosti i, što je najvažnije, dugoročnoj održivosti.

Sadržaj omogućila INA

Organizator
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner
Partner

New Report

Close