Hoće li FGS-ovi morati u žurne prodaje svojih investicija?

Autor: Jadranka Dozan , 16. rujan 2020. u 22:01
Foto: PD

Rapski Imperial preuzima HTP Orebić, jedno od ulaganja fonda Prosperus.

Rapski Imperial Riviera, dio kojega su od lani i Hoteli Makarska, ide u preuzimanje HTP-a Orebić. Zagrebačku burzu iz kompanije su jučer izvijestili da su predali obvezujuću ponudu za kupnju 63 posto udjela koji u orebićkom hotelijeru trenutno drži tvrtka Dalmacija hoteli. To je tzv. projektna tvrtka putem koje ulaganje u HTP Orebić svojedobno realizirao FGS Prosperus.Informacija o novom iskoraku rapske kompanije u vlasništvu AZ mirovinskih fondova i vodeće turističke grupacije Valamar, koja je ujedno i u ulozi menadžment kompanije, višestruko je zanimljiva. Za početak, događa se u “pandemijskom ambijentu”, a u ulozi preuzimatelja je kompanija iz turističkog sektora kao jednog od onih koji se smatraju najpogođenijim koronakrizom. Sezona je očito ispala manje loša nego što se očekivalo nakon više-manje izgubljene predsezone i niza ograničenja koja nisu nestala s “otključavanjem” ekonomija, ali…

10 godina

planirano je trajanje fondova za gospodarsku suradnju, a većina je zaživjela početkom 2011.

Istodobno, priča je podjednako zanimljiva i s prodajne strane. Načelno, za prodaje biznisa zasigurno je povoljnije vrijeme rastućih rezultata i pozitivnog poslovnog ciklusa. Financijaši će, doduše, reći kako je to stvar perspektive i oportunitetnih računica, sugerirajući kako ni pogled u turističku 2021. nije najizvjesniji, barem ne u smislu očekivanja da će se stvari već dogodine vratiti na “staro normalno”.

U konkretnom slučaju, međutim, nameću se i neki drugi aspekti očito utanačene transakcije. Prije svega, to je pitanje ulagačkih projekata FGS-ova i njihova dezinvestiranja. Slučaj HTP-a Orebić otvara, naime, pitanje hoće li u idućim mjesecima FGS-ovi morati ići na žurne prodaje svojih investicija. Javno-privatni tzv. fondovi za gospodarsku suradnju (FGS) projekt su koji je u okviru programa oporavka prije više od deset i pol godina inicirala i regulirala tadašnja Vlada, i to s idejom da traju 10 godina. Kako je većina FGS-ova zaživjela nekih godinu dana poslije (u prvim mjesecima 2011.) uskoro im istječe i osnovni zakonom predviđeni rok trajanja. U desetu godinu rada fondovi su ušli s relativno malo realiziranih izlaza iz investicija. Tek manji dio od njih 20-ak bio je dezinvestiran. Stoga se već početkom godine računalo da će uglavnom ići na zakonsku mogućnost da uz suglasnost ulagatelja tj. njihovih predstavnika u Povjereničkom odboru fonda produlje rok trajanja za dodatnih (do) dvije godine.

Iako se u međuvremenu dogodila koronakriza koja u najboljem slučaju ne pomaže vrijednosti i prodajama ulagačkih projekata, zasad pitanje dodatnog roka uglavnom nije riješeno. Ako to ne odražava nevoljkost ulagatelja, a ni to nije isključeno s obzirom na kontroverze koje su se kvačile uz FGS-ove (naročito nakon propasti Agrokora koji je uz HBOR i mirovince ulagao u FGS-ove), vremena za ishođenje kupnje dodatne dvije godine ima. Kako bilo, u upravljačkom društvu Prosperus-Invest kažu kako su s ulagateljima započeli razgovore oko potencijalnog produljenja roka trajanja fonda Prosperus, dok je za Prosperus II, koji su upravljački preuzeli nakon što je taj posao bio oduzet Nexus Partnerima, trajanje fonda već ranije produljeno do 2023.

Nema zaključka

U vezi s fondom Prosperus koji vode od početka zasad, kažu, nemaju zaključak i konačan odgovor o produljenju pa je preuranjeno govoriti o ishodu. “U međuvremenu, dok nemamo odluku oko produljenja fonda, poduzimamo sve potrebne korake za ispunjenje obveza sukladno postojećim pravilima i mandatu koji su nam povjerili ulagatelji”, kaže Tomislav Tičić, član Uprave tog upravljačkog društva.

FGS Prosperus u portfelju trenutno ima šest ulagačkih pozicija. Uz HTP Orebić (koji je na putu prema izlazu), to su HTP Korčula, Vodoskok, Adriatic kampovi te društvo A.N.P. Energija i dionice HPB-a. Ulaganje iz kojeg su izašli je Club Adriatic.

Kad je riječ o naknadno preuzetom fondu, Prosperus FGS II, on je prilikom preuzimanja imao dva projekta: KHA Četiri putem kojeg je realizirano ulaganje u Hotele Plat, te J&T banku, što je u međuvremenu riješeno pa su tu kao aktivna pozicija ostali samo Hoteli Plat, odnosno KHA četiri.

U društvu Inspire Investment, koje je prije nekoliko godina u upravljački posao vezan uz FGS-ove ušlo preuzimanjem upravljanja nad drugim Nexusovim fondom s tadašnjih šest aktivnih investicija, nisu (još) ishodili dodatni rok trajanja fonda.

Inspirio FGS otvoreni alternativni investicijski fond s privatnom ponudom traje do 2. veljače 2021. godine, kažu. “Pravilima fonda predviđena je mogućnost da Povjerenički odbor fonda donese odluku kojom se trajanje fonda produžava za još najviše dvije godine. U ovom trenutku takva odluka još uvijek nije donesena, ali je svakako jedna od opcija o kojoj društvo za upravljanje razgovara s ulagateljima u fond”, kaže Marko Bešlić Inspire Investmentsa. U tom upravljačkom društvu računaju da će do konca 2020. fond izići iz svih ulaganja osim u Dalekovod i Zagreb-Montažu. Ne preciziraju koji su ulagački projekti, preostali za rješavanje, no donedavno su među njima bili npr. Energija Gradec, Podatkovni centar Križ, dok se otprije poznato da su u međuvremenu zatvorili investiciju u Požgaj grupu.

‘Priprema za izlazak’

O statusu u pogledu trajanja i eventualnog produljenja rada fonda Quaestus FGS iz njegova upravljačkog društva, Quaestus Private Equityja, nismo dobili odgovor, a početkom godine rekli su tek kako su “trenutno u fazi pripreme za izlaze iz projekata”. Dio portfelja tog FGS-a su (bili?) DI Spačva, Tvornica tekstila Trgovišće i Fragaria.

Sve u svemu, o investitorima u FGS-ove ovisi hoće li u idućim mjesecima upravitelji tih fondova biti prisiljeni u stisci prodavati investicije ili će im barem na račun “korone” omogućiti komotnije rokove. Za pojedine od ulagačkih projekata potencijalni kupci zacijelo ne bi imali ništa protiv da se fondovima i ne odobri dulji vijek.

Komentirajte prvi

New Report

Close