Sunčane elektrane su sve poželjniji oblici investicija u energetiku, pa će samo nacionalna energetska kompanija Hrvatska elektroprivreda u njihovu gradnju u razdoblju od 2019. do 2023. uložiti 750 milijuna kuna. No, osim HEP-a, za solarnu energiju su sve zainteresiraniji i privatni investitori, a najnoviji primjer dolazi s Paga, dijela otoka koji pripada Ličko-senjskoj županiji. Kako su jučer izvijestili iz Hrvatske gospodarske komore, u Novalji uskoro kreće gradnja samostojeće fotonaponske elektrane vrijedne 10 milijuna eura koja će proizvoditi 25GWh električne energije godišnje. Riječ je o projektu tvrtke RP Global koja je u Hrvatskoj realizirala investicije u vjetroelektrane Danilo u šibenskom zaleđu i Rudine u Dubrovačkom primorju, a ovo im je prvi projekt ovakvog tipa kod nas.
Ekspresne izmjene plana
Zbog potrebe ove investicije se ekspresno išlo u izmjenu, odnosno dopunu Prostornog plana Ličko-senjske županije tako da se povećava postotak maksimalne pokrivenosti terena solarnim pločama s 25% na 50% površine građevne čestice. Procjene su da bi od proizvedene struje lokalna zajednica trebala dobivati oko 250 tisuća kuna godišnje naknade.
Bojan Reščec, direktor RP Globala i dopredsjednik Zajednice obnovljivih izvora energije HGK, ističe da je prije svake odluke o ulaganju nezaobilazan susret s predstavnicima lokalne zajednice. “Afirmativne i aktivne lokalne vlasti najbolje su što ozbiljan investitor može poželjeti. To onda i nas dodatno motivira da takvu dobrodošlicu opravdamo te uzvratimo otvorenim i korektnim odnosom”, ističe Reščec. Dodaje da je sunčana elektrana u Novalji samo dio vrlo ambicioznih planova RP Globala u Ličko-senjskoj županiji. “Teško je u ovom času govoriti o konkretnim brojkama, ali nadamo se da ćemo kroz godine koje dolaze govoriti o troznamenkastim megavatima i milijunima eura ulaganja”, poručuje Reščec. Inače, prema izvještaju HROTE-a, u Hrvatskoj je lani proizvedeno 72.016.131 kWh energije iz fotonaponskih elektrana, a ukupna proizvodnja električne energije iz OIE porasla je 16,1% u odnosu na 2018. Udio fotonaponskih elektrana u ukupnoj instaliranoj snazi (MW) je 6%. Svi instalirani proizvodni kapaciteti obnovljivih izvora energije i kogeneracije u 2019. ukupne instalirane snage 877,38 MW proizveli su ukupno 2.882.229.100 kWh, s tim da je na domaći elektroenergetski sustav priključeno ukupno 48,5 MW novih postrojenja.
U europskom smo vrhu
Hrvatska je na šestom mjestu, dakle u samom vrhu država EU, prema udjelu obnovljivih izvora energija u bruto finalnoj potrošnji energije. Prema podacima Eurostata, za 2018. godinu, udjel OIE u ukupnoj bruto potrošnji električne energije u Hrvatskoj iznosio je 48%. Da bi Hrvatska ispunila svoj cilj zacrtan u Strategiji energetskog razvoja do 2030., s pogledom na 2050., potrebno je izgraditi više od 1000 MW sunčanih elektrana u sljedećih deset godina. Samo HEP do 2030. godine planira povećati proizvodnju iz obnovljivih izvora energije za 50 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.jeli to ona firma koja je do sad sjebala 400 m eura tudjeg novca ?
ali ipak je dobra sa nacelnikom opcine !
svaka cast novinaru; jesu te pocastili vise od marende ?
Uključite se u raspravu