Fortenova poduzela radnje na nivou Europske unije glede zaštite sadašnje vlasničke konstelacije

Autor: Mislav Šimatović , 23. studeni 2022. u 07:03
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL

Prilagođeni omjer zaduženosti na kraju rujna ove godine bio je nešto manji od 3,6 puta neto dug u odnosu na prilagođenu EBIDTA-u, čime se potvrđuje usmjerenost Grupe na smanjenje zaduženosti.

Izvori upućeni u zbivanja oko Fortenove otkrivaju da je kompanija poduzela radnje na nivou Europske unije glede zaštite sadašnje vlasničke konstelacije u kojoj još uvijek formalno figurira temeljem sankcija zamrznuto suvlasništvo ruske državne banke Sberbank. Iako je Sberbank početkom studenog objavila da je 43 posto Fortenove prodala ulagaču iz Arapskih Emirata te da s Fortenovom više nema ništa, transakcija, što se tiče europskog i hrvatskog trgovačko-pravnog sustava, ne postoji. Naime, kupci Sberbankinih udjela dozvolu za provođenje transkacije do danas nisu zatražili, a istraga oko potencijalnog kršenja sankcijskog režima od strane hrvatskih građana upletenih u transakciju preprodaje udjela u Fortenovi još traje. Kako doznajemo, na idućoj skupštini društva bit će zatraženo da se Romanu Goltzovu, članu upravnog odbora Fortenove otkaže suradnja, zbog sumnje u upletenost u netransparentan deal oko preprodaje suvlasništva u Fortenovi.

Iako se zasad skrivaju detalji pravne borbe koju je pokrenula Fortenova, činjenica je da bi vakuum u vlasničkoj strukturi mogao biti otegotna okolnost pri operaciji refinanciranja sadašnje obveznice vrijedne oko 1,1 milijardu eura. Ne s formalno-pravnog aspekta, tvrde upućeni, već operativnog. Nije, naime jednostavno, svakodnevno tumačiti potencijalnim investitorima bankarima i fond-menadžerima da kompanija normalno funkcionira i da se na skupštini dioničara odluke donose i uz zamrznuto rusko suvlasništvo. Kako bilo, rok dospjeća obveznice je rujan iduće godine, tako da za rješenje ova dva problema ostaje još desetak mjeseci.

U međuvremenu je Fortenova podvukla crtu u poslovanju za prvih devet mjeseci ove godine. Kako doznajemo kompanija je ostvarila ukupne prihode od preko 30 milijardi kuna te operativnu dobit (EBITDA) iznad dvije milijarde kuna. S učinkom integracije Mercatora to su 38 posto veći prihodi nego u istom razdoblju lani. Bez utjecaja Mercatora, ukupni se prihod iz kontinuiranog poslovanja povećao za gotovo 15 posto u tom razdoblju. Operativna dobit veća je 20 posto u usporedbi s istim razdobljem 2021. godine.

Prilagođeni omjer zaduženosti na kraju rujna ove godine bio je nešto manji od 3,6 puta neto dug u odnosu na prilagođenu EBIDTA-u, čime se potvrđuje usmjerenost Grupe na smanjenje zaduženosti.

“Fortenova je imala izvrsnih prvih devet mjeseci ove godine”, izjavio je glavni izvršni direktor Fortenova grupe Fabris Peruško na brifingu s novinarima.

Istaknuo je da je najbitnije za grupu da je u protekle četiri godine intenzivno radila na razaduživanju. “Duplo je smanjena naša zaduženost. Omjer naše EBITDA-e i zaduženosti je bio prije četiri godine 7,2, a na kraju trećeg kvatala ove godine 3,6”, naglasio je Peruško.

Komentirajte prvi

New Report

Close