Tvrtka Vjekoslava Majetića u joint-venture za vlastiti projekt ulazi s jakom europskom tvrtkom

Autor: Marija Brnić , 28. studeni 2024. u 13:41
Danica Maljković, izvršna tehnološka direktorica DOK-ING Indeloopa, Foto: PD

DOK-ING s Looperom jača sektor zelene energije

Nedavno sklopljeni ugovor o strateškom partnerstvu i osnivanje zajedničke tvrtke s njemačkim koncernom Rheinmetall, kojim se sa svojim besposadnim sustavom probija i obrambenu industriju, definitivno neće biti i jedini veliki iskorak koji će zagrebačkom DOK-ING-u obilježiti ovu poslovnu godinu. Uskoro, tvrtka Vjekoslava Majetića, kako se neslužbeno doznaje iz kompanijskih krugova, sprema se ući u još jedno veliko partnerstvo, i to u drugom poslovnom području u kojemu DOK-ING sve više dobiva prepoznatljivost. Riječ je o zelenoj energiji, točnije proizvodnji vodika, koji DOK-ING-ov visokotehnološki sustav Looper procesom uplinjavanja dobiva iz otpadnih materijala. Taj je jedinstven projekt, koji u DOK-ING-u već neko vrijeme razvijaju i već od prvih objava same ideje na kojoj počiva pobudio je veliko zanimanje, prije svega znanstvenika, a sada i onih spremnih sudjelovati u njegovom stavljanju na tržište.

Zasad u DOK-ING-u još ne izlaze s detaljima o novom velikom uspjehu, no navodno u joint-venture za Looper ulaze s jakom europskom kompanijom. Njezino ime, vrijednost projekta i ostali detalji oko komercijalizacije velikog izuma koji ima višestruke koristi još nisu za javnost.

Projekt Looper, koji je razvila DOK-ING-ova tvrtka DOK-ING Indeloop, veliku je pozornost privukao proljetos, kada je u Međimurju sustav prvi puta testiran i potvrdio se kao ‘pun pogodak’. Looper je u postrojenju socijalne zadruge Humana u Čakovcu iskorišten za rješavanje otpadnog tekstila, jednog od otpadnih materijala čija potrošnja buja.

Interes stručnjaka i tvrtki

U osnovi, ideja da organski otpad pretvara vodik i energiju bez štetnih emisija u okoliš potekla je kao vizija rješavanja problema odlaganja smeća u glavnom hrvatskom gradu, no inovacija Vjekoslava Majetića i njezin potencijal je u startu premašila i nacionalne granice. Na ovogodišnjem European Hydrogen Weeku, najvećem europskom događaju posvećenom vodikovim tehnologijama, na kojemu se okupljanju vodeći inovatori i stručnjaci iz područja vodikove tehnologije, a koji je upravo održan u Bruxellesu, Looper je izazvao interes mnogih stručnjaka i međunarodnih kompanija.

Danica Maljković, izvršna tehnološka direktorica DOK-ING Indeloopa, koja ima važnu ulogu u razvoju Loopera, a nezaobilazno je ime kada se govori o inovacijama u zelenim tehnologijama, u raspravama na kojima su sudjelovali vodeći inovatori, industrijski lideri i predstavnici europskih institucija, ukazala je na važnost vodikove ekonomije i potencijal Loopera ‘koji će mijenjati mnoga pravila igre’. Inače je Danica Maljković i članica Upravnog odbora Hydrogen Europe i predsjednica Upravnog odbora Clean European Partnershipa, organizacije koja je rezultat javno-privatnog partnerstva s Europskom komisijom. Govoreći o budućnosti, istaknula je da je vodik ne samo ekološko rješenje, već i strateški alat za postizanje energetske neovisnosti Europe.

“Trenutačno Europa uvozi više od 80% svojih energetskih potreba, a prijelaz na vodik, činjenično, može značajno smanjiti tu ovisnost, povećati stabilnost opskrbe i ojačati otpornost našeg gospodarstva na globalne energetske šokove. Za građane ovo znači smanjene troškova i klimatskih promjena, dok za industriju ovo podrazumijeva siguran rast i veći kapital za investicije”, istaknula je Danica Maljković, koja je sigurna da je došlo vrijeme za prelazak s pilot rješenja na konkretne primjene, harmonizaciju politike i ubrzanje infrastrukturnih projekata.

“Indeloop predstavlja značajan korak prema budućnosti održive energije, s inovativnom tehnologijom Looper, koja učinkovito pretvara otpad u vodik. S ponosom možemo reći da imamo znanje i resurse potrebne za transformaciju energetskog sektora i doprinos održivom gospodarstvu”, naglasila je Danica Maljković.

Tehnologije na dohvat ruke

Vlasnik DOK-ING-a Vjekoslav Majetić, koji je već zaslužio brojna priznanja kao gospodarstvenik i inovator, u fokusu javnosti, i to na globalnoj razini, do sada je u žiži bio ponajprije sa strojevima za razminiravanje, vatrogastvo, policijski sustav čuvanja granica i robotskim strojevima za rudnike u Africi. Ideja za Looper također je privukla pozornost, te se i prije testiranja u Međimurju očekivalo da će za njegovu komercijalizaciju biti puno interesa.

“Ponosni smo što naša rješenja već danas podržavaju zelenu tranziciju i unaprjeđuju sigurnost u industriji, što nas čini prepoznatim partnerom na međunarodnom tržištu. Looper se, poput nekih drugih rješenja koja razvijamo, možda i čini kao daleka budućnost, ali istina je da su takve tehnologije već na dohvat ruke. Kada sam crtao svoj prvi stroj, stroj za razminiranje, želio sam riješiti problem miniranih područja u Hrvatskoj koja su bila posljedica Domovinskog rata. Danas želim ljudima ponuditi rješenje za život bez smeća i s priuštivom održivom energijom”, kaže Majetić, zaslužan da se i Hrvatska upisuje među one čije inovacije mijenjaju svijet.

Looper dolazi baš u trenucima najvećeg traženja rješenja za okoliš i energiju, a ne samo što smanjuje zagađenja tla i štetnih misija u atmosferi, nego i nadmašuje politiku ugljično-neutralnog gospodarstva, te ostvaruje negativni negativni ugljični otisak.

Komentirajte prvi

New Report

Close