Slovenski mediji objavili su jučer kako je zbog spora s Hrvatima dovedena u pitanje realizacija prodaje slovenskog proizvođača autodijelova Cimos talijanskom investicijskom fondu Palladio Finanziaria.
Dogovor s Talijanima o preuzimanju Cimosa, koji je nakon predstečajne nagodbe u većinskom vlasništvu slovenskog državnog Društva za upravljanje potraživanja banaka (DUTB), okončan je još ljetos, no prema pisanju Slovenskih novica, proces je zastao zbog neuspjeha u pregovorima o rješavanju hrvatske tužbe koju je protiv Cimosa početkom godine pokrenula Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB).
Talijanima je neprihvatljiva DAB-ova tužba kojom od Cimosa traži 50 milijuna eura, na koliko se, prema objavljenim informacijama, popeo dug za kredit kod Riječke banke uzet ‘90-tih u iznosu od 20,2 milijuna eura. Stečajem te banke potraživanja je preuzeo DAB, koji je s Cimosom još 1999. sklopio sporazum o rješenju kojeg je slovenska strana ignorirala.
Neriješen dug DAB-u jedina je prepreka, kažu izvori iz Palladia, konačnom preuzimanju Cimosa, a kako dosad slovenski vlasnik problem nije uspješno riješio, Talijani već pola godine pokušavaju postići nagodbu s DAB-om i to nudeći, prema slovenskim izvorima, isplatu u visini od svega nekoliko milijuna eura. Prema nama dostupnim informacijama, ponuda predviđa tri milijuna kuna koje bi DAB-u bili isplaćeni u dvije rate s počekom od 10 godina. No, osim tog rješenja nuđene su i opcije da država preuzme sve tri Cimosove tvrtke u Hrvatskoj s kreditima od 15 milijuna eura ili da dobije kontrolne udjele u tim tvrtkama uz obvezu potpore zatvaranju dijela pogona i smanjenju broja zaposlenih s 900 na 500.
Cimosov dug
Državna agencija za osiguranje štednih uloga preuzela je nakon stečaja Riječke banke
Pregovorima Slovenci sada dodaju i političku dimenziju, jer je u njih uključena i hrvatska Vlada preko ministra financija Zdravka Marića koji je od siječnja predsjednik Upravnog vijeća DAB-a, a uz ostale nadležne ministre u pregovorima sudjeluju i gradonačelnici Buzeta i Labina na čijem su području Ciosove tvrtke u Hrvatskoj.
“Već tri tjedna uključeni smo u pregovore o rješavanju problema u Sloveniji koji su važni i za naše područje, jer su Cimosove tvrtke najznačajniji gospodarski subjekti središnje Istre, koji ostvaruju 65 milijuna eura prihoda, uz još 17 milijuna eura kroz suradnju s lokalnim dobavljačima”, kaže gradonačelnik Buzeta Siniša Žulić.
On o detaljima pregovora s Talijanima ne želi javno govoriti, kao niti u ostalim državnim institucijama uključenima u ovaj proces.
Iz DAB-a nam je tako poručeno kako u ovom trenutku mogu tek potvrditi da su poduzeli sve dopuštene pravne radnje radi zaštite interesa DAB-a i Republike Hrvatske, te da nisu u mogućnosti komentirati i iznositi više detalja o sporu budući da je u tijeku sudski spor pred Trgovačkim sudom u Zagrebu. Napominju da je DAB je bio i ostao spreman na nalaženje zajedničkog rješenja, a raskid Sporazuma s Cimosom i podnošenje tužbe je bila krajnja mjera za zaštitu interesa DAB-a i RH.
Što se pak dosadašnjih ponuda talijanskog investitora tiče, one za DAB nisu bile prihvatljive, i to, kako su naveli u kratkom odgovoru, ne samo zbog njihovog financijskog sadržaja. No, bez obzira na to DAB je i dalje spreman nastaviti pregovore oko nalaženja zajedničkog rješenja.
Dok se, pak, medijsko prozivanje Hrvatske za zastoj u spašavanju Cimosa od stečaja u Hrvatskoj tumači dodatnim pokušajem da se rješavanje spora s Hrvatskom požuri, iz izvora bliskih Palladiu čuje se kako je njihov aranžman s DUTB-om otvoren je još dva radna dana, do kada očekuju da iz Hrvatske dobiju odgovor pristaju li na nagodbu.
“Ako ne dobijemo konkretan odgovor, sve pada u vodu”, poručuje sugovornik iz Palladija. Na upit ostavlja li time otškrinuta vrata za eventualne daljnje pregovore nakon deadlinea, dodaje znakovito kako je njima kao invesitotur važno da od Hrvatske dobiju barem pozitivan signal da je dogovor moguć. Kakvo god rješenje na koncu bude usuglašeno, svi će biti nezadovoljni, no povlačenjem talijanskog ulagača, Cimos tone u stečaj, a time gube svi, uključujući i Hrvatsku, porujuče izvor iz Palladija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu