Donald Trump još nije bio preuzeo dužnost, ali je već došlo do rascjepa u njegovoj političkoj koaliciji. Raskol je započeo kada je Trump izabrao Srirama Krishnana, Amerikanca indijskog podrijetla i saveznika Elona Muska, za višeg savjetnika Bijele kuće za umjetnu inteligenciju. Krishnan je prethodno zagovarao ukidanje ograničenja na zelene karte, a njegovo imenovanje izazvalo je reakciju antiimigranata u društvenim medijima.
U središtu spora je protivljenje nativističke frakcije pokreta MAGA (“Make America Great Again” – Učinimo Ameriku ponovno velikom), koja uključuje Stevea Bannona i Lauru Loomer, povećanju legalne imigracije u Sjedinjene Američke Države, koju podržava tehnološko krilo Trumpove koalicije, uključujući Elona Muska i Viveka Ramaswamyja.
Sam se Trump uključio, izražavajući svoju podršku imigraciji visokokvalificiranih radnika. Tim je činom novoizabrani predsjednik odabrao dugoročni prosperitet i američku konkurentnost umjesto deklinizma i manjkavog pogleda nulte sume na ekonomiju.
Visokokvalificirani imigranti potiču inovacije koje su pokretač dugoročnog gospodarskog rasta. Oni su zaslužni za više patenata od nativnog stanovništva. Štoviše, utvrđeno je da si imigranti i nativni inovatori međusobno povećavaju produktivnost, što ukazuje na to da je udruživanje skupina stručnjaka važna sastavnica znanstvenih otkrića i izuma.
Promjena fokusa
Poduzetnički doprinosi visokokvalificiranih imigranata, koji pokreću brojne tvrtke koje potiču povećanje broja radnih mjesta u cijelom američkom gospodarstvu, ključni su za dugoročni prosperitet. Nedavno provedena studija ekonomista Michela Beinea, Giovannija Perija i Morgana Rauxa otkrila je da je povećanje udjela studenata magistarskih studija rođenih u inozemstvu na američkim sveučilištima dovelo do otvaranja većeg broja startupa u zemlji. Više od trećine tih startupova posljedica je suradnje između stranih i nativnih diplomanata.
Ovi ishodi koriste svim Amerikancima, zbog čega se u nedavnom objavljenom izvješću neprofitne organizacije Bipartisan Policy Center u kojem se navodi potencijalna “sjajna pogodba” koja se odnosi na nekoliko područja politike odjednom, moji koautori i ja zalažemo za širenje visokokvalificirane imigracije.
Kongres bi trebao preusmjeriti fokus američkog imigracijskog sustava sa spajanja obitelji na zapošljavanje. Posljednjih godina više od polovice svih zelenih karata otišlo je članovima uže obitelji američkih državljana, a članovi šire obitelji čine drugu najveću kategoriju primatelja. Manje od jedne od šest zelenih karata izdaje se u svrhu zapošljavanja. U našem izvješću predlažemo udvostručenje broja zelenih karata koje se godišnje izdaju na temelju zapošljavanja.
Jednostavan korak u tom smjeru bio bi prestanak vraćanja diplomanata američkih sveučilišta rođenih u inozemstvu. U 2023. stranci su stekli više od jedne trećine svih doktorata u SAD-u iz znanstvenih i inženjerskih disciplina, uključujući 45 posto doktorata iz fizike i više od polovice doktorata iz informatike i ekonomije. Ali samo je malom dijelu njih bilo dopušteno ostati u zemlji nakon diplome.
Izbacivanje ovih znanstvenika upravo kada mogu početi davati važan doprinos društvenom i ekonomskom životu čin je ekonomske samosabotaže. Trebali bi dobiti zelene karte zajedno s diplomama, a to je politika koju Trump službeno podržava.
U rujnu je Trump rekao Marcu A. Thiessenu, kolumnistu The Washington Posta: “Ako provedete četiri godine na fakultetu (a rođeni ste u inozemstvu), mislim da biste trebali dobiti zelenu kartu kao dio svoje diplome”. Nastavio je da “postoje mnogi slučajevi u kojima se ti mladi ljudi vraćaju u Indiju, vraćaju se odakle god dolaze”, kada su mogli doprinijeti američkom gospodarstvu.
Razlozi za skepsu
Ima razloga za skepticizam da će Trump povećati legalnu imigraciju u svom drugom mandatu, što uključuje podatke iz njegovog prvog mandata. Prva Trumpova administracija nastojala je prepoloviti broj zelenih karata koje se izdaju godišnje, gotovo udvostručila naknadu za podnošenje zahtjeva za državljanstvo za nositelje zelene karte i uskratila vize imigrantima koji nisu mogli dokazati da imaju zdravstveno osiguranje.
A Trumpova zabrana imigracije iz sedam većinski muslimanskih zemalja na početku prvog mandata, ksenofobična retorika o strancima i užasna politika razdvajanja obitelji na granici upućuju na duboki animozitet prema imigrantima. Iako to ne sprečava nužno Trumpa da podrži povećanje imigracije temeljene na zapošljavanju, izaziva ozbiljne sumnje u njegovu spremnost da krene u tom smjeru.
Ipak, ne bismo trebali odbaciti Trumpove eksplicitne izjave o podršci povećanju imigracije visokokvalificiranih radnika i davanju zelenih karata diplomantima američkih sveučilišta rođenima u inozemstvu. Niti bismo trebali neopravdano umanjivati važnost njegove odluke da stane na stranu tehnološkog krila svoje koalicije u prosincu.
Iz ekonomske perspektive, još jedan razlog za optimizam je taj što se imigracijska politika iz Trumpovog prvog mandata uglavnom fokusirala na zaustavljanje ilegalne, a ne legalne imigracije. Istina, Trumpov glavni savjetnik po tom pitanju, Stephen Miller, ima jastrebovske stavove i po pitanju legalne imigracije. Ali dužnosnici propoduzetničkih stavova u prvoj Trumpovoj Bijeloj kući držali su Millera i njegove saveznike na odstojanju. Musk se sprema igrati sličnu ulogu u nadolazećoj administraciji i vrlo bi lako mogao pobijediti u tim bitkama.
To je od šireg značaja. Sam je Trump u manjoj mjeri trumpistički populist od mnogih njegovih pristaša pokreta MAGA, uključujući neke novoizabrane dužnosnike u njegovoj administraciji. U nekoliko ključnih ekonomskih pitanja kao što su porezi, antimonopolska pitanja, inovacije i, očito, imigracija visokokvalificiranih radnika – Trumpovi stavovi mnogo su bliži stavovima tradicionalnih republikanaca nego stavovima koje zastupaju nacionalistički nastrojeni populisti koji su u usponu u njegovom političkom pokretu.
Ključno je pitanje jednostavno: kada MAGA dođe u sukob s konzervativcima propoduzetničkih stavova ili tehnološkom zajednicom, tko će pobijediti? Odgovor je neizvjestan. Ali za sada, dajte bod tehnološkim poduzetnicima – i dugoročnom prosperitetu američkih radnika i obitelji.
© Project Syndicate 2025.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu