Branko Šegon, pomoćnik ministra financija javnosti je bio nepoznat sve dok nije izbila afera zbog načina na koji je njegova tvrtka Facta vera 2012. od HBOR-a dobila 31,3 milijuna kuna kredita, iznimno je moćna osoba.
Šegon je, naime, predsjednik Savjetodavnog vijeća Ministarstva financija, koje donosi odluke o sudbini skoro 6.000 tvrtki koje su ušle u program predstečajnih nagodbi, s ukupno prijavljenih 53 milijarde kuna obveza. Osim toga, nedavnim raspadom Državnog inspektorata njegovo je ministarstvo postalo izravno nadležno za financijske inspektore. Ukupnu količinu moći njegove obitelji povećava i činjenica da je supruga Ivna Šegon članica uprave Fine. Ako bi Branka Šegona trebalo definirati jednom riječju, bila bi to- prilagodljivost. Kao atipičan Hrvat, stalno se seli. Rođen je u Makarskoj, studirao u Zagrebu, zaposlio se kao tržišni inspektor u Omišu, a potom prešao u tadašnji SUP (današnji MUP) gdje je pratio gospodarski kriminal- prvo na županijskoj razini u Splitu, a potom i na nacionalnoj, u središnjici MUP-a u Zagrebu. Od 1994. prelazi u privatnu firmu, postaje predsjednik uprave zadarskog Nautilusa, a onda 2003. po treći puta dolazi u Zagreb gdje se i sam počinje baviti privatnim poduzetništvom.
31,3milijuna
kuna kredita dobila je 2012. od HBOR-a Šegonova tvrtka u vrijeme kad je on već bio pomoćnik ministra
Pokazao se vještim, pa njegova Facta vera 2008. kupuje tvrtku Sun corporation i tako postaje vlasnikom hotela Korkyra u Vela Luci, a koji obnavlja kreditom Hypo banke. Nakon što je stvorio bogatstvo procijenjeno na 60 milijuna kuna, Šegon se 2011. vraća u državnu službu i preuzima mjesto zamjenika ministra financija Slavka Linića. Uz tu lakoću selidbe, Šegon je jednako prilagodljiv u odnosu prema raznim političkim opcijama. Najbolje se to vidi u pizzeriji Da Vinci, koja je također u njegovu vlasništvu. Tamo se, preko puta Zagrebačke pivovare, okuplja zanimljivo društvo- među redovitim je gostima Milijan Brkić Vaso, glavni tajnik HDZ-a, koji povremeno popije piće sa Šegonom. U pizzeriju, smještenoj u blizini nekadašnje središnjice SOA-e na Kuniščaku, navraćaju i pripadnici obavještajne zajednice, ali i bivši policijski načelnici. U vrijeme suđenja Anti Gotovini, u Da Vinciju su se dogovarale pojedinosti oko skupljanja novca za njegovu obranu.
Dolazio je tamo i bivši HDZ-ov ministar financija Ivan Šuker, koji se 2010. pojavio i na otvorenju preuređenog Šegonovog hotela Korkyra. U istoj je pizzeriji viđen i Šukerov nasljednik, SDP-ovac Slavko Linić. Stalni gosti su i suci nedalekog Općinskog kaznenog suda. Bivši policajac Šegon nije dobar samo s ljudima iz državnog aparata već i sa nekim slikovitim poduzetnicima. Sedam godina, od 1995. do 2002., bio je predsjednik uprave zadarskog Nautilusa, koji se tada zvao Trgo folijaplast i proizvodio samoljepljive trake. Ta tvrtka suvlasništvu Hypo Alpe- Adria- Beteiligungen iz Klagenfurta i zadarskog poduzetnika Zdenka Zrilića, nekadašnjeg konzultanta Hypo banke je tijekom Šegonova mandata dala u zalog svoje nekretnine kako bi lokalni poduzetnik Zvonimir Nižić zvani Grof kupio paket dionica Zadranke, nekoć najveće zadarske trgovačke kuće, s nizom nekretnina. Nakon što je poduzetna ekipa preuzela tvrtku- a u čemu im je, kako navode mediji, pomogao i Reno Sinovčić- Šegon je 2000. ušao u NO Zadranke.
Nakon par godina Zadranka je likvidirana, Šegon se vratio u Zagreb, a za predsjednicu uprave Nautiliusa postavljena je Saida Mavra, koja je tamo ostala do 2007. Ta je menadžerica paralelno bila angažirana i u zadarskoj Jaderi, također povezanoj sa Nižićem Grofom, te zagrebačkoj Grafotehni, koju sudski registar povezuje i sa Zrilićem i sa Nižićem. Saida Mavra od 2009. sjedi u upravi zagrebačkog Elektroprometa, tvrtke u kojoj kadrovira poduzetnik Michael Ljubas. Od Šegonova odlaska Liniću brigu o obiteljskim tvrtkama preuzeo je Brankov sin Toni Šegon. Preko Facta vere posluje hotel Korkyra, a preko tvrtke Tempore pizzerija Da Vinci. Šegonovi imaju i Trident centar, čiji su računi često u blokadi. Napokon, njihov je i Sun corporation iz Vela Luke, sa 600,000 kuna prihoda i 1,3 milijuna kuna gubitka u 2012. Računi te tvrtke blokirani su od studenog, pa se uskoro otvara mogućnost otvaranja stečaja. Ili pak ulaska u predstečajnu nagodbu.
Branko Šegon CV
- 1956. – rođen u Makarskoj
- 1978. – nakon završenog studija kriminalistike u Zagrebu, zaposlio se kao tržišni inspektor u Omišu
- 1988. – prelazi u SUP-u, kasnije imenovan za glavnog policijskog analitičara za sektor gospodarskog kriminaliteta
- 1994. – postaje predsjednik uprave tvrtke Nautilus Zadar
- 2003. – zamjenik direktora obiteljske tvrtke Facta vera
- 2008. – kupuje hotel Korkyra
- 2011. – pomoćnik ministra financija
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Impresivan CV, tipičan za jednog političkog supozitorija/konformista, idealan za prikupljanje/akumuliranje sredstava iz sjene. [emo_smijeh]
Meni je neshvatljvo- da gosp.Linić od ” šume – ne vidi drvo”!
skandal-pomocnika-sve-strasniji
šegonovi-podaci-za-kredit-bili-su-lazirani :
http://www.index.hr/vijesti/clanak/skandal-pomocnika-sve-strasniji-segonovi-podaci-za-kredit-bili-su-lazirani/722312.aspx
u-kojem-trenutku-linic-mora-smijeniti-segona ?
http://barometar.vecernji.hr/topics/slug/u-kojem-trenutku-linic-mora-smijeniti-segona-sumnj/#analysis-356
Uključite se u raspravu