Lik i djelo Miodraga Kostića

Autor: Saša Paparella , 10. siječanj 2014. u 10:43
Miodrag Kostić/Petar Glebov/PIXSELL

Vlasnik MK Group i najbolji srpski menadžer u 2013., već godinama nastoji povezati hrvatske i srpske prehrambene kompanije.

Krizu u Južnom Sudanu poslovna zajednici na Balkanu prati potpuno nezainteresirano, svi osim jednog čovjeka- Miodraga Kostića, vlasnika srpske MK Group. koji je svoje uspješno poslovanje u agraru proširio i na tu afričku zemlju.

Kostić pritom nije zaboravio regiju- hrvatskoj je javnosti postao posebno zanimljiv jer je ovih dana za srpske medije izjavio da su "pregovori o udruživanju MK Group sa Podravkom u završnoj fazi". Iz Podravke su vijest o vlasničkom povezivanju brzo demantirali, a suradnju sveli na "mogući zajednički nastup dviju kompanija na nekim tržištima". Činjenica je da se Kostić- koji svako ljeto posjeti Istru ili Dalmaciju, te najavljuje ulaganja u tamošnji  turizam-  već dugo zalaže za povezivanje hrvatske i srpske prehrambene industrije. "Ako se ne udruže, proizvođači hrane u regiji će nestati, kupit će nas veće kompanije", upozorio je. Kostić, koji je netom proglašen najboljim menadžerom Srbije u 2013., pred desetak je godina kupio a kasnije prodao četiri vojvođanske šećerane. Sada je vlasnik mesne industrije Carnex, vodeće u Srbiji, te kompleksa hotela sa 600 soba na Kopaoniku.

 

600soba

imaju Kostićevi hoteli na Kopaoniku

U Srbiji i Ukrajini ima desetke hektara pod raznim poljoprivrednim kulturama.  Stalno je u pokretu- kad smo s njime sredinom 20111. radili intervju, rekao je da nikada nije duže od tri tjedna na jednom mjestu. Živi između Srbije, Švicarske i još nekih zemalja u kojima je razvio biznis. Godinama je boravio u SAD, između ostalog i zato jer je devedesetih bio u oporbi prema režimu Slobodana Miloševića. Neko vrijeme je bio direktor Demokratska stranke Zorana Đinđića, zbog čega su se u javnosti kasnije pojavile špekulacije da je, nakon pada Miloševića, srpske šećerane kupovao po nerealno niskim cijenama.  Nakon što je njegov MK Group snažno penetrirao u poljoprivredu Ukrajine, Kostić je počeo raditi i s Južnim Sudanom, najmlađom državom svijeta. "Vlada Južnog Sudana je sama ponudila da će nam ustupiti 100.000 hektara zemlje na 99 godina, za uzgoj kukuruza i žita.

Nemaju drugu opciju- pa tko bi ulagao u zemlju koja nema nikakve infrastrukture? Imaju devet milijuna stanovnika i sve uvoze. A novca imaju- dogovorom sa Sudanom od kojeg su se otcijepili imaju godišnje sigurnih šest milijardi dolara prihoda od nafte", objasnio nam je Kostić zašto surađuje s tom državom. I tada je govorio da bi "u Južni Sudan trebali zajedno otići razni proizvođači iz regije, od industrijskih turbina do traktora, pa i vojne opreme, jer oni se i danas rado sjećaju Tita i Jugoslavije. Ne zaboravite da je 16.000 Sudanaca završilo školu u Jugoslaviji. Oni su sada u najboljim godinama za biznis, a neke sam već angažirao", otkrio nam je okretni Kostić. Svoje kolege iz regije ipak nije uspio zainteresirati za  Južni Sudan. "O  tome sam doduše Ivici Todoriću pričao, ali on ima i drugih preokupacija", rekao nam je.  Kostić je, kao stručnjak za menadžiranje velikih poljoprivrednih površina. 2007. počeo ozbiljno proizvoditi kukuruz u Ukrajini, gdje je zakupio 65.000 hektara oranica. "Tamo je infrastrukturno sve sređeno, ali morate imati menadžment koji se u stanju prihvatiti upravljanja sa 20.000 ili 30.000 hektara zemlje u komadu.

U Europi to nitko nije u stanju, osim nas iz Hrvatske i Srbije jer mi imamo znanje nekadašnjih kombinata, imamo managerski know how za takav posao", objasnio nam je svoj potez.Kostić je već sa 16 godina otišao od kuće, sa 17 je potpisao profesionalni ugovor kao nogometaš. U karijeri, kako kaže, stalno pokušava sa što nižim ulaganjem postići što veći efekt, pa je tako i Ekonomski fakultet u Novom Sadu završio u roku, ali s rekordno niskim prosjekom ocjena.  Nakon diplome bezuspješno se pokušavao zaposliti u Šećerani Vrbas, koju je nakon 20 godina- kupio. U međuvremenu se posvetio privatnom biznisu, isprva u onolikoj mjeri koliko je to u SFRJ bilo moguće. Otvorio je obrt Odžačar i servisirao kotlove za šećerane, potom je proizvodio kukuruzni flips. Čim se to moglo, 1989. osniva MK Commerce, surađuje sa šećeranama u Osijeku i Belom Manastiru. Danas zapošljava 4.500 ljudi, dugogodišnji je predsjednik Upravnog odbora AIK banke i osnivač nekoliko dobrotvornih zaklada. 

Miodrag Kostić CV

  • 1959. – rođen u Bačkoj Palanki (Vojvodina)
  • 1983. – po završetku Ekonomskog fakulteta u Novom Sadu osniva obrt Odžačar, servisira kotlove za šećerane
  • 1989. – osniva MK Commerce, preteču MK Group
  • 1996. – Miloševićev režim napada MK Group, Kostić postaje direktor Demokratske stranke 
  • 2002. – kupuje četiri srpske šećerane 
  • 2011. – MK Group preuzima Carnex, vodećeg srpskog proizvođača mesa

Komentari (3)
Pogledajte sve

Nit će nestat nit će ih kupit veće kompanije…mislim prvenstveno na Agrokor koji je u regiji jači i od multinacionalki i.bolje pozna tržište. A od manjih skoro nista nije ni ostalo…


A što kaže na to " naš " TODI??????
Kako njemu ide???[emo_smijeh]

za sada uspješno izbjegava postati vlasnikom “Zlatne kune”[emo_smijeh]

A što kaže na to ” naš ” TODI??????
Kako njemu ide???[emo_smijeh]

New Report

Close