Maja Čikeš, Anita Hafner i Karolina Maduna Valkaj ovogodišnje su stipendistice Nacionalnog programa stipendiranja L’ORÉALA ADRIA i Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri Ministarstvu kulture. Stipendistice drugog po redu programa “Za žene u znanosti” primile su stipendije od 4000 eura kao nagradu za dosadašnji znanstveni rad i poticaj za nova postignuća i sve dolaze sa Zagrebačkog sveučilišta. Maja Čikeš doktorica medicine, zaposlena je na Klinici za bolesti srca i krvnih žila Medicinskog fakulteta, Anita Hafner je farmaceutski tehnolog na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu, a Karolina Maduna Valkaj je kemičarka na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije.
U 17 zemalja
Odluku o sada već druge tri stipendistice Nacionalnog programa “Za žene u znanosti”, donijela je natječajna komisija na čelu sa akademkinjom Sibilom Jelaskom, a činili su je akademik Vladimir Paar, državni tajnik za znanost i tehnologiju prof. dr. Dražen Vikić-Topić, prof. dr. Helena Jasna Mencer, prof. dr. Ivan Vicković, dr. sc. Katica Biljaković i prof. dr. Krešimir Nemec. Nacionalni program stipendiranja u Hrvatskoj je predstavljen u studenom 2006. godine a provodi se u 17 zemalja svijeta i dio je međunarodnog projekta “For Women in Science” koji u suradnji L´ORÉAL-a i UNESCO-a traje neprekidno već desetu godinu. Maja Čikeš rođena je u Zagrebu 1980. i prve dvije godine osnovne škole pohađala je u SAD, dok je u Zagrebu završila osnovnu školu, Klasičnu gimnaziju i 2004. diplomirala na Medicinskom fakultetu. Tokom studija provela je nekoliko mjeseci na studentskoj praksi u Nottinghamu, Velika Britanija te u Mayo Clinic, Division for Cardiovascular Diseases, Rochester, Minnesota, SAD. U tom razdoblju uključila se u znanstveni rad na što je rezultiralo izdavanjem prvih radova u međunarodnim časopisima. Po povratku u Zagreb tijekom studija se uključuje u znanstveno-istraživački rad u Klinici za bolesti srca i krvnih žila, KBC Zagreb i Medicinskog fakulteta za što je 2004. dobila nagradu Rektora Sveučilišta u Zagrebu kada postaje i znansteni novak, asistent u Katedri za internu medicinu.
Godine 2005. upisuje Doktorski studij “Biomedicina i zdravstvo” na Medicinskom fakultetu te započinje specijalizaciju iz interne medicine – kardiologije. Kao znanstveni novak bila je zaposlena na znanstveno-istraživačkom projektu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa “Tkivni Doppler u procjeni regionalne i globalne dijastoličke funkcije”, a trenutno radi na projektu “Doppler miokarda u ranom otkrivanju praćenju kardiovaskularnih bolesti”, mentorice doc. dr. Jadranke Šeparović Hanževački. Do sada je aktivno sudjelovala na 14 međunarodnih skupova s 27 sažetaka i dva rada u međunarodnim zbornicima i trenutačno je u završnoj fazi izrade doktorskog rada. Anita Hafner (rođ. Martinac) rođena je 1976. u Splitu, a Farmaceutsko-biokemijski fakultet upisala je 1995. u Zagrebu kao najuspješnija pristupnica na razredbenom ispitu. Diplomirala je 2000. i magistrirala 2003. (Kitozanske mikrosfere kao terapijski sustav za nazalnu primjenu). Od 2000. zaposlena je kao asistentica na Zavodu za farmaceutsku tehnologiju FBF-a i bavi se istraživanjem novih terapijskih sustava u svrhu poboljšanja farmakokinetičkih svojstava i lakše primjene lijekova. Do sada je objavila 11 znanstvenih radova od kojih 9 u časopisima s priznatom međunarodnom recenzijom koje citira CC i jedno poglavlje u inozemnoj stručnoj knjizi. Sudjelovala je u radu šest znanstvenih skupova s deset prezentacija na posterima, od kojih je jedna nagrađena. Objavila je i četiri stručna rada te održala dva javna predavanja. Dobitnica je dviju stipendija za znanstveno usavršavanje i trenutno izrađuje doktorsku radnju na temu lecitinsko kitozanskih nanočestica za nazalnu i transdermalnu primjenu melatonina koja je u završnoj fazi.
Kemija i ekologija
Karolina Maduna Valkaj rođena je 1978. godine u Zagrebu, a Osnovnu i srednju školu pohađala je u Čazmi gdje je 1996. godine maturirala kao najbolja učenica. Upisuje u Zagrebu Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije na kojem diplomira u travnju 2002. Tijekom studija prima stipendiju Sveučilišta u Zagrebu za najbolje studente, a od lipnja 2002. godine radi kao znanstveni novak u suradničkom zvanju asistenta na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije na Zavodu za reakcijsko inženjerstvo i katalizu. U razdoblju od 2002. do 2006. bila je suradnik na projektu Kataliza u zaštiti okoliša, a od 2007. radi kao suradnik na projektu Primjena katalize u zaštiti okoliša pod vodstvom prof. dr. sc. Stanke Zrnčević. U studenom 2002. upisuje poslijediplomski magistarski studij, a magistarski rad Priprema i karakterizacija zeolitnih katalizatora za obradu fenolnih otpadnih voda brani 6. studenog 2006. godine. Karolina Maduna Valkaj sudjelovala je na 13 međunarodnih i 5 domaćih znanstvenih skupova sa 5 usmenih i 13 posterskih priopćenja koji su i objavljeni u zbornicima radova tih skupova. Boravila je na znanstvenom usavršavanju na Sveučilištu u Calabriji u Italiji kod dr.sc. Andree Katović u dva navrata. Sudjeluje u izvođenju nastave iz kolegija Kataliza i katalizatori te Kemijsko inženjerske vježbe, a članica je Društva kemijskih inženjera i tehnologa, te Društva diplomiranih inženjera i prijatelja kemijsko-tehnološkog studija (AMACIZ).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu