ZIP preko Stripe Atlasa ponudio osnivanje tvrtke u SAD-u za 500 dolara

Autor: Bernard Ivezić , 25. veljača 2016. u 22:01
Zagrebački inkubator poduzetništva strateški partner jednog od najpoznatijih novih servisa za plaćanje/Thinkstock

Hrvatima je tvrtka u SAD-u put do većeg tržišta, investicije, naprednih servisa za plaćanje, crowdfundinga i povoljnijeg izvoza softvera.

U sat vremena otkako je Zagrebački inkubator poduzetništva (ZIP) predstavio novu uslugu Stripe Atlas, gdje hrvatskim visokotehnološkim poduzetnicima nudi opciju otvaranja tvrtke u SAD-u,  molbu za novom uslugom poslala su četiri startupa.

ZIP je u četvrtak postao strateški partner jednog od najpoznatijih novih servisa za plaćanje na svijetu Stripe-a, jer je taj servis pokrenuo online uslugu za brzo otvaranje tvrtki u SAD-u. Stripe Atlas dostupan je građanima i tvrtkama iz Hrvatske, a cijeli proces otvaranja tvrtke i računa u banci u SAD-u stoji ukupno petsto dolara. Tihana Marelja, koordinatorica ZIP-a, kaže da nije samo iznenađena brzinom reakcije domaćih poduzetnika već i kvalitetom molbi koje su poslali u kratkom vremenu.

Domaća potražnja
"Sve četiri molbe hrvatskih startupa za Stripe Atlas iznimno su sadržajne, odnosno nisu to puka izražavanja želje da hrvatske tvrtke iskoriste novu mogućnost da se prošire u SAD, već je očigledno da su o tome već neko vrijeme razmišljali", kaže Marelja. Dodaje da ZIP ovim ne želi poticati hrvatske poduzetnike da umjesto u Hrvatskoj tvrtke otvaraju u SAD-u. Tijekom posljednja dva i pol desetljeća to je, naime, bio popularan način za izbjegavanje plaćanje poreza i prikrivanje pravog vlasništva nad tvrtkama. U posljednjih nekoliko godina mnogo je hrvatskih startupa otvorilo tvrtke u SAD-u ili tamo pronašlo posrednike, ali zbog drugih razloga.

Uvjet ulagača
Američko tržište pojedinačno je najveće tržište za startupe na svijetu. To je ujedno razlog zašto i EU želi uspostaviti jedinstveno digitalno tržište. "Uz veličinu tržišta, za hrvatske startupe je važno da budu prisutni s vlastitim poslovnim subjektom u SAD-u i zbog investitora, kojih je tamo najviše, najviše investiraju i ne žele ulagati u tvrtke koje nisu registrirane u SAD-u s obzirom na to da dobro poznaju tamošnji pravni i porezni sustav", kaže Marelja.

Navodi da isti stav ima i bugarski inkubator i VC fond LAUNCHub. Hrvatski startupi koji su dobili sjemensku investiciju od LAUNCHuba morali su otvoriti tvrtke u Bugarskoj. Dodatni motivi za otvaranje tvrtke u SAD-u su, primjerice, pristup naprednijim servisima za plaćanje poput Stripea, crowdfunding platformama poput Kickstartera, ali i povoljniji izvoz poslovnog softvera, računalnih igara i drugih proizvoda koji se prodaju u obliku licencija. Hrvatska je jedina članica NATO-a koja sa SAD-om nije potpisala Sporazum o sprečavanju dvostrukog oporezivanja.

Odgovor PayPalu
Tvrtku u SAD-u možete otvoriti i mimo Stripe Atlasa, izravno online ili preko posrednika. No, Stripe računa da će time automatski dobiti i korisnike svoje platforme za plaćanje i bolje konkurirati servisima poput PayPala. "Zahtjev za otvaranje tvrtke može se poslati i izravno Stripe Atlasu, ali zbog velike potražnje oni su uspostavili suradnju s vodećim inkubatorima, tako i ZIP-om, kako bi bolje filtrirali zahtjeve pa s nama možete brže očekivati odgovor", kaže Marelja.

Usluga uključuje osnivanje tvrtke u Delawareu, gdje središte ima i Stripe i 60 posto Fortune500 kompanija. Uključuje i račun u Silicon Valley Bank, američki porezni broj te Stripe račun s mogućnošću primanja uplata iz cijelog svijeta, uslugu pravnog savjetovanja Orricka i poreznog savjetovanja PwC-a te 15 tisuća dolara besplatnih usluga od Amazon Web Servicesa. Osnivanje tvrtke trajat će navodno najviše tjedan dana.

Što uključuje Stripe Atlas?

Osnivanje tvrtke
Sjedište je u Delawareu, gdje se odmah dobije i bankovni račun

Savjetovanje
U sklopu usluge je pravno savjetovanje Orricka i porezno PwC-a

Tehnološka podrška
Novoosnovana tvrtka dobiva 15 tisuća dolara besplatnih cloud usluga od Amazona

Komentirajte prvi

New Report

Close