Jedna lekcija koju CEO Berkshire Hathawaya voli podučavati je važnost razvijanja dobrih osobnih kvaliteta u mladoj dobi, piše za CNBC Make It Tom Popomaronis, stručnjak za trgovinu i viši direktor inovacija proizvoda u grupi Hawkins.
Uspostavljanje dobrih navika – čak i onih malih, poput izgovora “molim” i “hvala” – glavni je ključ uspjeha, rekao je Buffet prošle godine glavnom uredniku Yahoo Financea .
Visoki IQ neće vas istaći
Buffett je o toj temi govorio u razgovoru s MBA studentima sa Sveučilišta Florida 1998. godine.
Legendarni investitor započeo je svoj govor s malom igrom: “Na trenutak pomislite da sam vam dao pravo – možete kupiti 10% zarade jednog vašeg kolege do kraja njegovog života.”
Odluka bi se trebala temeljiti na zaslugama, savjetovao je Buffett, pa bi bilo mudro odabrati osobu s najvišim IQ, najbogatijim roditeljima ili s najviše energije.
“Nema ništa loše u dobivanju najviših ocjena u razredu, ali to neće biti kvaliteta koja izdvaja pobjednika od ostatka čopora”, rekao je Buffett.
Nastavio je: “Vjerojatno biste odabrali osobu koja ima liderske kvalitete, koja je u stanju navesti druge da ostvare svoje interese. To bi bila osoba koja je velikodušna, poštena i daje zasluge drugim ljudima za njihove vlastite ideje.”
I sada dolazi ono bitno. Osim te osobe, Buffett je rekao učenicima da moraju odabrati još jednog od svojih kolega iz razreda i brzo ga prodaju (riješe ga se) za 10% njegove zarade.
“Ne biste odabrali osobu s najnižim kvocijentom inteligencije”, rekao je. “Pomislili biste na osobu koja vas je odbila, na osobu koja je egoistična, koja je pohlepna, koja je malo nepoštena.”
Ako u sebi vidite neku od tih osobina, možete ih se riješiti. “To je jednostavno pitanje o kojem vi odlučujete”, rekao je.
„Ako zapišete dobre osobine i učinite ih vašom uobičajenom navikom, vi ćete biti onaj od kojeg želite kupiti 10%”, rekao je Buffett. “Ljepota ovoga je da već posjedujete 100% sebe i vi ste zaglavljeni sami sa sobom”.
Buffett je rekao da vidi ljude njegove dobi – ili čak 20 godina mlađe – sa “samodestruktivnim obrascima ponašanja”, i oni su zarobljeni njima.
U suštini, integritet – poštenje, vrlina i moral – može vas stvoriti ili slomiti u profesionalnom svijetu. Ako odlučite da to ne učinite prioritetom, riskirate da ostanete s reputacijom prijetvorne osobe.
Što Buffett traži od zaposlenika
Njegova odluka ne temelji se na poslovnim mjerilima, rezultatima testa ili stupnjevima. Umjesto toga, sve se radi o osobnim kvalitetama.
“Bio je neki tip, Pete Kiewit u Omahi, koji je govorio da traži tri stvari kod zapošljavanja ljudi: integritet, inteligenciju i energiju”, rekao je Buffett. “Da nisu imali prvo, drugo dvoje bi ih ubilo, jer ako nemaju integritet, želite da budu glupi i lijeni.”
Ima smisla – ako nekome ne možete vjerovati da će djelovati s integritetom u situaciji koja to zahtijeva, onda mu stvarno ne bi trebali dopustiti da dođe bilo gdje blizu vas ili vašeg branda.
To postavlja još jedno, teže pitanje: Kako znate kome se može vjerovati?
Na godišnjem sastanku Berkshire Hathawaya 2007. godine, sudionik je pitao Buffetta upravo to pitanje.
Milijarder je uronio u svoje skladište mudrosti i ponudio ovu mudru perspektivu: „Ljudi se prilično brzo razotkriju. Kad mi netko dođe s poslom, stvari o kojima govore, o tome što smatraju važnim – ima mnogo tragova koji dolaze kao posljedica ponašanja.
Nemojte biti netko tko odbija ljude
– Ako želite biti osoba koja je uspješna, koju svatko želi zaposliti, morate izgraditi navike integriteta.
– Postoji nekoliko načina da to učinite:
– Ispunite svoja obećanja
– Budite iskreni
– Budite pouzdani
– Dajte priznanje tamo gdje je zasluženo
– Budite svjesni i emocionalno intuitivni
– Izražavajte poniznost
– Budite spremni priznati kada griješite
– Ponudite pomoć kada je to potrebno
– Tretirajte druge s poštovanjem
– Budite darežljivi
– Budite strpljivi
Inteligencija i ambicija su vrijedne osobine, ali ako vam nedostaje integritet nećete se izdvojiti od drugih – niti će vas zaposliti, barem ne od strane Buffetta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Svaka čast! U Hrvatskoj je integritet deficitaran, a vjerojatno iz razloga kaj je u korelaciji s intelektom…
Kako bi bilo dobro da i u Hrvatskoj vrijede ta pravila.
Uključite se u raspravu