Ruski znanstvenici stvorili su eksperimentalnu maketu 3D zaslona s volumetrijskim ekranom, na kojem se u realnom vremenu formira vizualna prezentacija predmeta u tri fizičke dimenzije.
Danas tržište sve više osvajaju stereoskopski 3D ekrani, ali ono što na njima vidimo zapravo nije stvarno trodimenzionalna slika, nego niz dvodimenzionalnih slika koje su raspoređene tako da kreiraju dojam dubine pomoću različitih vizualnih efekata.U Institutu za fiziku RAN kreiran je ekran na kojem se prikazani predmet može vidjeti bez pomoći naočala, iz različitih kuteva, uz mogućnost da se zaviri i u njegovu unutrašnjost.
Tekući kristali
Znanstvenici iz FIAN-a predložili da se koriste tzv. smektični tekući kristali, kod kojih molekule također imaju paralelne osi, ali su uređeni u slojevima, koji slobodno klize jedan preko drugog. Upravo od pet smektičkih stanica tekućih kristala (LCD cells) sastoji se eksperimentalna maketa 3D zaslona s volumetrijskim ekranom. Princip rada je jednostavan. Na svakoj stanici redom se aktivira disperzija snopa svjetlosti i emitira se slika.
"Mi kao da sliku listamo sloj po sloj, tj. presjek po presjek, ali toliko brzo da vidimo kontinuiranu sliku u prostoru. Dobiva se neka vrsta 'akvarija', u kojem se u realnom vremenu vizualno projicira prava trodimenzionalna slika", kaže upravitelj Odjela za optičku elektroniku FIAN-a Igor Kompanec. Broj stanica može se povećavati do stotinu i na taj način bi se dobio pravi volumetrijski ekran. Široke su mogućnosti primjene ovakvog ekrana, jer on kod gledatelja ne izaziva nikakve neugodne efekte, kao što su vrtoglavica ili glavobolja, a može proizvesti realističnu trodimenzionalnu sliku objekta, zadržavajući sve njegove vanjske detalje, a osim toga uz odgovarajući softver može prenositi i unutarnji izgled predmeta, objašnjava Kompanec.
Široka primjena
"Ovakvi uređaji mogu se koristiti prilikom navigacije kod letova u svemir i u zrakoplovstvu, na trodimenzionalnim simulatorima, u različitim interaktivnim igrama, ali i u medicini za vizualno prikazivanje računalne tomografije (CT-a)", ističe Igor Kompanec.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu