I bez obzira što radite, nikada nije dovoljno dobro.
Čak se pitate neke dane želi li vaš šef da date otkaz.
Prepoznajete li ovaj scenarij? Ako je tako, autorica o menadžmentu i suradnica CNBC-a Suzy Welch kaže da ste vjerojatno uhvaćeni u "sindrom set-up-to-fail (osuđen na propast)".
Ovu organizacijsku dinamiku prvi su identificirali francuski akademici Jean-Francois Manzoni i Jean-Louis Barsoux kao dio istraživanja “zašto se naizgled dobri zaposlenici ponekad urušavaju.”
"Počinje s dobrim zaposlenikom koji ne napravi par stvari dobro, nekad čak i samo jednom", kaže Welch za CNBC Make It. Kao rezultat toga, šef počinje sumnjati u zaposlenika i često se počne s njim intenzivno baviti i detaljno upravljati njegovim radom.
Zaposlenik, zauzvrat, osjeća taj pomak i počinje gubiti povjerenje u svoj rad.
Takvo ponašanje uzrokuje da šef još više sumnja u zaposlenika, smanjuje očekivanja, uzrokujući sve više nedovoljne performanse zaposlenika.
Istraživanje Manzonija i Barsouxa pokazalo je da te situacije nisu uvijek stvorene iz zlih namjera. Umjesto toga, šef je jednostavno usredotočen na nadzor zaposlenika i vidi to kao napor da mu pomogne. "Obično se zbunjuju kada njihov nadzor uzrokuje pogoršanje performansi", kaže ona.
"U vezi zaposlenika, i oni su zbunjeni, jer su bili tako oprezni i poslušni", navodi.
I na kraju se pitaju: "Zašto šef nije zadovoljniji?".
Situacija gotovo uvijek završava s odlaskom zaposlenika, po vlastitoj volji ili ne.
Ako vam sve ovo zvuči poznato, onda Welch kaže da je najbolje poduzeti nešto – sada. Idite iznad i dalje od očekivanog da biste pokazali šefu da ste zaposlenik u kojeg se može pouzdati.
“Povećajte mali zadatak i zakucajte ga. Volontirajte za zadatak kojeg nitko drugi ne želi. Prihvatite svaki izazov sunčanim entuzijazmom”, savjetuje.
Naposljetku, ako želite zadržati posao i popraviti svoj odnos sa šefom, morat ćete prestati previše razmišljati o dilemi i povećati svoju samouvjerenost i odlučnost kako biste se ponovno dokazali.
Vrijeme za paranoju je prošlo. Na vama je da razbijete zatvoreni krug, zaključuje Welch.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu