Sudska praksa: Priznanje duga mora se dati u zastarnom roku

Autor: Mićo Ljubenko , 30. lipanj 2015. u 22:00
Mićo Ljubenko

Priznanje duga može biti izraženo izravno, izjavom dužniku, usmeno ili pisanim putem, ali i neizravno, na način predviđen u st. 2. čl. 387. ZOO.

Priznanje duga kao razlog za prekid zastare

Vrhovni sud RH u odluci Rev 794/08 zauzeo je stav oko pitanja dolazi li do prekida zastare pisanom izjavom tuženika u kojoj nije određeno naveden pravni osnov potraživanja i visina duga. Glavna radnja dužnika koja prekida zastaru je priznanje duga. Priznanje duga može biti izraženo izravno, izjavom dužniku (usmeno ili pisanim putem), ali i neizravno, na način predviđen u st. 2. čl. 387. ZOO. Priznanje duga kao temelj za prekid zastare mora biti jasno, određeno i bezuvjetno i mora se dati u tijeku zastarnog roka.

U konkretnom slučaju pismo tuženika obzirom na njegov sadržaj (općenita izjava o postojanju duga, bez navođenja pravnog posla iz kojeg potječe i bez određivanja iznosa duga) ne može se smatrati priznanjem duga koji je predmet ove parnice. Naime, sve kada bi se i uzelo da je riječ o djelomičnom priznanju duga, opet nije vidljivo da se to odnosi baš na potraživanje koje je obuhvaćeno tužbom.

Komentirajte prvi

New Report

Close