Vrijeme godišnjih odmora samo što nije pokucalo na vrata. Vjerojatno razmišljate o rezervaciji hotela ili privatnog smještaja u terminu godišnjeg odmora? No, jeste li razmišljali o razlici između smještaja i najma? Trgovačka društva, trgovci pojedinci i obrtnici, tj. svi oni koji ispunjavaju uvjete za pružanje turističkih usluga moraju voditi računa o vrsti i načinu pružanja navedenih usluga kako bi se pravilno odredio porezni tretman određene usluge. O oporezivanju usluga pruženih u turizmu te različitim turističkim aranžmanima i turističkim sadržajima pročitajte detaljnije u članku.
Da bi se uopće moglo krenuti u tematiku oporezivanja usluga u turizmu potrebno je objasniti razliku između smještaja i najma. Tako se smještajem u smislu čl.60., st.2. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost smatra noćenje u svim vrstama komercijalnih ugostiteljskih objekata. Najmom se smatra usluga prepuštanja određenog prostora na uporabu (ugovorena Ugovorom o najmu) i korištenje na dulje razdoblje.
Stopom PDV-a od 10% oporezuju se:
usluga smještaja u komercijalnim ugostiteljskim objektima (hoteli, apartmani, turistička naselja, kampovi, prenoćišta, odmarališta, planinarski i lovački domovi, plovni objekti i sl.)
Puni pansion (smještaj (noćenje) sa 3 obroka-doručak, ručak, večera)
Polupansion (smještaj (noćenje) sa doručkom i još jednim od obroka)
mogućnost korištenja sportskih terena, teretane, bazena i sl., ali samo ukoliko se pružaju zajedno sa uslugom smještaja, tj. kao određena vrsta turističkog aranžmana
agencijska provizija za navedene usluge
Stopom PDV-a od 25% oporezuju se:
usluga najma i ostali sadržaji koji se pružaju gostima kao npr. organizirani izleti, posjeti određenim kulturnim znamenitostima, muzejima, različite wellness usluge, masaže, usluge turističkih vodiča, animatora i sl.
agencijska provizija za navedene usluge
*porezna obveza nastaje po završetku pružene usluge (u slučaju da je usluga pružena kroz više obračunskih razdoblja porezna obveza nastaje protekom obračunskog razdoblja u kojem je usluga završena).
Hotelijersko-ugostiteljska društva ili komercijalni objekti druge vrste mogu usluge u turizmu pružati samostalno (direktno) ili se mogu odlučiti na sklapanje ugovora sa turističkim agencijama te pružati usluge u turizmu posredno, a uz određenu proviziju agenciji. Generalno, posrednička usluga u vezi sa smještajem oporezuje se stopom od 10% dok se posrednička usluga u vezi sa najmom oporezuje stopom od 25%.
U slučaju sklapanja ugovora sa turističkom agencijom, Društvo iznajmljivač dužno je agenciji staviti na raspolaganje smještajne jedinice čije popunjavanje agencija tada ugovara sa gostima. Iznajmljivač je također obvezan pružati sve ugovorene usluge gostima sa kojima je smještaj ugovorila agencija, te agenciji platiti određenu proviziju za popunjene kapacitete. Sve obveze i prava iznajmljivača i agencije proizlaze iz sklopljenog ugovora između iznajmljivača i agencije. Agencija može poslovati na 3 načina:
– u svoje ime i za svoj račun
– u svoje ime, a za račun iznajmljivača
– u ime i za račun iznajmljivača
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu