Dok se danas mobilni operateri doživljavaju kao velike kompanije koje povezuju ljude, francuski startup SigFox potpuno je drugačiji tip mobilnog operatera.
Riječ je o maloj kompaniji koja povezuje robote, strojeve i senzore, sve samo ne ljude. Unatoč tome, SigFox je trenutačno jedna od najvećih priča u mobilnoj industriji. U proteklom tromjesečju tvrtka je nakon Francuske, Nizozemske i Rusije svoju takozvanu M2M (machine-to-machine) mrežu proširila na Španjolsku te najavila da joj je u planu u pet godina pokriti 60 država. Lani je za partnera dobila jednog od najvećih proizvođača M2M opreme, britanski Telit, koji inače surađuje s kompanijama poput Deutsche telekoma i Oraclea na izradi globalnog standarda za M2M komunikaciju.
Ulaskom u Španjolsku SigFox je dobio novog partnera, globalnog infrastrukturnog developera Albertis.Investitori iz Silicijske doline posebno budno prate razvoj SigFoxa. Dodjelili su mu nagradu SPIFFY za najinovativniji startup 2013. godine. U ožujku je SigFox početnih 10 milijuna eura investicije, koje je dijelom dao Intel, nadogradio s dodatnih 15 milijuna eura svježeg kapitala. Novu financijsku injekciju zajednički su dali francuska država kroz svoju financijsku instituciju BPIFrance i privatni francuski investicijski fond IDInvest, jedan od najvećih u Europi. I dok se za SigFox otimaju najveći, kompanija razvija mrežu koja je po mnogim tehničkim karakteristikama nazadnija od starog GSM-a.
No, zato radi na frekvencijama za koje se ne plaćaju koncesije, poput 868MHz-a i 915MHz-a, energetski je toliko napredna da uređaji koji komuniciraju preko SigFoxa mogu s jednim punjenjem izdržati 20 godina na stand-byu. Šalju, naime, najviše 140 poruka od 12 byteova dnevno.Prvi korisnik SigFoxa u Francuskoj bila je tvrtka Clear Channel, koja nudi usluge vanjskog oglašavanja na 15 tisuća rotirajućih oglasnih panoa. Danas tu mrežu koristi Moskva za monitoring slobodnih parkirnih mjesta, a francuski osiguravatelj MAAF za nadzor 12 milijuna detektora dima svojih osiguranika. U SigFoxu kažu da se očekuje da će do 2020. biti 50 milijardi robota, strojeva i senzora koje će trebati umrežiti i tu vide priliku za daljnje širenje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu