Pravni savjetnik: Promjena plaće Pravilnikom o radu

Autor: HUP , 29. svibanj 2014. u 22:00
U HUP novostima pravni će tim HUP-a iz broja u broj odgovarati na različite pravne te druge upite svojih članica, ali i drugih hrvatskih poduzeća

U HUP novostima pravni će tim HUP-a iz broja u broj odgovarati na različite pravne te druge upite svojih članica, ali i drugih hrvatskih poduzeća.

U HUP novostima pravni će tim HUP-a iz broja u broj odgovarati na različite pravne te druge upite svojih članica, ali i drugih hrvatskih poduzeća. Za neka pitanja na koja pravni tim ne bude imao odgovor potražit će savjete kod odgovarajućih državnih tijela ili stručnjaka. Svoje upite možete slati e-poštom na admira.ribicic@hup.hr, odnosno faks-uređajem na broj 01/4897-556.

Promjena plaće Pravilnikom o radu

Temeljem članka 13. Zakona o radu (NN 149/09, 61/11, 82/12 i 73/13) ugovor o radu mora sadržavati odredbe o plaći koja mora biti određena ili odrediva. Pod pojmom odrediva misli se da se može zamijeniti uputom na odgovarajući zakon, drugi propis, kolektivni ugovor ili pravilnik o radu koji uređuje to pitanje. Ukoliko se umjesto uglavka o plaći u samom ugovoru o radu uputilo na Pravilnik o radu, proizlazi da je radnik dogovorno pristao na takovo ugovaranje te je moguće da poslodavac donošenjem novog Pravilnika o radu jednostrano promijeni visinu plaće bez promjene unutar samog ugovora o radu. Prilikom donošenja novog Pravilnika o radu, poslodavac je dužan savjetovati se s radničkim vijećem ili sindikatom (pod uvjetom da isti egzistiraju kod poslodavca), i poslodavac jednostrano donosi novi Pravilnik o radu sukladno zakonskoj proceduri. Prilikom smanjenja plaće Pravilnikom o radu, poslodavac mora uzeti u obzir odgovarajući druge propise (pod uvjetom da isti postoje i obvezuju poslodavca) koji sadrže odredbe o plaći, jer u protivnom neće biti moguće smanjiti plaću ispod plaće određene ranije navedenim izvorima prava. Zaključno: Jednostrana promjena plaće bez suglasnosti radnika moguća je tako putem promjene Pravilnika o radu, ukoliko se u samom ugovoru o radu naznačilo da se plaća određuje Pravilnikom o radu. 

Raspored korištenja godišnjeg odmora

Sukladno čl. 64. Zakona o radu (NN 149/09, 61/11, 82/12 i 73/13) raspored korištenja godišnjeg odmora utvrđuje poslodavac u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i ugovorom o radu te o rasporedu obavještava radnike. Obavijest se sačinjava na temelju rasporeda korištenja godišnjih odmora i svaki radnik mora biti obaviješten o istome najmanje 15 dana prije početka korištenja godišnjeg odmora, a najkasnije do 30. lipnja tekuće godine.Poslodavac odlučuje o rasporedu korištenja godišnjeg odmora, uz obvezu poštivanja dužine trajanja godišnjeg odmora sukladno kolektivnim ugovorima, pravilnikom o radu, ugovorom o radu i Zakonom o radu. Oni radnici koji su počeli raditi u prvom dijelu godine (prije isteka šest mjeseci), radnici koji su prestali raditi prije isteka roka od šest mjeseci i oni koji su prestali raditi prije 1. srpnja, imaju pravo na 1/12 godišnjeg odmora za svaki odrađeni mjesec u toj godini. Radnici koji rade na nepunom radno vrijeme imaju ista prava po pitanju godišnjih odmora kao i radnici s punom radnom vremenom. Osobito skrećemo pozornost da je utvrđivanje rasporeda korištenja godišnjih odmora obveza svakog poslodavca koja, ukoliko ne bude ispunjena, predstavlja teži prekršaj poslodavca za koju je predviđena novčana kazna od 31 do 60 tisuća kuna. 

Ivan Sarić, dipl.iur. pravni savjetnik

Komentari (1)
Pogledajte sve

Molimo Vas , neku šprancu običnog Pravilnika o radu…

New Report

Close