Piše: Marijana Mešić; direktorica tvrtke Finars rješenja d.o.o. , specijalizirane za optimizaciju i snižavanje troškova poslovanja
Pokrenuli su biznis koji je obećavao puno. Nije to bila samo čista subjektivna procjena već je tržište pokazalo ogroman interes za njihovim proizvodima. Milijuni kuna sklopljenih ugovora svake godine.
Tržište koje gladno proizvoda iz godine u godinu generira dodatnu potražnju. Može li poduzetniku svijet biti bolji nego kada mu posao cvjeta? Ipak, oni upravo ovih dana prodaju svoj posao. Ali ne iz prvog razloga koji vam možda pada na pamet – postizanje financijske neovisnosti i potom višemjesečno izležavanje pod kokosovim palmama. Niti iz drugog razloga na koji pomišljate – pad prodaje i gubitak kupaca. Oni prodaju lukrativan posao kako bi se spasili od bankrota dok još mogu. Idealan kupac po njihovim mjerilima je bogat i financijski slabo pismen (ako takav uopće postoji). Kartu za odlazak iz poslovanja osvojili su na dugogodišnjem zanemarivanju financijskog zdravlja vlastitog poslovanja, nedovoljnom poznavanju financija, računovodstva, poreza, budžetiranja i održavanja pozitivnog cash flowa. Ovo je stvarna priča sa stvarnim ljudima.
Ovisno o vašim osobnim iskustvima, može vas i ne mora iznenaditi podatak da je jedan od top razloga zašto mali i srednji poduzetnici propadaju nedostatak sposobnosti da svoju kuću drže financijski čistu i urednu.
Financijski nered je kao i svaki drugi nered pogodan teren za razvoj različitih bolesti. Rast troškova se može usporediti sa bujanjem koje je slično raku. Najčešće je progresivno, nije jasno vidljivo, a simptome koji se javljaju obično pogrešno tumačimo. Bolest je maligna i u trenutku kada se uspostavi točna dijagnoza pacijent je već u životnoj opasnosti. Da bi se pokušalo izliječiti bolesno tkivo uništava se ili odstranjuje i dio zdravog. Rak nema inteligenciju jer uništavajući organizam uništava i samog sebe. Slično je kada posao stagnira, nazaduje ili propadne iz financijskih razloga.
Vođenje računa o računima, izdacima, troškovima, porezima i ostalim financijskim zadacima mnogima izgleda previše stresno i opterećujuće. Većina će se složiti kako su to poslovi koji djeluju zastrašujuće i nisu prva stvar koju bi poželjeli raditi.
Ipak, održavanje financijskog reda će vam smanjiti stres, kako poslovni tako i osobni, osigurati da ne protraćite novac na stvari za koje nemate pojma da ih plaćate i koliko stvarno vrijede, pomoći da uštedite i sačuvate novac za razvoj poslovanja, investicije i vlastitu mirovinu. To su činjenice koje vam doslovce mogu spasiti život. I posao.
Evo par točaka koje vam mogu olakšati situaciju:
Tražite dobar savjet – Poslovica „dobar savjet zlata vrijedi“ vrijedi skoro svugdje na svijetu, ali ne baš i u Hrvatskoj. Obzirom da je kod nas više cijenjena roba, a manje intelekt, vlasnici i rukovodioci još uvijek u prevelikoj mjeri smatraju kako im ekspertiza ne treba pa je stoga i ne traže. Iako je to investicija koja može biti ključna za njihov opstanak i pokazati se najboljim mogućim ulaganjem.
Upravljajte izdacima – Značenje je skoro pa isto kao i „upravljajte troškovima“. Manji je broj pozicija u vašem računu dobiti i gubitka na kojima rast troškova neće automatski značiti i odljev novca sa bankovnog računa. Sa većinom pozicija je suprotan slučaj pa snižavanje troškova znači i snižavanje izdataka. Previše tvrtki svaki mjesec u svojim izvještajima gleda samo čiste troškove, a premali broj njih uopće prati izdatke i obveze. Visoki troškovi vode prema visokim obvezama, visoke obveze vas vode u dug, a dug vas može gurnuti u nelikvidnost. Nelikvidnost obično smanjuje opseg poslovanja i vodi ga prema teže rješivim problemima.
Pripremite budžet – napravite plan prihoda i rashoda u kojem ćete prihode planirati vrlo oprezno i konzervativno. Načelno se to ne uklapa sa većinom pristupa budžetiranju zato što je plan prihoda ujedno i cilj koji tvrtka kao i u njoj odgovorne osobe trebaju ostvariti. Međutim, worst case verziju nije loše imati u zaleđu. Osim plana prihoda i rashoda, plan primitaka i izdataka (cash flow) je alat kojim biste se svakako trebali služiti. Uspjeh poslovanja jedne poslovne godine se može bitno razlikovati od stanja novčanih sredstava pa se lako može desiti da se problemi sa likvidnosti relativno kasno primijete.
Pratite realizaciju – priprema budžeta sama po sebi ne znači ništa osim bačenog vremena ukoliko ga niste prihvatili dovoljno ozbiljno ili ukoliko sa njim kao poslovnim alatom ne živite i radite. Promjene su obilježje svakog poslovanja pa bi one značajne za poslovanje trebale biti zabilježene i u budžetima. Praćenje i pridržavanje zadanih ciljeva može vam pomoći da prebrodite razne situacije i postignete financijsku disciplinu. Ipak, ostvarenje budžeta ne znači da ste postigli optimalnu ili maksimalnu troškovnu efikasnost. Točku broj 2 koja je točka vaših prilika, uvijek držite pod kontrolom.
Stavite novac na stranu – uštedite gdje možete i stvorite određene rezerve za „crne dane“. To ne znači gomilanje viška novca na žiro računu, ali znači dobro upravljanje sa likvidnosti. Dobar koeficijent likvidnosti, naročito u prijelomnim trenucima štiti leđa vašim poslovnim aktivnostima. U svakom slučaju viškom novca u poslovanju uvijek možete kupiti dodatne benefite i pogodnosti, sniziti troškove i uštedjeti dodatni novac.
Primjena samo ovih par preporuka pomoći će vam učiniti vaš posao profitabilnijim i manje stresnim.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu