Što se može pobijati kod predstečajne nagodbe?
U svojoj odluci pod brojem Pž-6139/14 Visoki trgovački sud RH zauzeo je stajalište da s obzirom na to da sud rješenjem odobrava sklopljenu predstečajnu nagodbu (čl. 66.st.10. ZFPPN-a) u postupku predstečajne nagodbe treba voditi računa o tome da se u tom postupku s jedne strane donosi rješenje o odobrenju sklapanja nagodbe i s druge strane da vjerovnici i dužnik sklapaju nagodbu. Radi se o dva različita pravna akta protiv kojih nisu predviđena ista pravna sredstva.
Tako je protiv rješenja o odobrenju sklapanja predstečajne nagodbe dopušten redovni pravni lijek (čl. 378. ZPP-a), dok se predstečajna nagodba može pobijati samo tužbom pod istim pretpostavkama koje su propisane za pobijanje sudske nagodbe (čl. 83. ZFPPN).
To bi nadalje značilo da žalbom protiv rješenja o odobrenju sklapanja predstečajne nagodbe nije dopušteno pobijati samu predstečajnu nagodbu, već je dopušteno isticati samo razloge da ne postoje, odnosno, da nisu ispunjene pretpostavke da bi sud donio rješenje o odobrenju sklapanja predstečajne nagodbe (čl. 66.st.8. i 9. ZFPPN-a).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu