Pitanja i odgovori: Vlada RH donosi odluku o izvlaštenju

Autor: Poslovni dnevnik , 04. lipanj 2013. u 22:00
Vanja Vargec

Mora li se interes Republike Hrvatske za izvlaštenje zemljišta na kojem se planira graditi objekt za zbrinjavanje otpada posebno utvrditi odlukom Vlade Republike Hrvatske ili je taj interes već utvrđen nekim propisom?

Člankom 1. Zakona o izvlaštenju propisano je da se nekretnina može izvlastiti, ako posebnim zakonom nije drukčije određeno, kad je to potrebno radi izgradnje objekata ili izvođenja radova u interesu Republike Hrvatske i kada se ocijeni da će se korištenjem nekretnine, za koju se namjerava predložiti izvlaštenje, u novoj namjeni postići veća korist od one koja se postizala korištenjem te nekretnine na dosadašnji način.

Nekretnina se, u smislu navedenog, može izvlastiti radi izvođenja radova ili izgradnje objekata gospodarske infrastrukture (prometna, telekomunikacijska, vodoprivredna, energetska), zdravstvenih, prosvjetnih i kulturnih objekata, industrijskih, energetskih, prometnih i telekomunikacijskih objekata, objekata za potrebe hrvatskog pravosuđa, vojske i policije te istraživanja i eksploatacije rudnog i drugog blaga.Člankom 9. istog Zakona propisano je, između ostalog, da odluku da je izgradnja objekta ili izvođenje radova u interesu Republike Hrvatske, donosi Vlada Republike Hrvatske na prijedlog korisnika izvlaštenja, prema prethodno pribavljenom mišljenju skupštine županije, odnosno Skupštine Grada Zagreba, na čijem se području namjerava graditi ili izvoditi radove, u skladu s detaljnim planom uređenja, odnosno pravomoćnom lokacijskom dozvolom. Smatra se da je interes Republike Hrvatske utvrđen ako je posebnim zakonom propisano da je izgradnja određenih objekata ili izvođenje radova u interesu Republike Hrvatske.

U skladu s člankom 3. stavak 1. Zakona o komunalnom gospodarstvu može se ustvrditi da se objektima komunalne infrastrukture u Republici Hrvatskoj danas smatraju, između ostalih, objekti i uređaji za odlaganje komunalnog otpada. U svezi s tim ističemo da je člankom 29. Zakona o komunalnom gospodarstvu propisano da je izgradnja objekata i uređaja komunalne infrastrukture od interesa za Republiku Hrvatsku.Ako se u slučaju iz upita radi o gradnji objekta za zbrinjavanje nekog drugog otpada, a ne komunalnog (primjerice, proizvodnog), napominjemo da je člankom 21. Zakona o otpadu općenito propisano da je gradnja građevina, namijenjenih skladištenju, oporabi i zbrinjavanju otpada od interesa za Republiku Hrvatsku. 

Prijeboj nastaje tek izjavom o prijeboju

Domaća pravna osoba pristala je pristupiti višestrukoj kompenzaciji (prijeboju) s drugim pravnim osobama, od kojih je jedna i strana pravna osoba. Pod kojim uvjetima domaća pravna osoba može sudjelovati u višestrukoj kompenzaciji s drugim pravnim osobama, od kojih je jedna strana pravna osoba?

Prema odredbama članaka 196. i 197. Zakona o obveznim odnosima (u nastavku teksta: ZOO) uređeno je da dužnik može prebiti tražbinu s protutražbinom vjerovnika, ako obje tražbine glase na novac ili druge zamjenljive stvari istog roda i iste kakvoće i ako su obje dospjele. Međutim, prijeboj (kompenzacija) ne nastaje čim se ispune pretpostavke za to, nego tek izjavom o prijeboju. Nakon izjave o prijeboju smatra se da je učinak prijeboja nastao onoga trenutka kad su se ispunile pretpostavke za to.Zakonom o platnom prometu u zemlji (u nastavku teksta: ZPP) uređeno je da se pod platnim prometom podrazumijevaju i plaćanja u drugim valutama između sudionika u platnom prometu, ako je zakonom tako određeno. Sudionici u platnom prometu su domaći poslovni subjekti i građani te, u skladu s posebnim propisima, strane pravne i ?zičke osobe (u nastavku teksta: sudionici).

Prema članku 22. ZPP-a, plaćanja između sudionika obavljaju se bezgotovinskim, gotovinskim i obračunskim putem. Sukladno članku 26. ZPP-a, obračunsko plaćanje je namira međusobnih novčanih obveza i potraživanja između sudionika bez uporabe novca.  Obračunsko plaćanje obavlja se kompenzacijom, cesijom, asignacijom, preuzimanjem duga te drugim oblicima međusobnih namira obveza i potraživanja.Međutim, poslovni subjekt ne može obavljati obračunsko plaćanje ako na računu za redovito poslovanje ima evidentirane nenamirene dospjele obveze, prema članku 27. ZPP-a.Dakle, sukladno navedenom, domaća pravna osoba, tj.  poslovni subjekt, može sudjelovati u višestrukoj kompenzaciji (prijeboju) s drugim pravnim osobama od kojih je jedna strana pravna osoba, pod uvjetom da na računu za redovito poslovanje nema nenamirene dospjele obveze. 

Odgovara: Vanja Vargec, dipl. iur

Komentirajte prvi

New Report

Close