Vlasnik ste ili menadžer koji želi unaprijediti poslovanje poduzeća te uspješno odgovoriti na poslovne izazove koje budućnost donosi? Kontroling je rješenje kojim ćete očuvati postojeću vrijednost poduzeća te stvoriti novu vrijednost.
Mnogi su uvjereni da znaju što je i čemu funkcija kontrolinga u poduzeću služi, no njihovo piomanje kontrolinga svodi se na to da je kontroling 'jednako kontrola troškova'. Ponekad kontroling u poduzećima nije orijentiran na prava pitanja, a činjenica je i da mali i srednji poduzetnici još nisu dovoljno osviješteni o važnosti kontrolinga.
Gore navedene tvrdnje, kao i odgovor na pitanje 'što je kontroling?' te kako se ta funkcija implementira poduzetnicima jutros je pokušao dati dr.sc. Mladen Meter na “Kontroling doručku” u organizaciji tvrtke Poslovna učinkovitost. Meter je konzultant i direktor tvrtke Poslovna učinkovitost d.o.o. za poslovno savjetovanje u području kontrolinga, financija, menadžmenta, računovodstva, interne revizije i poslovnih informacijskih sustava (ERP/SAP). Meter posjeduje višegodišnju iskustvo na rukovodećim pozicijama u međunarodnim tvrtakama kao što su Kaufland, Generali i Basler. Certificirani je konzultant Mreže konzultanata HAMAG-a za područja poslovnog planiranja, financija, organizacije i poslovnog upravljanja.
Kontroler, ne kontrolor
Dok je kontrolor osoba koja nešto kontrolira, desna ruka i savjetnik uprave zove se kontroler, napomenuo je Meter. Misija kontrolera je pomoći menadžmentu u određivanju ciljeva, planiranju i nadziranju. Kontroleri brinu za trasparentnost strategije, na cjelovit način usklađuju djelomične ciljeve i planove, te organiziraju cjeloukupan sustav izvještavanja poduzeća usmjeren na budućnost. Pojednostavljeno rečeno kontroleri “odgovaraju” na strateška i operativna pitanja kao što su: Kako na sustavan način prikazati poslovno okruženje i njegove zahtjeve? Koliko smo dobri u odnosu na druga poduzeća? Kako upravljati troškovima? Kojih 20 posto kupaca ostvaruje 80 posto vrijendosti za vaše poduzeće?
Kontroler mora posjedovati određeno stručno znanje a uz to neophodne su i osobne, socijalne i konceptualne kompetencije. “Studenti mi kažu da kontroler treba biti kao Supermen onda”, spomenuo je Meter.
Za kontroling nikada nije kasno
Uvođenje kontrolinga u poduzeće sastoji se od sedam faza. Prvo je potrebno je razviti osviještenost o važnosti kod uprave. “Za kontroling nikada nije kasno. Ako poduzeću ide loše, kontrolingom se možda može zaustaviti taj pad, a ako poduzeću ide dobro može se stvoriti neka nova vrijednot i povećati učinkovitost poduzeća”, pojasnio je Meter. Druga faza se odnosi na regrutiranje i školovanje kontrolera. Uvijek je bolje interno regrutiranje i školovanje kontrolera, no ne postoji uvijek mogućnost za to. U trećoj fazi se provodi informiranje o kontrolingu i njegovo prihvaćanje. U samom početku ne kreće se odmah s cjelovitom primjenom kontrolinga, prvo se odabire pilot projekt, i to čini četvrtu fazu. U iduće dvije faze se prezentiraju rezultati i postupno formiraju stalni zadaci kontrolinga. U sedmoj fazi usvaja se primjena cjelovitog kontroling koncepta . “To nije nešto što se napravi preko noći. Za uvođenje kotrolinga potrebne su 2-3 godine”, upozorava Meter.
Kako organizirati kontroling u poduzeću?
Kontroling može biti organiziran linijski i (de)centralizirano. (De)centralizirano organiziran kontroling imaju poduzeća kao što su HT, Siemens i Vip. Za male i srednje poduzetnike prikladniji su alternativni organizacijski oblici kontrolinga: vanjski kontroler, centralni kontroler i lokalni kontroler. Vanjski kontroler (Rent-a-Controller) nije izravno vezan za organizaciju i zapošljava se prema potrebi. Centralni kontroler nije izravno vezan za organizaciju i iziskuje manje troškove, dok je lokalni kontroler izravno vezan uz organizacijsku strukturu, blizak je organizaciji i usmjeren na organizaciju, pojasnio je Meter.
Pitate se treba li vam uistinu kontroling ili u vašem poduzeću ta funkcija već postoji i smatrate da je dovoljno kvalitetna? Evo jedan jednostavan primjer koji će vam olakšati pronalaženje odgovora. U vašem poduzeću koristite menadžerske izvještaje. Izvještaj koji dobijete broji stotinjak stranica. No, onaj tko vam je izradio i predao taj izvještaj samo je prebacio odgovornost na vas. Dobar kontroler će vam napraviti izvještaj na jednom listu papira A4 formata, te će vam ponuditi više alterantiva kao prijedloga rješenja problema. Svakoj upravi treba pouzdana desna ruka koja će sudjelovati u procesu upravljanja različitih funkcionalih područja. Velika i multinacionalna poduzeća većinom imaju vrlo razvijenu kontroling funkciju, no posebnu svijest o važnosti kontrolinga treba razviti kod malih i srednjih poduzeća. U vrijeme krize, upravo je kontroling jedan od načina kojima se može poboljšati i današnje i buduće poslovanje poduzeća.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu