Ne štede na tehnologiji, izvoze u 12 zemalja, a lani dosegnuli 6,9 mil. kuna prihoda

Autor: Božica Babić , 25. rujan 2013. u 16:25
Antonella i Gianfranco Kozlović nastavljaju obiteljski biznis započet 1904., obrađuju 25 hektara vinograda, imaju deset zaposlenih/Žarko Bašić/PD/PIXSELL

Godišnje proizvedu 150.000 butelja, novi im je kapacitet 300.000. To im je granica jer im je kakvoća ispred količine.

U proljeće ove godine Agencija za plaćanja u poljoprivredi isplatila je 1,02 milijuna kuna obrtu Kozlović iz Momjana u Istri.

Time je zapravo zaključen postupak njihova uspješnog natjecanja za povlačenje nepovratnih sredstava iz pretpristupnog europskog fonda IPARD. Antonella i Gianfranco Kozlović, nedvojbeno jedna od najpoznatijih obitelji u hrvatskom vinarstvu, ustrajno su i strpljivo godinama investirali u modernizaciju vinarije i vinskog podruma. Ukupno su uložili više od 15 milijuna kuna, a nepovratnom potporom iz IPARD-a pokriveno je 50 posto troškova nove linije za punjenje butelja.

Ne skrivaju da su njihove ambicije oduvijek bile velike, zahtijevale su značajna sredstva, pa su, prisjeća se Antonella Kozlović, pozorno pratili natječaje još za SAPARD. Ostali su razočarani jer se vinari nisu mogli kandidirati za tu potporu. IPARD je nudio sredstva za opremu, pa su odlučili dati zahtjev za sufinanciranje linije za punjenje. Pristupili su, kaže, doslovce kockarski. Bude li im projekt odobren, olakšat će im kupnju linije, u suprotnom će nabavu odgoditi za neko financijski povoljnije razdoblje. Rizik se isplatio, projekt je prihvaćen, pa su Kozlovići lakše preskočili još jednu preponu na maratonskoj stazi razvoja vinskog biznisa.

S vinarskom tradicijom duljom od stoljeća Kozlovići svjedoče o tešku, ali uspješnu razvoju obiteljskog biznisa. Ostvarili su san o kojem maštaju mnogi hrvatski vinari. Brigu o nevelikom podrumu Gianfranco je preuzeo od oca Armanda prije 20-ak godina kao četvrta generacija vinara u obitelji Kozlović koja je prvi podrum sagradila još 1904. Danas obrađuju vlastitih 25 hektara vinograda, a grožđe nabavljaju i od kooperanata. Dominantna sorta je malvazija, posebno ona s ekskluzivnoga položaja Santa Lucia, gdje su loze stare i 50 godina.

Kad su u jesen 2008. agrarni novinari u organizaciji ondašnjega ministra poljoprivrede Božidara Pankretića bili u radnom posjetu istarskim vinarima, kod Kozlovića ih je dočekalo robusno betonsko zdanje buduće vinarije u iskopanom brdu. Danas je to arhitektonsko remek-djelo odlično uklopljeno u krajolik. Na objektu je ponovno formiran zemljani pokrov, pa na krovu vinarije raste raznovrsno autohtono bilje. Nije htio, ističe Gianfranco, da novi objekt strši iz ambijenta, a nije želio ni tradicionalnu, uobičajenu gradnju.

Vinarija se prostire na tri etaže ukupne površine oko 2000 četvornih metara. Godišnje proizvedu do 150 tisuća butelja, a novoizgrađeni kapacitet raspoloživ je za 300 tisuća boca, što će, najavljuju Kozlovići, biti gornja granica jer, više cijene kakvoću nego količinu vina. Čim je preuzeo obiteljski biznis, Gianfranco se okrenuo suvremenim tehnološkim procesima u vinarstvu, mnogi nisu baš razumjeli njegove planove, no on je gotovo buntovnički kročio u nove izazove. Već 1998. njegova malvazija proglašena je top bijelim vinom u Hrvatskoj, a potom su se odličja sustizala.

Kozlovići vina danas izvoze u 12 zemalja Europe i Amerike, a njihov podrum je kultno mjesto hrvatskog vinarstva i jedan od najvećih vinskih laboratorija u zemlji. Uz bračni par Kozlović, u vinariji radi još deset zaposlenika. Prodajom vina u 2012. ostvarili su 6,9 milijuna kuna prihoda. Unatoč recesiji, Kozlovići su i lani požnjeli uspjeh, ne samo zbog činjenice da su poslovali s dobiti nego i zbog rasta prihoda, u 2011. su ostvarili 5,9 milijuna kuna.

Odličja potvrđuju svjetsku klasu 

Najviše ocjene malvaziji Santa Lucia

Od svih priznanja Kozlovićima posebno godi ono The Wine Ganga, skupine utjecajnih britanskih vinologa koji su 2011. između 280 vina iz 98 hrvatskih vinarija upravo njih ocijenili najboljima nakon što su za malvaziju Santa Lucia iz 2008. ustvrdili da je svjetska klasa dajući joj 95 od 100 bodova. Malvaziji iz 2010. dodijelili su 92 boda, a muškat Sorbus od prosušenih bobica berba 2006. dobio je 91 bod. I Santa Lucia iz 2001. na Londonskom natjecanju Library Collection u organizaciji International Wine Challange dobila je najveću ocjenu u kategoriji vina starih 10 godina.

Komentirajte prvi

New Report

Close