Nasljeđivati je moguće na temelju zakona odnosno oporuke. Oporuku može napisati svatko sposoban za rasuđivanje stariji od šesnaest godina. Osoba oporuku može sastaviti sama ili uz pomoć javnih tijela, primjerice, javnog bilježnika.
Zakonsko nasljeđivanje se primjenjuje ako oporuke nema, ako je ništavna ili u drugim slučajevima predviđenim Zakonom. Tada do izražaja dolaze nasljedni redovi prema kojima se nasljeđuje. Prvi nasljedni red čine potomci, posvojenici te bračni drug. Svi nasljednici prvog nasljednog reda dijele imovinu na jednake dijelove. Drugi nasljedni red čine bračni ili izvanbračni drug, roditelji, te braća i sestre i njihovi potomci. U tom slučaju polovicu ostavine dobivaju roditelji, a polovicu bračni drug ostavitelja. Treći nasljedni red čine djedovi i bake, a četvrti nasljedni red čine pradjedovi i prabake. Ako nasljednika nema, ostavina se otvara okupaciji pojedinaca, ako isti imaju pravo nasljeđivanja, u suprotnom ona prelazi u vlasništvo grada odnosno općine.
Kada govorimo o poreznoj obvezi nasljednika, ona nastaje u trenutku pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju. Nasljednik je dužan u roku od 30 dana od dana pravomoćnosti nadležnom poreznom tijelu dostaviti pravomoćno rješenje o nasljeđivanju. Slijedom toga nadležno porezno tijelo izdaje porezno rješenje.
Oslobođenje plaćanja poreza, konkretno, na nasljedstvo gotovog novca imaju pravo bračni drug, potomci, te posvojenici. Zajedničko kućanstvo kojem pripadaju braća,sestre, potomci,z etovi i snahe ostavitelja također imaju pravo na porezno oslobođenje. Postoje još neke posebne kategorije, ali generalno ostali nemaju, te su dužni platiti porez na nasljedstvo u visini 5% od porezne osnovice. Iznos porezne obveze se mora uplatiti u roku od 15 dana od izvršnosti rješenja u proračun. U suprotnom Porezna uprava ga ima pravo naplatiti iz ukupne imovine.
Naravno, moguće su i zatezne kamate u slučaju kašnjenja stoga nije preporučljivo otezati sa plaćanjem.
Ako je porezno tijelo povrijedilo neka vaša prava, rješenje možete pobijati u roku od 30 dana od primitka istog. Žalba podnesena pravovremeno odgađa izvršenje. Kada prođe rok za žalbu, te se postupak okonča, postoji mogućnost obnove postupka,naravno u slučajevima predviđenim Zakonom, a jedan od takvih je kada je rješenje doneseno na temelju lažne isprave, ili ako ga je donijela osoba koja je morala biti izuzeta iz postupka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu