Dobiti otkaz nije nimalo lijep osjećaj, a još gore od toga je kada osoba koja ga daje pritom izgovori nešto glupo ili uvredljivo. Jer ipak je najvažnije da se prema otpuštenoj osobi pokaže suosjećanje i doza poštovanja.
Donosimo šest vrlo čestih izjava koje šefovi nikako ne bi smjeli izgovoriti prilikom davanja otkaza:
1. 'Gle, ovo mi je zaista teško reći…'
Ovo je jedna od najčešće započetih sintaksi prilikom davanja otkaza, a ujedno je i potpuno pogrešna. Zaposlenik u toj poziciji ne bi trebao osjećati 'bol' čovjeka koji mu se sprema dati 'cipelu'.
2. 'Odlučili smo da moramo napraviti promjenu…'
Davanje otkaza nije nogometna utakmica i takvi uvodi su potpuno nepotrebni.
3. 'U usporedbi s Ivanom, i nisi baš nešto…'
Usporedba s drugim kolegama nije nikad opravdanje za otkaz. Zaposlenik bi trebao dobiti otkaz ukoliko nije zadovoljio određene standarde ili ciljeve. Ovom izjavom poslodavac ulazi u 'osobnu zonu' gdje ispada da preferira jednog u odnosu na drugog.
4. 'Svi znamo da nisi sretan ovdje, pa ti ovo neće tako teško pasti…'
Bez obzira na to da li će u nekoj bliskoj ili daljoj budućnosti zaposlenik biti sretan što je danas ostao bez posla, nije na šefu da o tome sudi.
5. 'Kompanija je odlučila uručiti ti otkaz…'
Jedna od najčešćih pogrešaka šefova je kada se skrivaju iza tvrtke ili kolektiva. U ovom trenutku šef je taj koji nastupa u ime tvrtke, pa se tako zaposleniku treba i obraćati.
6. 'Ako išta mogu učiniti za tebe, samo reci…'
Što? Napisati mi pismo preporuke ili nazvati kolege i preporučiti me nekom drugom poslodavcu? Svi znamo da iza te izjave stoji veliki blef.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Izdanje RAT I MIR je mala pripovjetka, koliko bi materijala ja napisala na tu
temu…i danas , dan posvećen izmjenama , usklađivanjima i kontroli pograšaka u isplatama plaća..
Posljednji otkaz zaprimjljen je na cedulji, koju je revoltiran radnik napisao
običnom olovkom..
Kako tekst sadrži nekoliko suvislih riječi na tu temu, i ima čitak potpis–no problem.
Zašto točka 6?
Bio blef ili ne, ako dođe do preporuke tada je to najviše što otpušteni može dobiti iz situacije. I to treba iskoristiti.
Uključite se u raspravu