Mobilni sustav za održavanje industrijskih postrojenja

Autor: Marta Duić , 10. ožujak 2015. u 22:01
Radnici u pogonu nose posebno prilagođen Android uređaj certificiran za rad u takvom okruženju

Aplikacija na mobilnom uređaju putem web servisa povezana je sa središnjom bazom u radionici.

Ideja o sustavu za vizualizaciju i uzimanje mjera kod izolacije industrijskih postrojenja pomoću Android mobilnog uređaja nastala je kroz razgovor s partnerom koji ima tvrtku u Njemačkoj te se bavi upravo izolacijom industrijskih postrojenja. Iz njegove prezentacije o dosadašnjem načinu rada u toj industriji vidjelo se da postoji ogroman prostor za primjenu informatičkih rješenja", pojasnio je ideju Bernard Čupić.

Radi se o programskom rješenju koje se sastoji od aplikacije za Android, koja je putem web servisa povezana sa središnjom u radionici. Radnici u pogonu nose posebno prilagođen Android uređaj certificiran za rad u takvom okruženju. Na njemu radnik unosi podatke o cijevima koje mjeri, a ti podaci mu se odmah vizualiziraju te indiciraju eventualnu nepravilnost. Po završetku rada, podatke sinkronizira sa serverom te ih tako šalje na daljnju obradu. Podatke u radionici prihvaća kontolor, provjeri ih vizualno te pokrene automatsku tehnološku razradu, izradu radnih naloga, otpremnica i računa.

Svi izradbeni elementi dobivaju šifru i prate se do povratka na gradilište gdje se ugrađuju. Kako ističe Čupić, najveći problem je financiranje razvoja gdje najveći trošak čine plaće zaposlenika. "Možete dobiti kredit za nabavku strojeva, opreme, sve drugo samo ne za plaće, a mi trebamo samo računalo od 10.000 kuna i prodajemo samo znanje. Imamo podršku od Istarske razvojne agencije, gdje imamo ured sa svom infrastrukturom tako da nam to uvelike olakšava poslovanje", istaknuo je Čupić.

Za sada su interes pokazale velike kemijske kompanije BASF i Hertel u kojima bi uskoro trebali održati radionicu na kojoj bi pokazali sustav. "Cilj nam je ove godine komercijalizirati proizvod i početi ostvarivati prihode. Vjerujemo kako možemo dominirati na tom tržištu u Europi vrlo brzo jer ništa slično ne postoji, a potreba je evidentna. Kada znamo da samo BASF godišnje troši oko 300 milijuna eura na održavanje svojih postrojenja, onda možemo zaključiti koliki je to kolač u pitanju. Ako mi s ovim sustavom možemo doprinijeti samo 10% ušteda kroz manje otpada i brži rad, onda je to ogroman potencijal, a procjena je da možemo puno više", zaključio je Čupić.

Komentirajte prvi

New Report

Close