Jedno od najvažnijih zadataka koje će provesti novo ministarstvo Uprave preko svojeg Odjela za opću upravu je izrada prijedloga novoga zakona o zakladama. Da se problemu s kojim se susreću zaklade pristupa ozbiljno, svjedoče imena organizacija koje je kao suradnike izabralo ministarstvo Davorina Mlakara. Naime, nova regulativa kroji se u suradnji s vodećim neprofitnim organizacijama civilnog društva Agencijom Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID) i Međunarodnim centrom za neprofitno pravo (ICNL).
Ekspanzija zaklada
Europske zaklade su ekspanziju doživjele u devedesetim godinama prošlog stoljeća, a prema procjenama Europskog centra za zaklade ima ih oko 100.000. Od 50 do 90 posto prostora u europskom zakladništvu imaju neovisne zaklade koje osnivaju bogati pojedinci, od 4 do 19 posto zauzimaju vladine zaklade koje su često bliske političkim strankama, a ostalo su korporativne zaklade s velikim osnivačkim kapitalom i zaklade zajednica koje se bave prikupljanjem sredstava iz različitih izvora. U Hrvatskoj je, prema rezultatima prošlogodišnjeg Pulsova istraživanja, najveći problem zaklada nestalan priljev novaca i premali osnivački kapital nedovoljan da bi se osigurao smisao zaklade. Upravo će to biti najveći problem s kojim će se suočiti Ministarstvo uprave pri donošenju prijedloga zakona. Dio problema je i nedovoljna informiranost o namjeni zaklade. Prema Pulsovu istraživanju provedenom među 10 zakladnika i devet kompanija, kao problem istaknuli su složenost registracijskog postupka i organizacijske strukture koju zahtijeva Zakon o zakladama.
Registracijska praksa
Sada je u Hrvatskoj registrirano stotinjak zaklada u usporedbi s više od 30.000 udruga. Registracijska praksa u Hrvatskoj pokazuje da početna imovina u više od polovice zaklada upisanih u registar iznosi do 100.000 kuna unatoč zakonskom zahtjevu da početna imovina mora biti dostatna za trajno ispunjavanje svrhe zaklade. Izostavljanje imovine kao bitnog elementa zaklade omogućilo bi da se zaklada počne raditi i prije nego što je stekla bilo kakvu imovinu. S obzirom na dinamiku sustava, teško je predvidjeti kada bi zakon mogao ugledati svjetlo dana, ali mogao bi doći ubrzo jer se poticanje filantropije u općekorisne svrhe često ističe kao prioritet.
Poticaj udrugama
Europski novac
Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU objavila je natječaj pod nazivom “Osnaživanje uloga i kapaciteta organizacija civilnog društva za praćenje provedbe pravne stečevine EU u području antidiskriminacijskih strategija” koji će se financirati sredstvima EU iz pretpristupnog programa IPA 2008.
Protiv diskriminacije
Nepovratna pomoć namijenjena je za projekte koji unapređuju učinkovitost hrvatskih organizacija civilnog društva i njihovih partnerskih organizacija pri neovisnom praćenju i javnom zagovaranju usmjerenom na sveobuhvatnu politiku antidiskriminacije. Za ovaj poziv osigurano je ukupno 1,1 milijun eura od čega EU sredstva iznose 1 milijun eura, dok ostatak sredstava osigurava Ured za udruge Vlade RH.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu