Imate li problema s JOPPD obrascima? Ovo trebate znati

Autor: Antonio Prtenjača , 05. siječanj 2014. u 12:32
Thinkstock

JOPPD obrazac čije je ispunjavanje postalo neophodno od 1.1.2014, doživljava svoje prve trenutke primjene.

JOPPD obrazac čije je ispunjavanje postalo neophodno od 1.1.2014, a koji donosi više posla knjigovodstvenim krugovima doživljava svoje prve trenutke primjene, pa je Porezna uprava poslala više javnih obavijesti kako bi korisnici bili upućeni u eventualne promjene ili poteškoće.

Stoga donosimo pročišćenu verziju javnih objava objedinjenih u jedan tekst, te direktnim linkovima na šifrarnik i priloge;

Dakle, Porezna uprava je jučer (03.01.) poslala obavijest korisnicima sustava „ePorezna“ kako trenutno postoji problem kod slanja JOPPD obrasca na punu provjeru u produkcijskoj okolini. Dok se problem ne otkloni, korisnici punu provjeru mogu vršiti na testnoj okolini, apotpisani i poslani obrasci uredno se zaprimaju.

Također, potrebno je da korisnici obrate pozornost da je kontrola obveznog osiguranja kod isplatitelja, privremeno, iz restriktivne poruke prebačena u upozoravajuće poruke, te ukoliko korisnik dobije takvu poruku upućuje se provjeriti u HZMO-u da li je radnik ispravno prijavljen na osiguranje.

​U NN 160/13 objavljen je Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dohodak, koji je usklađen s Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak (NN broj 125/13 i 148/13). Shodno tomeizmjene i dopune Pravilnika vezane i uz Obrazac JOPPD su slijedeće:

Isplate nerezidenata se označavaju prema državi njihove rezidentnosti , a šifarnik država možete na ovom linku. Nadalje, prošireno je izvješćivanje kod rada na pola radnog vremena i na rad s pola radnog vremena kada radnik pola radnog vremena radi, a drugu polovicu radnog vremena je na redovnom bolovanju.

Pojašnjeni su postupci izvješćivanja u slučajevima kada radnik tijekom istog mjeseca kod poslodavca obavlja poslove za koje se staž mirovinskog osiguranja računa s povećanim trajanjem na način da ukoliko radnik tijekom mjeseca više puta mijenja radno mjesto za koje je predviđen staž s povećanim trajanjem u jednom retku upisuje se ukupna plaća, osnovica i iznos doprinosa, porez i prirez kao i radni sati koji su  ostvareni na radnom mjestu za koje nije predviđen staž s povećanim trajanjem a u drugom retku ukupna plaća, osnovica i iznos doprinosa, porez i prirez kao i radni sati koji su  ostvareni na radnom mjestu za koje je predviđen staž s povećanim trajanjem – razdoblje u oba slučaja je puni mjesec u osiguranju,

Omogućeno je iskazivanje oporezivog i neoporezivog dijela u više redaka, pod uvjetom da su isplate izvršene istog dana iskazane na istom Obrascu JOPPD,

 Propisan je rok za izvješćivanje o neoporezivim primicima vezanim uz isplaćene premije osiguranja, te je propisano da se ne izvješćuje o prigodnim isplatama od strane sindikata.

 Propisano i je da se do 31.12.2014. neće iskazivati primici odnosno naknade troškova za službena putovanja u svezi prijevoza i noćenja, ako računi o tim obavljenim uslugama glase na isplatitelja i plaćaju se izravno s računa isplatitelja.

U Prilogu 1 kojeg možete naći na linku : http://www.poreznauprava.hr/obrazac_joppd/Documents/Prilog1PodnositeljIzvjesca.pdf dodane su šifre za poslodavce u stečaju kada Agencija za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavaca izravno isplaćuje radniku tri zadnje plaće umjesto poslodavca koji je brisan iz sudskog registra u postupku stečaja, osiguranike po osnovi rada kod poslodavca s registriranim sjedištem ili mjestom poslovanja u drugoj državi članici Europske unije u slučaju kada preuzmu obvezu doprinosa od poslodavca, te poslodavce u slučaju kada druga osoba umjesto toga poslodavca isplaćuje plaću (ovim se rješava problem izvješćivanja kod spajanja/pripajanja dva ili više poslovnih subjekata za zadnji mjesec u osiguranju kod poslodavca koji prestaje postojati).

U Prilogu 3 kojeg možete pronaći na linku: http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/Prilog3PrimiciObvezeDoprinosa.pdf dodane su šifre za   ostale primitke koji se odnose na oporezive otpremnine i bonuse menadžerima, dodane su šifre i za obračun doprinosa primjenom najniže osnovice za obračun doprinosa kada poslodavac nema obvezu isplatu plaće, te prikazivanje dana u osiguranju kada uopće ne postoji obveza obračuna doprinosa, šifra za analitičko praćenje ostalih direktorskih naknada radi izvješćivanja ostalih članica Europske unije, te šifra za obvezu poreza na dohodak osobama koji sukladno Uredbi o koordinaciji socijalnog osiguranja ostaju u osiguranju druge članice Europske unije.

Nadalje, u prilogu 4 kojeg možete naći na linku: http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/Prilog4NeoporeziviPrimici.pdf dodane su posebne šifre za  za naknadu bolovanja i refundaciju naknade bolovanja , te su analitički određeni neoporezivi primici koji se odnose na primitke koji ne podliježu oporezivanju u Republici Hrvatskoj zbog primjene međudržavnih ugovora o sprječavanju dvostrukog oporezivanja.

U Prilogu 5 – link: http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/Prilog5NacinIsplate.pdf dodana su samo obračunska plaćanja kao način isplate.

Komentari (4)
Pogledajte sve

Ne mogu oni drugačije,umjesto da pojednostave oni za kompliciraju.To je YU-komunistička bagra,koja se bori protiv poduzetništva.[emo_bijesan]

Hoću reći- da nije sporno razvrstati troškove firme–ali GDJE JE TU
POSLOVAVAC – PODUZETNIK ???
Npr. ima plaću nma minimalcu…a firma je na NULI..? A nema pravo u firmi
na ništa??? Pa, tko će raditi…tako.?

Mi smo isplatu plaće….odgodili..!!! NIsmo se mogli snaći…nije radio
ePorezna, bilo je previše nejasnoća…..nismo stigli sve proučiti…
nismo mogli promijeniti sve nove brojeve u kompjuteru na koje se uplaćuju
porezi i doprinosi..nismo odlučili kako ide prijevoz i razlika neto plaće,
razmišljamo kojim radnicima da plaćamo porez na nagradu….davali smo
sitnicu u kešu.. sada ćemo za toliko povećati neto..
da li nam pomogli u poslovnom.hr. da nam na jako jednostavan način pobrojite
koji su oporezivi i neoporezivi troškovi za običnog poduzetnika
/npr. po novom privatnik sebi u svojoj firmi smije kupovati odjeću i obuću
na trošak firme, a hranu..ako da koju, ako ne..zašto? /
Ako imamo djecu koja se školuju, da li vlasnik poduzeća ako se školuje, plaća
porez na svoju stipendiju, ako je veća od 1800,00 kuna? Što je s troškovima
stanovanja ako se poslodavac školuje u drugom gradu….?
Ma, sitnice…ima ih puno…jer kako stvari stoje- ne smijemo isplaćivati novac- a ako trošimo zadržanu dobit…za te sitnice, to je loše…..
tko će raditi pod tim uvjetima?

Šta sve ova Kukuriku Vlada neće izmisliti da bi zagorčala život poduzetnicima (preteržno) u Realnom sektoru koji jedini (uglavnom) stvaraju dodanu vrijednost i profit ?

New Report

Close