U zemlji u kojoj postoji 21 milijun katastarskih čestica na oko 4 milijuna stanovnika, u kojoj zemljišne knjige nisu uređene do kraja još od vremena Austro – Ugarske, ministarstvo poljoprivrede odlučilo je zadati poljoprivrednicima rok do 31. prosinca ove godine da podnesu dokaz o posjedu ili vlasništvu Agenciji za plaćanje u poljoprivredi i ruralnom razvoju ili će im u protivnom poljoprivredne površine biti izbrisane iz ARKOD-a. Riječ je o 340 000 hektara.
Jedan je to od ključnih razloga osnivanja udruge Hrvatski krški pašnjaci koja će zahtijevati hitne sastanke sa resornim ministarstvom i samim premijerom jer su ugroženi nacionalni interesi, jer se 44 % teritorija Hrvatske primjenom najnovijega pravilnika i odredbi ostavlja bez budućnosti. Ne budu li imali uspjeha spremni su se obratiti Europskoj komisiji jer im je, kako ističu, nepojmljivo zašto u Hrvatskoj ne vrijede pravilnici i uredbe kao u ostalim lanicama EU koje je jasno definirala Europska Komisija i Vijeće Europe koje je donijelo Zajedničku poljoprivrednu politiku.
Udruga ističe i brojne probleme, nepotrebne i nepodnošljive teškoće, ozbiljnu izloženost sudbina ogromnog broja poljoprivrednika koji su suočeni sa slijedom gubitka svega.
Kontrole koje se provode na terenu, koje su nefleksibilne i nerijetko nestručne utječu na njihovu stagnaciju, kako ističu, i na odumiranje krških sela i gradova na tom području.
U pitanju su izravne ugroze egzistencijalnog opstanka i postojanja stanovništva na velikim dijelovima ruralnih područja i lokalnih zajednica, koje su ionako na rubu održivosti i nestajanja.
Mogućnosti značajne poljoprivredne djelatnosti i proizvodnje vrhunske hrane na posve zdrav i ekološki način su gospodarski i socioekonomski prioritet koji ukupnoj turističkoj ponudi Hrvatske daje dodatni sinergijski učinak. Tim više, jer se područja krških pašnjaka nalaze u neposrednoj blizini i kratkoj prometnoj vezi prema najvažnijim turističkim regijama, hotelskom, sustavu turističke logistike i brojnih restorana. Najnovija službena anketa potrošača koju je nedavno provela Hrvatska gospodarska komora nepobitno dokazuje rastuću važnost uzgoja i sve veće dostupnosti domaće hrane ekološkog podrijetla. Čak 84% ispitanika HGK-a je izrijekom izjavilo da je spremno na izdvajanje većeg novčanog iznosa isključivo radi osiguranja dostupsti domaće hrane vrhunske kvalitete. Time je među ostalim, ukazano na snažnu rastuću potrebu dostupnosti domaće hrane za našem tržištu. Izjavio je predsjednik udruge Ivan Tešija.
Opći trend gospodarski najučinkovitijih i najkvalitetnijih europskih zemalja je u skorijem periodu dovršiti proces prelaska svojih poljoprivreda na potpuno ekološki način. Danska je primjerice prije nekoliko godina donijela odluku da se do 2020. ukupna poljoprivredna proizvodnja pretvori u ekološku. Određeni interesni čimbenici u našoj zemlji generiraju negativan trend, nazadak i ciljano rade plansku difamaciju ovih nastojanja. Pored toga, Hrvatska je ulaskom u Europsku uniju, potpisala i Zajedničku poljoprivrednu politiku EU, a s kojom se izravno kosi sve što se u Hrvatskoj trenutno događa na tom području, ističu nam u udruzi Hrvatskih krških pašnjaka.
Bezdušno upropaštavanje vlastitih sugrađana nema nikakav prostor za toleriranje. Naprotiv, zaslužuje detaljno razjašnjenje, razotkrivanje problema i određeni čimbenici trebaju povući ozbiljne konzekvencije.
Udruga "Hrvatski krški pašnjaci" isključivo zagovara neodložnu otvorenu raspravu i pristup rješenju svih ključnih pitanja temeljem dokaza i činjenica.
Interesi hrvatskih poljoprivrednika te njihova želja da se radom i sposobnošću dokazuju u poljoprivredi u vlastitoj zemlji, nisu od manje važnosti od bilo kojih poljoprivrednika u bilo kojem dijelu Europske Unije, dodao je predsjednik udruge Ivan Tešija.
Interesi ogromnog broja poljoprivrednika u 8 županija u Republici Hrvatskoj svakako jesu jedan od ključnih razvojnih i nacionalnih prioriteta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu