U Hrvatskoj se i ove godine obilježava Svjetski i Europski tjedan novca, putem niza aktivnosti koje će se održavati od 27. ožujka do 2. travnja, kako bi se financijskim obrazovanjem unaprijedila razina financijske pismenosti i omogućilo djeci, mladima i građanima stjecanje financijske kompetencije, nužne u svakodnevnom privatnom i poslovnom životu.
Iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) izvijestili su kako će Tjedan novca početi okruglim stolom Učimo upravljati novcem, koji će se održati u ponedjeljak u Ministarstvu znanosti i obrazovanja.
"Prepoznavši značaj projekta Financijske pismenosti, HGK organizira tematske radionice i stručna predavanja za učenike i studente u različitim gradovima Hrvatske, nastojeći im time približiti i objasniti neke osnovne pojmove i ukupan značaj financijskih institucija i njihovu poziciju", istaknuo je direktor Sektora za financijske institucije, poslovne informacije i ekonomske analize HGK Zvonimir Savić.
Tako će HGK, kao jedan od sudionika projekta, tijekom narednog tjedna organizirati nekoliko događanja diljem Hrvatske, među ostalim i konferencije: Financijska pismenost i visokoškolske ustanove na Pravnom fakultetu u Osijeku, Ekonomskom fakultetu u Rijeci i Zagrebu te Financijska pismenost u srednjim školama u ŽK Varaždin i ŽK Split.
Tjedan će završiti okruglim stolom u petak, 31. ožujka u HGK gdje će se predstaviti rezultati pilot-projekta Više znamo – bolje razumijemo, koji uključuje pet zagrebačkih srednjih škola. Učenici, profesori, predstavnici institucija i financijskog sektora imat će priliku iznijeti svoje viđenje projekta, s ciljem definiranja smjernica daljnjih aktivnosti u području podizanja financijske pismenosti učenika srednjih škola.
U projektu Svjetskog i Europskog tjedna novca u Hrvatskoj sudjeluju: Ministarstvo financija, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatska narodna banka, Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska udruga banaka, Hrvatski ured za osiguranje, Hrvatska udruga poslodavaca, Zagrebačka burza, Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava te Štedopis-Institut za financijsko obrazovanje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Na hrvatski jezik nikada nitko nije preveo knjigu Georga Simmela:“ Filozofija novca“. Jako simptomatično. Istu su studiju preveli i slovenci i srbi. U Supreknjižari je do nedavno u prodaji postojao srpski prijevod, no danas niti toga više nema.
Što to poručuje Simmelova filozofija novca? Kako su napisali u Superknjižari, prilikom promocije knjige: U ovoj knjizi, autor tvrdi da postignuće koje proizlazi iz kamatnih obveza, utemeljuje proizvodnju i razmjenu, a ne da, kao što tvrdi liberalna ekonomija, proizvodnja i razmjena ekonomije imaju primat – ni proizvodnja posredstvom klasične ekonomije, ni razmjena posredstvom neoklasične ekonomije.
Dakle, tvrdnje Georga Simmela kako „kamatna obveza utemeljuje proizvodnju i razmjenu“ ne korespondira ne samo liberalnim politikama nego niti monetarnim politikama koje su prisutne u našim ekonomskim i monetarnim politikama.
Upravo stoga zatečeni su događanjima u Agrokoru kako u zakonodavno-izvršnoj tako i u monetarnoj vlasti. Dok jedni daleko od očiju javnosti ispituju zakonsko izvršnu mogućnost spašavanja vlasnika, a ne Agrokora, dotle su u monetarnoj vlasti stoički indiferentni kako prema vlasniku tako i prema kompaniji.
Uključite se u raspravu