U posljednje vrijeme, s informatizacijom Porezne uprave, a prvenstveno uvođenjem OIB evidencijei JOPPD obrasca, Porezna uprava na raspolaganju ima alate kojima može provjeravati da li smo imovinu stekli na zakonit način ili ne, te da li smo na primitke platili propisane poreze.
Pitajte nas, izložite svoj slučaj, stručnjaci vam pomažu! Kliknite ovdje.
Ovo svakako smatramo korisnim pomakom jer smatramo da bi napokon trebalo završiti razdoblje rada na crno, izvlačenja novca na crno iz državnih i privatnih firmi, te sav ostali kriminal koji uzrokuje da obični građani moraju plaćati najviše porezne stope u Europi i svijetu.
Kako funkcionira sustav provjere porijekla imovine
Kao što u društvima vrijede načela sučeljavanja prihoda i rashoda, te na kraju dobijemo rezultat poslovanja, tako i svaki pojedinac ima primitke i izdatke od rada ili imovine koju posjeduje.
Na temelju viška primitaka nad izdatcima, te nasljeđivanjem ili darovanjem, što sve zajedno čini izvore imovine, pojedinac može akumulirati veliku količinu imovine te postati „materijalno bogat“. Problem se javlja kada su pojedinci materijalno bogati, a nemaju višak osobnih primitaka nad izdatcima te nisu naslijedili ili primili na dar određenu imovinu. Upravo tada na scenu stupa OIB sustav.
Izvori imovine
Većina pojedinaca ima sljedeće izvore za stjecanje imovine:
Plaća za rad kod poslodavca – Porezna uprava je imala uvid u ove primitke putem godišnjeg IP obrasca koje naš poslodavac podnosi Poreznoj upravi;
Od 1.1.2014. godine ovu kontrolu Porezna uprava može vršiti na dnevnoj bazi, čak ne čekajući predaju IP obrasca poslodavca na kraju godine.
Dohodak od samostalne djelatnosti – Porezna uprava ima uvid u navedenu zaradu putem godišnje prijave poreza na dohodak koju su obrtnici i samostalne djelatnosti dužni podnositi svake godine;
Dohodak od kapitala – Porezna uprava ima uvid u podatke o primicima od prodaje dionica putem Središnje depozitarne agencije, a od nedavno Porezna uprava putem JOPPD obrasca ima uvid u sve isplate dividendi i udjela u dobitku;
Dohodak od imovine koju smo naslijedili ili nam je darovana – Porezna uprava ima uvid u navedeno putem zemljišnih knjiga, katastra, te ugovora o darovanju i nasljeđivanju.
Uz potencijalno nespomenute legalne izvore za koje porezni obveznik može predočiti valjane dokaze, upravo gore navedeni izvori čine naš „privatni fond“ za stjecanje imovine.
Imovina
S druge strane, pojedinac na raspolaganju generalno ima sljedeću imovinu:
Novac na tekućem računu, žiro računu ili oročenoj štednji;
Nekretnine u vlasništvu;
Dionice ili udjele u društvima kapitala;
Automobile, jahte i ostalu sličnu imovinu.
Sva gore navedena imovina je vidljiva Poreznoj upravi putem OIB broja, naravno ako je registrirana na Vaše ime.
Jednostavnim sučeljavanjem izvora za stjecanje imovine i same imovine kroz određeni vremenski period, Porezna uprava utvrđuje nesrazmjer između izvora za stjecanje imovine i same imovine koju posjeduje Porezni obveznik.
Porezna uprava do nedavno nije imala direktan uvid u ostvarene neoporezive primitke, pa je izmjenom Zakona i Pravilnika o porezu na dohodak obvezala sve isplatitelje (pravne osobe, fizičke osobe, škole, HZMO, HZZO, banke, ostala tijela i isplatitelje oporezivih i neoporezivih primitaka) za podnošenje JOPPD obrasca o svim isplatama.
Naime, mnogi porezni obveznici su svoj nesrazmjeru primitcima i imovini koju posjeduju pokušali dokazati na način da su prethodnih godina ostvarivali neoporezive primitke za koji ne postoji obveza izvještavanja Porezne uprave (neoporezive otpremnine, dnevnice, naknade za službena putovanja i slično).
Uvođenjem JOPPD obrasca je postalo nemoguće koristiti navedeni argument za opravdanje nesrazmjera.
Što navedeno znači za obične građane
Za obične građane, ništa se ne mijenja u odnosu na prije, jer većina građana ima stan na kredit, te primanja po plaći s kojima jedva preživljava.
S obzirom da OIB i JOPPD sustav funkcionira na načelu iznimki, ako niste ništa ilegalno stjecali, ne morate se bojati da će Vas Porezna uprava pitati za porijeklo imovine.
Članak napisao Mazars Cinotti Consulting
Mazars Cinotti Audit, Mazars Cinotti Consulting i Mazars Cinotti Accounting su specijalizirana društva koja počivaju na principima profesionalnosti, te pružanja vrijednosti za novac našim klijentima.
Društva Mazars Cinotti su specijalizirana za pružanje revizijskih, poreznih, financijskih te računovodstveno – knjigovodstvenih usluga. Pokrivamo cijeli spektar usluga s navedenih područja te za iste posjedujemo potrebne licence te višegodišnje međunarodno i domaće iskustvo. Mazars Cinotti društva su članovi Mazars grupe. Mazars je međunarodna, neovisna organizacija specijalizirana u područjima poreza, revizije, računovodstva te pravnog i poslovnog savjetovanja (www.mazars.hr i www.mazars.com).
Tekstovi su informativnog karaktera te se isti ne bi trebali koristi za donošenje poslovnih odluka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.za običnog građanina to može značiti samo još više represije. i do sada je bilo izuzetno lako identificirati pojedince koji imaju nesrazmjerno puno jer za to ne treba nikakav sofisticirani sustav nego osobno poštenje i volja da se radi svoj posao. svatko od nas može nabrojati dovoljno takvih pojedinaca da porezna i dorh imaju par mjeseci posla.
tek kada svi takvi budu obrađeni i kažnjeni trebaju doći na red oni koji su možda zamračili malo novaca od poreznika da si mogu kupiti prosječan auto.
Kad bi ta “divna” država štitila porezne “obveznike” u nastojanju da naplate svoja potraživanja od poslovnih partnera, na isti način kao što ganja vlastita “potraživanja”, onda bismo mogli reći da porez ima kakvu-takvu svrhu kao protuvrijednost za uslugu zaštite.
Realno, naravno, teško je zašttiti pojedinca od loših poslovnih odluka i poslovanja s krivim ljudima. Ponekad ne može ni on sam, a kamo li mastodonstska birokratska struktura.
Tako ostaje činjenica da je porez uvijek i samo otimačina, i ovakvi članci o unaprijeđenju mehanizma te otimačine nijednu normalnu osobu ne bi trebali impresionirati. Zastrašiti možda, ali ne impresionirati.
Porezna uprava sada više nema izgovora. samo treba R A D I T I. ZA NERAD TREBA SLUŽBENIKE KAŽNJAVATI SMANJENJEM NJIHOVIH PLAĆA, A ZA DOBAR RAD PREMIJOM U POSTOTKU OD PRONAĐENIH UTAJA POREZA.
Uključite se u raspravu