Deset hrvatskih startupova posjetit će od 15. do 17. studenog londonski Tech City gdje će se upoznati s tim inovativnim europskim središtem za tehnološke i digitalne tvrtke i investitore, poznatom i kao 'digitalno središte Europe', najavljeno je na današnjoj konferenciji za medije u Veleposlanstva Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske koje pokriva i najveći dio troškova tog putovanja.
U sklopu tog posjeta hrvatski će startupi na popularnom Googleovom kampusu, koji djeluje u sklopu Tech Cityja, predstaviti svoje tvrtke i proizvode potencijalnim investitorima te se umrežiti s tvrtkama koje tamo već posluju.
Posebnost Tech Cityja je što na specifičan način pruža potencijal za razvoj inovativnih biznisa svih veličina, a u njemu već djeluju vodeće svjetske tehnološke tvrtke poput Googlea, Facebooka, Intela i Amazona, kao i vodeći britanski inkubatori Seedcamp i Springboard te investicijski fondovi.
U povodu te posjete britanski veleposlanik u Hrvatskoj David Slinn naglasio je da je Tech City uspješan model koji se može replicirati i u drugim zemljama s ciljem pružanja podrške startupima i inovativnim tvrtkama koje su okrenute novim tehnologijama.
Osim britanskog Veleposlanstva i UK Trade&Investment Croatia posjet hrvatskih startupova Tech Cityju suorganiziraju i ZIP–Zagrebački inkubator poduzetništva, BICRO–Europska poduzetnička mreža, HAMAG Invest te tvrtka Netokaracija.
Startupi koji će posjetiti Tech City su Hipersfera, Eye Know, Mash.me, Code Anywhere, Sidekickr, Once, Rimac automobili, SmartRM, Trillenium i PhotoPay, a očekuju ne samo upoznavanje s Tech Cityjem nego i konkretne ponude za svoje ideje i projekte.
Startup je tvrtka koja kao i svaka traži svoj poslovni model kako bi profitirala, a od ostalih se razlikuje po tome što su po veličini najčešće male tvrtke koje imaju tehnološke projekte s velikim potencijalom za rast. Njihova 'roba' je u većini slučajeva softver koji se može prilično jeftino producirati i reproducirati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.PArtner sam u VC fondu i zivim u Londonu i nisam nikada isao gledati Tech City. Toliko o Tech City-u.
Sto se nudi Englezima?
Hipersfera – heliumom punjeni baloni koji ce nositi telekom opremu, foto kamere, vojnu opremu…bedastoca jer je opsluzivanje balona neprekidno posto helium penetrira sve materijale osim specijalno legiranog celika min. 4 cm debele stjenke. NONSENS- stoga i nema nikavih prihoda i nece ih imati.
Eye Know – nije jasno sto rade jer nemaju ni web stranu; mozda nesto smisle do puta u London!
Mash.me – nejasno sto rade – Web strana nema informacija
Code Anywhere – kode editor u browseru? Takvih i to besplatnih aplikacija ima oko stotinu. Kako zaraditi novac na tome? Beznadno pogotovo kad se uzme u obzir potpuno neiskustvo u Hr kad je u pitanju izrada kompajlera i slicnih toolova. Tko bi normalan kupio razvojni alat iz Hr?
Sidekickr – “Making TV social, smart and connected”? What the F…?
Once – nudi analizu nogometih utakmica? Tko bi i koliko platio za to? Za to nebi ni Z Mamic platio…
Rimac automobili – start up u staroj i konsolidiranoj industriji?! Treba imati jaja i novcanik za to. Ili biti ordinarna b u d a l a ako nemas rudnike rijetkih zemlji u domovini (za baterije sto nazalost HR nema), ili ogromnu tvornicu super elektromotora (sto Rimac nema) ili nacionalni koncern nuklearne energetike (sto je slucaj u Francuskoj ali toga u Hr nema). Uglavnom, mladom Rimcu bi bilo bolje da cuva lovu za dane kada tata ode u zatvor (vidi afere Rimca starijeg).
SmartRM – nadzire pristup fileovima itd. Svaka ozbiljnija firma ima kontrolu pristupa sa threadovima i profesionalnim alatima. Amaterima ovo ne treba. Tko je trziste ovog beznadnog start upa?
Trillenium – OVO JE N A J G L U P L J A IDEJA APSOLUTNO! TKO NE RAZUMIJE ZASTO NEKA POGLEDA STO JE BILO SA BOO.COM, SUPER START UPOM IZ 2000TE KOJI JE IMAO BRILJANTNU GRAFIKU, BERNARDA ARNAULTA ZA SUINVESTITORA (VLASNIK LOUIS VUITTON MOET HENNESSY KONCERNA I NAJBOGATIJI EVROPLJANIN)I RASPAO SE U GODINU DANA. I M B E C I L N O!
PhotoPay – ogranicena aplikacija medju brojnima. Podrucje djelovanja start upa (mobile payment i pokusaj da se gricne % transakcije) je zasiceno ali veliko i likvidno trziste. Start up s ovim poslom nece uspjeti…ako je to sve sto znaju i mogu onda je to mrtva firma.
Sve u svemu:
-svatko se gura u start upove – postoje jeftiniji i ugodniji hobiji
-evidentan je manjak ideja
-nitko od njih gore navedenih nema dovoljno financiranje za ozbiljniji rast
Hr ce dugo cekati na start up koji ce uspjeti van granica i nece ostati zamrznut na prihodima do 100 mil kuna.
Uključite se u raspravu