U velikoj želji da u što manje vremena obavimo što više dobroga posla, često pribjegavamo raznim prečacima za koje mislimo da će poboljšati našu produktivnost.
No, kako piše portal Fast Company, dogodi se da upadamo u svoje zamke i da nam određene stvari koje radimo nose više štete nego koristi.
Pogledajmo neke od njih:
1. Pamćenje stvari koje trebate obaviti
Prema Davidu Allenu, autoru knjige "Getting things gone", mnogo je bolje sastaviti listu stvari koje trebate učiniti nego sve to čuvati u glavi. Naime, od mnogih informacija koje čuvate u glavi, psiha ne zna koji su prioriteti i može doći do kaosa.
2. Stavljanje najvažnijeg zadatka na vrh liste
Iako će većina staviti najvažniji zadatak na vrh liste, to može voditi do toga da ne poželite to raditi, pogotovo ako ste osoba sklona oklijevanju. O tome je najbolje pisao John Perry u svom poznatom eseju 1996. "Strukturno odugovlačenje".
3. Oslanjanje na softver za organizaciju zadataka
Iako je u nekim slučajevima dobro koristiti ovakve oblike softvera, David Allen smatra da tek pisanjem te stvari vidite kao djelotvorne korake. Ako ipak koristite softver, Allen savjetuje da svakih 24 do 48 sati pobrišete sakupljene podatke.
4. Odgađanje donošenja odluka
Vjerujte svojoj intuiciji u tolikoj mjeri da svaku odluku možete donijeti u devet sekundi ili manje! Ako odgađate donošenje odluke, biti će vam lakše u početku, ali kasnije ćete biti u problemima.
5. Uvijek govorite "da"
Iako možda mislite da će vas govoreći uvijek "da" učiniti osobom s kojom je ugodno raditi, tako ćete postati i najneproduktivnija osoba za rad.
6. Mislite da ste sposobni za "multitasking"
Iako je u nekoliko studija objašnjeno da mozak ne može raditi više stvari odjednom, svi mi radimo "multitasking" jer nam daje lažni osjećaj uspjeha. No ipak – ljudski mozak nije stvoren za "multitasking", pa se preporučuje da se zadaci izvršavaju jedan po jedan.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu