Koje je mjesto hrvatska reprezentacija osvojila na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Rusiji 2018.? Kako se zvao izumitelj daktiloskopije, sustava identifikacije s pomoću otisaka prstiju? Kad je Dan antifašističke borbe u Hrvatskoj? Koliko zastupnika može imati Hrvatski sabor? Kako se zvao hrvatski redatelj, scenarist, animator, crtač i karikaturist, koji je 1962. dobio Oscara za crtani film “Surogat”? Tko je izvršio oružanu agresiju na Republiku Hrvatsku 1990., sukladno Deklaraciji o Domovinskom ratu? Odgovore na ta pitanja moraju znati stranci koji žele dobiti hrvatsko državljanstvo, u sklopu upitnika o poznavanju hrvatske kulture i društvenog uređenja. Pri tome kandidat za hrvatskog državljanina dobije ukupno 15 pitanja, a da bi prošao, mora odgovoriti točno na njih 10. A tih 15 pitanja nasumično se odabere od ukupno 110 pitanja koja su dio Pravilnika o načinu provjere poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma, hrvatske kulture i društvenog uređenja u postupcima stjecanja hrvatskog državljanstva, piše Večernji list.
Ministarstvo unutarnjih poslova ovih je dana pokrenulo proceduru donošenja novog pravilnika koji će zamijeniti onaj iz 2012. U odnosu na sadašnji pravilnik koji ima 100 pitanja, novi će ih imati 10 više, a pri tome kandidati neće više morati znati odgovore na neka pitanja koja su izbačena poput onog “koje je najviše tijelo antifašističkog pokreta 1943. donijelo odluku o priključenju Istre, Rijeke, Zadra i ostalih okupiranih krajeva Hrvatskoj” ili o “hrvatskoj dvostrukoj svjetskoj prvakinji u skoku u vis”. No zato je, primjerice, ubačeno pitanje o najboljem igraču svijeta za 2018. u izboru Fife i France Footballa.
Ovo su tri primjera pitanja.
1. „Tigrovi“, „Gromovi“, „Kune“, „Pauci“, „Pume“, „Sokolovi“, „Orlovi“ i „Vukovi“ nazivi su hrvatskih vojnih postrojbi iz Domovinskog rata:
a) mornaričke pješadije
b) vojne policije
c) zrakoplovnih eskadrila
d) gardijskih brigada
2. Datum međunarodnog priznanja Republike Hrvatske je:
a) 30. svibnja 1990. godine
b) 25. lipnja 1991. godine
c) 8. listopada 1991. godine
d) 15. siječnja 1992. godine
3. Koje su se godine održali prvi demokratski izbori u Republici Hrvatskoj?
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu